stamboomforum vragen, antwoorden en tips voor uw stamboomonderzoek

Forum logoOnderzoek in Nederland » Onderzoek in de Wierickerschans en omgeving: Familie Portier- Van Houten



Profiel afbeelding
Profielafbeelding

Dag iedereen! 

Voor onderzoek naar de herkomst van het echtpaar Joannes Portier en Dorothea van Houten en de doop van hun kinderen loop ik vast op het feit dat er voor 1725 geen doopboeken RK te vinden zijn in Zwammerdam. Ik vraag me daarom af of jullie mij verder op weg kunnen helpen met wat ontbrekende gegevens te kunnen achterhalen. 

Wat weten we tot nu toe?

  • Joannes zou omstreeks 1695 zijn geboren en zijn gestorven op ….
  • Dorothea zou omstreeks 1695 zijn geboren en zijn gestorven op ….

Zij trouwden op 5 jan 1716 op de Wierickerschans en waren beiden ook afkomstig aldaar.

De ouders van Joannes Portier zijn nog onbekend. Van Dorothea van Houten heb ik kunnen vinden dat haar ouders Jan van Houten en Catharina Bouwensdr. Zijn. Jan van Houten was appointé in de Schans (Wierickerschans). Dit kan verklaren waarom Dorothea van Houten samen met Joannes Portier op de Schans zouden wonen. Ook een broer van Dorothea zou op de Schans als soldaat zijn gestationeerd (16 nov 1720); zijn naam was Norij van Houten.

Joannes Portier en Dorothea van Houten kregen de volgende kinderen:

  1. Klasijntje Jans Portier (ca. 1712 – begr. 8 mrt 1712 te Bodegraven) = voor huwelijk van ouders!; bron: Ons Voorgeslacht: Overlijden Bodegraven 1671-1730
  2. Jacobus Portier (ca. 1715- begr. 24 aug 1715 te Bodegraven) = voor huwelijk van ouders!; bron: Ons Voorgeslacht: Overlijden Bodegraven 1671-1730
  3. Onbekend geslacht kind (overl. 5 dec 1716 te Wierickerschans)
  4. Magdalena (Helena) Portier (ca. 1718 te Bodegraven - …)
  5. Doodgeboren dochter (geb./begr. 26 mrt 1722 te Bodegraven)
  6. Laurens Portier (ca. 1723-  begr. 30 mei 1724 Bodegraven)
  7. Joannes Portier (ca. 1725- begr. 20 mrt 1793 Bodegraven)
  8. Michiel Portier (geb. 28 sept 1725 Zwammerdam – overl. 6 sept 1792 Surakarta)
  9. Catharina (Kaatje) Portier (ged. 29 mei 1728 Zwammerdam – begr. 17 jun 1804 Zwammerdam)
  10. Petrus Portier ? 

Openstaande vragen

  • Wie waren de ouders van Joannes Portier en waar zou dit te vinden kunnen zijn?
  • Is er meer te vinden over de ouders van Dorothea van Houten? De vader heeft in ieder geval een militaire achtergrond.
  • Waar zouden de overige kinderen zijn geboren/gedoopt? Het echtpaar was RK, gezien de doop van de kinderen Catharina en Michiel.
  • Waar woonde de familie Portier- Van Houten rond 1738-1742 in Bodegraven (e.o.?). En wat voor werk deed Joannes Portier?
  • Na het overlijden van de ouders  resp. 1741 en 1742. Waren Joannes (jr) en zijn jongere zus Kaatje nog ongetrouwd waar woonden ze toen?

 

Alvast mijn dank! 

Sebastiaan 't Hoen - 25 jan 2026 - 21:16

Profielafbeelding

Sebastiaan, 

misschien al bekend? jan Jansz Portier en Maartje Ariens Kruining dopen een Anna op 13 aug 1713 in Zoetermeer. 

Engel doopt geref. in Oudshoorn en Klaasje in Nieuwkoop. Jannetje dopt in Koudekerk.

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

Jan Achterberg - 26 jan 2026 - 04:23

Profielafbeelding

Ik kom nog wel een Johannes en Helena Portier tegen in het RK doopboek van Zwammerdam [nr 10] De RK kerk Zwammerdam had een streekfunctie. ook de Bodegravers kerkten daar. Of in Hazerswoude, maar net wat het dichtste bij was.

Z=Zwammerdam, Wo=Woerden.

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

Jan Achterberg - 26 jan 2026 - 04:32

Profielafbeelding

Dit vond ik nog in mijn RK Montfoortse gegevens.

Christianus Portier x Cornelia Jans van Kleef. Wonend te MF

-Maria, 8 jun 1706, get Jan Portier

-Jan, 24 aug 1707, get idem

-Johanna, 14 dec 1708, get idem

-Agata, 15 dec 1709, get Joannes van Kleef

-Catrijn, 17 aug 1711, get Jan Portier

-Jan, 19 sep 1713, get idem

-Lijsbet, 20 jan 1714, get Gijsbert van Kloet

-Jan, 1 nov 1722, get Gijsbert van Kloet. De moeder heet Cornelia van Kloet

Hermen van der Pol x Klaasie Jans Portier.Wonend te MF

-Arie, 30 mrt 1717, get N.van den Bos.

