Stamboom Forum » Onderzochte familienamen  Informatie over forum

Spring naar de meest recente bijdrage op deze pagina

Foto van de gebruiker
0scheiding
scheiding
0scheiding

de naam van de bogaard in nederasselt vanaf 1785 - herkomst naam en aansluiting met voorouders

Van den Boogaard - Nederasselt 1785

 

Wie weet waar de naam Van den Bogaard in Neerasselt vandaankomt? Het gaat mij om het hier als eerste genoemde gezin van Jan Geraerts, die vanaf ca. 1785 Van den Bogaart genoemd worden. Ik heb in de Protokollen van Bezwaar gekeken of ze misschien een boomgaard hadden, maar degenen die ik met land gevonden heb, Jan (de vader) en Gerardus (de zoon nr. 3) hadden alleen bouwland, geen boomgaard.

In 1792 vermaakt Jan Gerrits van den Bogaert aan zijn zoon Gerrit Janssen van den Bogaart de helft van zijn bezit, zijnde een huisje en hof en twee akkertjes bouwland. Dus geen boomgaard, terwijl hij hier al wel zo genoemd wordt.

Van de andere kant, in de Schadelijst ivm de oorlog van 1794 worden bij Gerardus naast hooi, stro, granen, bijenstokken, varkens e.d. ook 30 bomen opgevoerd. Maar dan heet hij al minstens 10 jaar Van de Bogaard

 

Dit is het gezin waar het om gaat:

Jan Geraerts (en div. varianten) (ex Neerasselt) (van den Bogert sinds 1792)

x 1. 26-12-1751 Balgoij Catharina Theunissen (+ 1763)

x 2. Maria Jansen (de Haard)

 

Kinderen:

1. Jacobus Janssen van den Bogaard 1752 x Ida Pellen (verder in Druten)

2. Petrus Janssen van den Bogaard 1755 (+ 1817?)

3. Gerardus Janssen van den Bogaard 1757 (x Joanna Toonen Driessen; x Helena van Haren)

4. Petrus Janssen van den Bogaard 1766 (x Maria Jansen Wintjes)

5. Catharina Janssen van den Bogaard 1768 (x Benjamin Beeker)

6. Anna Maria Janssen van den Bogaard 1771 (x Hendrik van Zuijlen)

 

In het doopregister wordt de vader Jan Geraerts alleen met patroniem benoemd. In de Akte van Bezwaar uit 1792 worden hij en zijn kinderen allemaal Van den Bogert genoemd.

 

Van de bovengenoemde kinderen is de verdere levensloop, voor zover interessant, bekend. Zij worden in de doop- en trouwregisters vaak met patroniem en soms ook met de familienaam benoemd. Uit div. overlijdensaktes is mij duidelijk geworden dat dit inderdaad de kinderen van Jan zijn. In de doopregisters treden ze regelmatig als getuigen bij elkaars kinderen op.

 

Bij het eerste huwelijk van Jan met Catharina Theunissen staat 'ex Neerasselt', wat natuurlijk niet meteen wil zeggen dat hij ook in Neerasselt geboren is. Er zijn natuurlijk altijd wel een paar Gerards geweest die een zoon Jan genoemd hebben, maar daar zijn geen conclusies uit te trekken, aangezien de familie zich niet consequent aan de vernoeming hield.

 


Andere gezinnen Van den Bogaart (e.d.) - Is er een familierelatie?

Rond 1790-1811 komen er nog een aantal Van den Bogerts in Neerasselt voor, die ik heb kunnen herleiden tot de volgende families:

 

Neerasselt

Everhardus Jansen (van den Bogert)

x 1. Hendrina Derikx (+ <1763)

x 2. 26-2-1764 Overasselt Maria Gerits (get. Coen Jansen en Joannes Gerits)

 

Kinderen:

1. Joannes 1763

2. Hendrina Evers van den Bogert 1764 x Jan Driessen (< Dries Rijnen x Mechel Peters)

3. Anna Maria 1766

4. Joannes Evers van den Bogert 1767 (x Hermina Smits)

5. Adrianus 1767

6. Petrus 1769

7. Gijsbertus 1771

8. Gertrudis Evers van den Bogert 1773 (x Jan Tijssen)

9. Anna Maria Evers van den Bogert 1775 (x Andries Penders)

10. Hermanus Evers van den Bogert 1778

 

Ook deze kinderen zijn allen gedoopt onder patroniem en krijgen later, ook hun vader, de naam Van den Bogaart. Deze broers en zussen treden regelmatig op als getuige bij elkaars huwelijken en de doop van elkaars kinderen.

 

Winssen/Ewijk

Coenradus Bongaarts/Bongers

x Hendrina van Seeffelen/Teffelen

 

Kinderen:

Jacobus Joannes Bongers/Bongaarts 1772 (x Theodora Anna Blom)

Gijsberta (Gijpje) Bongers/Bongaarts 1778 (x Johannes Wijnen)

 

In een Protokol van Bezwaar van 1808 worden Joannes (Balgoij), Gertrudis (Neerasselt), Anna Maria (Nederasselt) en Hermanus (Wichen) Bongers (kinderen van Evert), samen met Jacobus en Gijpje Bongers (Ewijk, kinderen van Coenrad) genoemd als de erfgenamen van Maria Ariens, wed. van Willem Rek. Andere erfgenamen zijn Gerritje Jansen wed. Vaarmans en Maria Peters van den Bogaard wed. van Jan Kerstens, woonachtig te Alkmaar, die een generatie ouder is.

