Militairen in de Bataafs-Franse tijd : Bronnen voor genealogisch onderzoek
Hoewel geen familie
(mijn familienaam ERAS is kennelijk een verbastering van 'Eerae(r)ts' en volgens de oudste
bronnen afkomstig uit een familie van Maasschippers uit Maaseik (inmiddels Belgisch Limburg))
stuitte ik tijdens mijn digitale speurtocht op Jean Jacques Felix ERAS, geboren in1809 in Auch, Frankrijk, en in 1854 overleden in Bergen op Zoom.
(In Zuid-West Frankrijk en Spanje komt de naam Eras nog steeds voor)
Vermoedelijk heeft Jean Jacques Félix ERAS als dienstplichtige dienst gedaan in het Franse leger, na de "Franse tijd", de periode dat de Nederlanden onder Frans bestuur was gesteld. (In 1806 werd het Koninkrijk Holland uitgeroepen, met een broer van Napoleon, Lodewijk Napoleon, als koning; vier jaar later, in 1810, lijfde Napoleon Nederland in bij Frankrijk. Nederland was als bondgenoot van Frankrijk verplicht mee te doen aan de oorlogen die Napoleon ontketende. Dit betekende dat Nederlandse militairen voortdurend in actie kwamen in vaak ver afgelegen oorlogsgebieden.)
Na de Franse tijd werd de nationale onafhankelijkheid van ons land hersteld. Nederland werd vooral op aandringen van Groot-Brittannië, dat een sterke bufferstaat aan de noordgrens van Frankrijk wilde creëren, samengevoegd met de zuidelijke Nederlanden (nu België). Zo ontstond het Verenigd Koninkrijk onder koning Willem I.
Wat Jean Jacques heeft doen besluiten om naar het noorden te gaan en daar te blijven, blijft vooralsnog een vraagteken. Hij was te jong voor de Slag bij Waterloo in 1815. Niets wijst op een relatie of nageslacht, dus een lieve jongedame zal vermoedelijk ook geen reden zijn geweest...?
Was het de opstand van de Zuidelijke Nederlanden, die in 1930 leidde tot de afscheiding van België?
Feit is dat Jean Jacques in 1929 al in de vestingstad Breda is ingeschreven.
Volgde hij misschien de officiers-opleiding op de op 24-11-1828 opgerichte Koninklijke Militaire Academie en kreeg hij les van prins Frederik van Nassau? Hij maakte dus geen deel uit van de Franse leger dat in augustus 1931 onder maarschalk Etienne graaf Gérard opmarcheert in de richting van Leuven. Aannemelijker is dan, dat hij aan Nederlandse zijde deelnam aan de tiendaagse veldtocht.
In 1854 werd hij tot Nederlander genaturaliseerd, toen woonde hij in (Ter)neuzen, Zeeuws Vlaanderen en was toen 1e Lt van de infanterie.
Hij overleed in Bergen op Zoom als gepensioneerd majoor der infanterie. De aangevers van zijn overlijden, JWFH Fisgot van Pathos (vgl De 3 Musketiers...
.) en FG Beuven, lijken mij eveneens militairen, zodat aannemelijk is, dat hij tot zijn dood op een kazerne heeft gewoond.