Stamboom Forum » Hulp gevraagd/aangeboden  Informatie over forum

Spring naar de meest recente bijdrage op deze pagina

Foto van de gebruiker
Stamboom Forum Premium en Genealogie Online Premium
0scheiding
scheiding
0scheiding

Kerkelijk huwelijk zelfde datum als Burgelijk huwelijk?

Heb een echtpaar dat op 26-08-1930 te Roosendaal huwt, het trouwboekje geeft ook een kerkelijk huwelijk aan in Kruisland in 1930 alleen de datum is niet ingevuld.

 

Nu is mijn vraag werd het kerkelijk en burgelijk huwelijk op dezelfde dag gesloten.

Peter Buyk | 30 dec 2011 | 12:56

Foto van de gebruiker
0scheiding
scheiding
0scheiding

Kerkelijk huwelijk zelfde datum als Burgelijk huwelijk?

Een burgerlijk en kerkelijk huwelijk werd of wordt vaak op een en dezelfde dag gedaan. Er zijn in het verleden ook veel burgerlijke huwelijken gesloten waarna een kerkelijk huwelijk weken of maanden later werden gedaan. Heeft te maken met veel situaties, zoals belastingvoordeel.

Opvallend is wel, dat echtparen uit de zuidelijke provincies hun trouwdatum vieren op de dag van het kerkelijk huwelijk. 

 

mvg, Masje II

Masje II | 30 dec 2011 | 13:14

Foto van de gebruiker
Stamboom Forum Premium en Genealogie Online Premium
0scheiding
scheiding
0scheiding

Kerkelijk huwelijk zelfde datum als Burgelijk huwelijk?

Dus het kerkelijk wordt gesloten op dezelfde dag of later, is het correct dat een kerkelijk huwelijk nooit plaats kan vinden voor het Burgelijk huwelijk, dit ivm de Nederlandse wetgeving.

Peter Buyk | 30 dec 2011 | 13:18

Foto van de gebruiker
0scheiding
scheiding
0scheiding

Kerkelijk huwelijk zelfde datum als Burgelijk huwelijk?

Men kan nooit kerkelijk trouwen als men niet eerst voor de wet getrouwd bent.

Dat was vroeger en ook nu, en dat geldt naar ik meen in alle landen.

 

Als men vroeger voor de RK kerk wilde trouwen moest men eerst (wettelijk) getrouwd zijn

voor de schepenbank ofwel voor de NG kerk.

Daarom ziet men in de DTB bij (onder)trouwen in de RK kerk op dezelfde dag of later heeft plaats gevonden dan NG trouwen.

 

mvg, Masje II

Masje II | 30 dec 2011 | 13:24

Foto van de gebruiker
0scheiding
scheiding
0scheiding

Kerkelijk huwelijk zelfde datum als Burgelijk huwelijk?

"echtparen uit de zuidelijke provincies" is te kort door de bocht aangezien hier een theologisch verschil tussen de Roomsen en de Protestanten zichtbaar aanwezig is. Nu wil ik wel aannemen dat de meeste Roomsen in Nederland in de zuidelijke provincies wonen, maar dat betekent niet dat daar geen protestanten wonen en evenmin dat er geen Roomsen wonen in noordelijke provincies.

 

In de Roomse theologie is het huwelijk een van de zeven sacramenten. (Protestanten kennen er slechts 2: Doop en H. avondmaal.) In ieder geval het huwelijk is hierdoor zo met de kerk verweven, dat in zekere zin het huwelijk in de kerk pas het "echte" huwelijk is. Protestanten hebben het burgerlijk aspect benadrukt zodat voor hen het huwelijk niet per definitie iets kerkelijks is. Daarom wordt er bij protestanten ook wel gesproken van inzegening van het huwelijk en niet van kerkelijk huwelijk: het huwelijk is immers al op het gemeentehuis voltrokken.

Voor 1795 had het huwelijk in de Gereformeerde Kerken dezelfde status als het huwelijk voor schout en schepenen. Meestal trouwden gereformeerden/hervormden daardoor in de kerk, maar het kwam ook voor dat ze voor het gerecht trouwden, maar dan kom je ze weer niet tegen in het kerkelijk trouwboek. Van Roomsen zul je ook in die tijd consequent twee huwelijkssluitingen tegenkomen.

Vanwege dit theologisch verschil is het m.i. noodzakelijk om bij Roomsen, altijd het kerkelijk huwelijjk erbij te zoeken.

 

mvg, K.J. van Veen

K.J. van Veen | 30 dec 2011 | 15:18

Wilt u op de hoogte gehouden van nieuwe reacties bij dit onderwerp ? Ja!

Spring naar eerste bijdrage op deze pagina

Ga terug naar de index van berichten in Hulp gevraagd/aangeboden


Familie ArchivarisWilt u ook een digitaal familiearchief maken en samen met de familie in een
besloten omgeving werken aan verrijking van de gedocumenteerde familiegeschiedenis?
Dan is Familie Archivaris iets voor u! U kunt Familie Archivaris nu 3 werken gratis proberen!


Wie (onder)zoekt wie? overeenkomsten

In bovenstaande tekst is gekeken naar familienamen die ook voorkomen in het Wie (onder)zoekt wie? register. De volgende overeenkomsten zijn gevonden:


Geef ook aan welke familienamen u (onder)zoekt!


Plaats een reactie

Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het stamboomforum dient u eerst in te loggen.

Heeft u zich nog niet eenmalig geregistreerd? Registratie is gratis en snel!