Zij verkopen met z'n allen het geërfde onroerend goed aan Gerardus (Jansen) van den Bogaard en Helena van Haren (zoon uit de eerstgenoemde familie). Verkoop van een stuk land met huisje wil natuurlijk niet zeggen dat er een familierelatie is.

 

Christianus van den Bo(e)gaart (Wijchen)

x Maria Vorstenbosch

tussen 1764 en 1776 7 kinderen, waaronder

Antonia (Antonetta) 1767 x 1. Leenderd Derks, 2. Rijn van haren (Neerasselt)

 

Antonius Jansen van den Bogaard, Wijchen

x Maria Martens

 

Kinderen:

1. Everardus 1750

2. Johannes Tonen van den Bogaart 1752, x Wilhelma Rutten van Stippen(t) (Neerasselt)

3. Gertrudis 1755

4. Martinus 1758

5. Anna 1760

6. Petrus 1764

7. Johanna 1767

 

Thomas (van den) Peters, Neerasselt

x Willemina Hermsen

 

1. Peter Peters van den Bogaart 1781, x Geertruij Janssen (Neerasselt/Overasselt)

2. Hermanus van den Bogaart 1782, x Gertrudis Smits

3, Thomas

 

Ik zie geen duidelijke familierelaties tussen deze diverse families Van den Bogaard, bijv. als getuigen van elkaars huwelijken en dopen. Die blijven doorgaans beperkt tot de eigen broers en zussen.

MAAR: de getuigen bij het tweede huwelijk van Everardus Jansen met Maria Gerits, t.w. Coen Jansen en Joannes Gerits, zouden natuurlijk Joannes Geraerts vdB en Coenradus Jansen vdB kunnen zijn. Maar Joannes Gerits zou ook gewoon een broer van Maria Gerits kunnen zijn. En dan kan hij natuurlijk alsnog later Van de Bogaard genoemd gaan worden, als daar een of andere reden voor is.

 

Verder acht ik het zeer waarschijnlijk dat Everardus Jansen de zoon is van Joannes Martens en Gijsberta Evers (1732 en 1734, doop in Balgoij). Maar ik kom bij dit echtpaar geen Antonius of Coenradus tegen. Wel komt de naam Martinus van den Bogaard later erg vaak voor, bij diverse ouders en in diverse plaatsen.

 

De vraag is dus, wie weet waar de naam Van den Bogaard in Neerasselt vandaankomt? Is er een familieband tussen de bovengenoemde families of werd iedereen die maar enigszins een boomgaardje had al snel Van den Bogaard genoemd?

Ik zie dat de naam in Gelderland en Noord-Brabant/Utrecht erg veel voorkomt.

 

Weet iemand wie de ouders zijn van de eerstgenoemde vader: Jan Geraerts/Gerits/Geerts,

* <1732 (in Neerasselt?) die voor zover mij bekend in 1792 voor het eerst Van den Bogert genoemd wordt.

 

De andere families interesseren mij pas als er een familierelatie vastgesteld is.

Ik hoef dus geen verdere info over hen, bijv. uit genlias, dat heb ik allemaal al uitgebreid opgezocht. Ook de ontwikkeling van het gezin van Jan Geraerts is mij inmiddels bekend.

Ik beschik inmiddels over de gezinslijsten van Nederasselt die door de Werkgroep Land Maas en Waal is samengesteld en over hun transcriptie van de doop-, trouw- en begraafregisters van Balgoij, waar een groot deel van de RK-gemeente van Nederasselt zich liet dopen.

 

 

 

 

 

mirjam van rooijen | 17 aug 2009 | 17:16

Foto van de gebruiker
0scheiding
scheiding
0scheiding

de naam van de bogaard in nederasselt vanaf 1785 - herkomst naam en aansluiting met voorouders

prima, gedegen opsomming. Ik hoop, dat er enkele goede reakties op komen, zodat we verder kunnen komen!

Groetjes,

Ben

ben van den boogaard | 18 aug 2009 | 09:18

Foto van de gebruiker
0scheiding
scheiding
0scheiding

de naam van de bogaard in nederasselt vanaf 1785 - herkomst naam en aansluiting met voorouders

Omdat de kerstvakantie nadert en ik dan weer eens naar Arnhem kan, breng ik deze uitgebreide vraag nog eens naar boven. Wie weet heeft iemand nu wel een tip.

mirjam van rooijen | 8 dec 2009 | 00:17

Foto van de gebruiker
0scheiding
scheiding
0scheiding

de naam van de bogaard in nederasselt vanaf 1785 - herkomst naam en aansluiting met voorouders

Op bovenstaande vraag heb ik dankzij langdurig zoekwerk van iemand in Wijchen gedeeltelijk een antwoord gekregen. Ik heb de ouders van Jan Geraerts gekregen en daarmee ook de aansluiting met Everardus Jansen  vd Bogert, Coenradus Bongerts en Thomas vd Peters (zie boven). Helaas nog niet de doop van Coenradus, maar uit andere akten kan ik concluderen dat hij een broer van Everardus moet zijn.

