
Een soortgelijk wapen is al eeuwen in verschillende takken van de familie bekend, met kleine verschillen. Ik heb uitgebreid archiefonderzoek gedaan, heb veel lakzegels op brieven en dergelijke achterhaald plus een beschrijving van Muschart uit een 17e eeuw wapenboek. Op basis van deze gegevens heb ik bovenstaande illustratie gemaakt. Het gaat om het wapen zelf, helm, kroon en helmkleed zijn flauwekul.
Ik hoop in de eerste plaats op informatie die mij bij mijn genealogische zoektocht verder zou kunnen helpen. In het 1e kwartier 3 rode hoorns op goud, net als van Hoorne. Er zit mogelijk een mevrouw van Hoorne in de voorouders, kan dit verband bestaan, zo ja, is het ook waarschijnlijk of nog liever aantoonbaar?
Leeuwen zijn zo veel voorkomend stuk dat ik er niet veel van verwacht. Ik heb wel een familie van der Mey gevonden met een zwarte leeuw op zilver maar familieverband lijkt me zeer onwaarschijnlijk. In de 18e eeuw is er een du Mée zegel waarbij de leeuw in het 2e kwartier een schildje op de schouder draagt, kan dit misschien een spoor zijn?
5 rode spitsruiten aaneengesloten op rij op hermelijn ben ik nog niet in andere wapens tegengekomen. Wel 3, 4 of 7 en het valt me op dat stukken op hermelijn vrijwel altijd rood zijn. Ook 5 ruiten op zilver ben ik tegengekomen. In de meeste wapens met ruiten staan deze los van elkaar, vaak 2 en 1 of soortgelijk, alleen die rode spitsruiten staan in de regel aaneengesloten op rij. Afgezien van de vraag of dit mogelijk iets over mijn voorgeslacht zegt, wekt het ook de vraag waarom.
Een jongere broer zegelt begin 18e eeuw met een zegel dat misschien heel slecht gesneden of beschadigd is, maar het lijkt in ‘t 3e kwadrant eerder op de ballen van de Borgia’s dan op spitsruiten. Kan dit een normale breuk zijn?
Is er een verklaring voor de onevenwichtige indeling? Of is het toeval dat de meeste gevierendeelde wapens er evenwichtiger uitzien?
Het helmteken in mijn opa’s wapen was een bijenkorf. In de 17e eeuw had de familie bezittingen in Oud en Nieuw Bij(en)moer, kan er verband zijn? Of waarschijnlijker symboliek? Valt er verder nog iets zinnigs over symboliek te zeggen? Wanneer begon mer met koppeling symboliek-heraldiek? Het wapen was toch eerst herkenningsteken vergelijkbaar met hedendaags kenteken?
Genealogische achtergrond:
Vrijwel alle du Mée’s en Dumee’s die nu in Nederland leven stammen af van Willem (I) x Sara Vleugels. Willem (I) is volgens huwelijksakte geboren in Nijmegen. Ouders waarschijnlijk Willem (0) x Suzanna van Hoorne. Geboorteakte ontbreekt, huwelijk willemxSuzanne heb ik ook nog niet kunnen vinden. Willem (I) en zijn zoon Lucas waren hoge militairen, Willem (0) was waarschijnlijk geen Nijmeegs poorter, kan dus ook als militair in garnizoenstad Nijmegen terecht zijn gekomen. Rond die tijd heerste pest in Nijmegen en garnizoen, dus mogelijk zijn ontbrekende papieren nooit opgemaakt of verdwenen. Willem (0) zou zoon kunnen zijn van Gilbert Dume X Marie du Tour/Four. Zou ook zomaar dwaalspoor kunnen zijn, Ik heb wel andere aanwijzingen dat de familie mogelijk uit het huidige noorden van Frankrijk of zuiden van Belgie, toen allemaal zuidelijke Nederlanden afkomstig zou kunnen zijn. Bergen Henegouwen en Armentiers passen in dat plaatje. In die omgeving ben ik ook al meer familiewapens tegengekomen met rode stukken op hermelijn en met drie rode hoorns op goud… en veel zwarte leeuwen, maar waar kom je die NIET tegen ;-)
Serieuze puzzelstukjes, ook als ze niet reeds bewijsbaar in bovenstaande puzzel passen, zijn welkom. Liever niet van die wilde knip-en plakpartijen als in de link van geneanet.
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QS7-L9WK-8ZTZ?wc=SMH9-GP2%3A1292637101%2C346630602%2C346678201&cc=2038506 Willem (0)xSuzanne zoon Melcher Nijmegen
https://www.erfgoedleiden.nl/collecties/personen/zoek-op-personen/q/custom_text_persoon/Gilbert%20Dume mogelijke vader van Willem (0)
http://gw.geneanet.org/jarcmaxime2?n=gourjault+du+mee&oc=&p=lucas van deze reeks klopt niets! Gourjaults geen familie van Nederlandse du Mée’s!