 

Voor Dionne heb ik gisteren voor haar belangrijke gegevens hier neergezet:

http://www.stamboomforum.nl/familienamen/2/22924/0#bottom

 

Mijn Jan Geraert vind je terug bij IIc, Everardus en Coenradus bij IId en Thomas bij Ib (en IIIa).

 

Tevens weet ik inmiddels dat het tweede huwelijk van Jan Geraerts met Maria Janssen de Haard plaats heeft gevonden op 12 mei 1764 in de RK kerk van Neerbosch, Heesch en Hatert. Maria komt volgens een doopinschrijving van haar kinderen uit Beuningen. Maar haar doop hebben we nog niet kunnen vinden.

 

Resteren nu nog de volgende vragen:

 

Wie weet iets over deze Marten?

 

I           marten.

Kinderen:

1. v      petronella mertens,  geboren <1687 te niftrik.

2. m     petrus mertens, geboren <1690, overleden 1734-1745 (bron: gezinsboek balgoij, lijst niet zeker toe te ordenen overledenen).

3. v      henrica martens, geboren <1691.

Henrica was doopgetuige op 6-9-1714 bij de doop van gerardus, zoon van petronella martens en wilhelmus linders en op 14-4-1723 bij de doop van maria, dochter van petrus mertens en elisabeth thomasse.

Gehuwd op 30-11-1716 te niftrik (getuige(n): de schout van keent). De bruid is mondig; alsmede heeft hermen th(omassen) aen mij vertoont het bewijs sijne kinderen gedaen. (bron: gezinslijsten balgoij), gehuwd voor de kerk op 30-11-1716 te balgoij (RK) (bron: gezinslijsten balgoij) met hermanus thomassen.

4. m     gerardus mertens, geboren <1692 te nederasselt, begraven op 27-01-1757 te balgoij (bron: dtb balgoij rk begraven 1733-1765).

5. m     luber mertens, geboren <1694.

Luber was doopgetuige op 20-3-1712 bij de doop van anthonia, dochter van petrus mertens en elisabeth thomasse.

6. v      helena (leen) martens, geboren <1696.

Helena was doopgetuige op 29-10-1711 bij de doop van guillielmus, zoon van petronella martens en wilhelmus linders en op 25-4-1718 bij de doop van johannes, zoon van petrus mertens en elisabeth thomasse.

7. m     jan martens , geboren <1698, begraven op 28-09-1766 te balgoij (bron: gezinslijst balgoij, lijst met niet zeker toe te wijzen overledenen).

8. v      catharina mertens, geboren <1700.

De man van catharina, cornelis thijsse, was doopgetuige op 28-12-1729 bij de doop van albertus, zoon van petrus mertens en elisabeth thomasse.

Catharina martens was doopgetuige op 8-10-1729 bij de doop van martinus, zoon van christina mertens en adrianus martens.

Gehuwd op 31-01-1717 te overasselt (bron: index dtb trouwen nh overasselt).

Brontekst: Cornelis thiessen en catrin martens

Gehuwd voor de kerk op 03-02-1717 te balgoij (RK) (bron: index dtb trouwen rk balgoij) met cornelis thijsse.

9. v      christina mertens , geboren <1705, begraven op 20-06-1763 te ? balgoij (bron: gezinslijst balgoij).

10. v    willemke martens, geboren <1715.

Willemke was doopgetuige op 22-4-1732 bij de doop van everardus, zoon van jan martens en gijsberta evers.

 

 

Wie weet wanneer Coenradus, zoon van Jan Martens gedoopt is?

 

Wie weet wanneer Maria Jansen de Haart (in Beuningen) gedoopt is?

 

De verder afstamming van Jan Geraerts vd Boogaard heb ik behoorlijk compleet. Het gaat dus om bovenstaande vragen en eventuele gegevens verder terug in de tijd.

 

mirjam van rooijen | 9 feb 2011 | 12:19

Wilt u op de hoogte gehouden van nieuwe reacties bij dit onderwerp ? Ja!

Spring naar eerste bijdrage op deze pagina

Ga terug naar de index van berichten in Onderzochte familienamen


Familie ArchivarisWilt u ook een digitaal familiearchief maken en samen met de familie in een
besloten omgeving werken aan verrijking van de gedocumenteerde familiegeschiedenis?
Dan is Familie Archivaris iets voor u! U kunt Familie Archivaris nu 3 werken gratis proberen!


Wie (onder)zoekt wie? overeenkomsten

In bovenstaande tekst is gekeken naar familienamen die ook voorkomen in het Wie (onder)zoekt wie? register. De volgende overeenkomsten zijn gevonden:


Geef ook aan welke familienamen u (onder)zoekt!


Plaats een reactie

Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het stamboomforum dient u eerst in te loggen.

Heeft u zich nog niet eenmalig geregistreerd? Registratie is gratis en snel!