-Cornelia, 30 nov 1719, get de Wilt

-Willemien, 19 apr 1721, get Caat Pol

-Jacob, 15 sep 1723, get Trijntie Kemp

-Jacobus, 8 nov 1724, get Cnelia Portier

Jan Achterberg - 26 jan 2026 - 04:55

Profielafbeelding

Hallo Jan

Op de website van het RHC 

Fonds doop, trouw en begraafboeken Woerden; 1755-1755; W020; inv. Nr. 22, folio nr. 84 RHC

Wordt gesuggereerd dat Joannes Portier geboren is in Niewerbrugh en gedoopt RK in Woerden op 23.06.1755. Tevens staat vermeld bij opmerkingen uit de parochie Bodegraven.

Groet Manfred

Manfred van Kerckhoven - 26 jan 2026 - 10:22

Profielafbeelding

@ Manfred, een kind geboren in 1755 kan moeilijk in 1716 trouwen. Lijkt me dus een naamgenoot. 

Annemarie57 - 26 jan 2026 - 18:36 (laatst bijgewerkt 26 jan 2026 — 18:36 door auteur)

Profielafbeelding

@Manfred en @Annemarie57

Deze Joannes Portier is zoon van Joannes Portier en Cornelia Thomasse Brouwers. Inderdaad geb. rond 23 jun 1755 te Nieuwenburg en gedoopt op 23 jun 1755 in Woerden.

 

Of wel een kleinzoon van Joannes Portier en Dorothea van Houten.

Sebastiaan 't Hoen - 26 jan 2026 - 21:20

Profielafbeelding

@Jan Achterberg Als ik de getuigen van de kinderen zie, dan lijkt het alsof Joannes Portier (getrouwd met Dorothea), vaak als getuige kan zijn opgetreden bij zijn neven/nichten. De vraag is, is dit dan ook dezelfde Joannes/Jan Portier. Is hij uit Montfoort afkomstig?

Sebastiaan 't Hoen - 26 jan 2026 - 21:22

Profielafbeelding

Hallo Sebastiaan,

Portier is geen naam die veel voor komt. Ik acht de kans groot dat het hier om twe broers gaat, Christiaan en Jan Portier. Ik gaf je de oudste gegevens van Portier in Montfoort. Volgens het Poorterboek kwam Johannes Portier op 30 nov. 1705 van Utrecht.

Jan Achterberg - 27 jan 2026 - 03:07

Profielafbeelding

Volgens het Utrechts Archief doopt Bastiaan Portier  [x Cornelia Jans] een zoon Johannes op 14 dec 1708, RK Montfoort, getuige was Jan Portier.

In Utrecht huwen Johannes Portier met Marrichie Claroo op 9 mei 1674 voor het gerecht. Zij is dan weduwe van Jan Peters Breij.

Personen (Het Utrechts Archief)

Jan Achterberg - 27 jan 2026 - 03:24

Profielafbeelding

@Jan Achterberg

Dat zou dus de sterke suggestie wekken dat er 3 broers waren: Joannes, Christiaan en Bastiaan.

Broer Jan zou dus als getuige optreden bij de doopsels van zijn broer Christiaan, maar ook bij Bastiaan.

Gezien Jan uit Utrecht afkomstig was, zouden Johannes Portier en Maricchie Claroo (trouwen 9 mei 1674 voor het gerecht) zijn ouders en die van de andere broers kunnen zijn.

Alle broers hebben zonen die Jan/Joannes/Johannes heten, dus dat zou al een argument 1 zijn. De naam Jacob/Jacobus komt ook bij zowel broer Joannes als broer Christiaan voor bij hun kinderen, dus dat zou argument 2 zijn.

Klasijntje Jans Portier was een dochter (vroeg overleden) van Joannes Portier en Dorothea van Houten. Gezien je ook een gezinsconstructie geeft van ene Klaasie Jans Portier met Hermen van der Pol, zou Klaasie Jans Portier een zus van Joannes Portier zijn. Argument 3 voor de bovenstaande gezinsconstructie van Johannes en Maricchie.

Cornelia Portier zou zus 2 zijn in de gezinsconstructie. Er is zowel een dochter van zus Klaasie Jans Portier vernoemd naar haar, en ze treedt op als getuige bij haar zoon Jacobus van der Pol.

Potentiële gezinsconstructie Johannes Portier en Marrichie Claroo (trouwen 9 mei 1674):

  1. Joannes (Jan) Portier [getrouwd met Dorothea van Houten], zou uit Utrecht komen volgens het Poorterboek op 30 nov 1705.
  2. Christiaan Portier [getrouwd met Cornelia Jans van Kleef]; woont te Montfoort
  3. Bastiaan Portier [getrouwd met Cornelia Jans]; laat zoon Johannes in Montfoort dopen
  4. Klaasie Jans Portier [getrouwd met Hermen van der Pol]; woont te Montfoort
  5. Cornelia Portier

Gezien Montfoort vaak terugkomt, zowel wonen als dopen ze RK in Montfoort, zou het gezin (onder voorbehoud) Johannes Portier en Marrichie naar Montfoort zijn verhuisd en waarom?

Sebastiaan 't Hoen - 27 jan 2026 - 20:00

Profielafbeelding

Een goed onderbouwde hypothese. In het Utrechtse archief zijn nog meer gegevens te vinden.

Zo begraaft Jacobus Portier [broerJoannes sr] een dochter op 30 mrt 1683

Neeltje Vonck, vrouw van Jacob Portier overleed op 29 juni 1709. Hun huwelijk was in Utrecht op 31 dec 1687. Nog een eerder huwelijk? met Jacobus en Magdaleentgen Cras op 29 apr 1671in Utrecht

Niesje Remmens wordt als weduwe van Jan Portier genoemd , die overleed op 24 mrt 1717

Dan is er ook een NH tak in Oudewater, Ghijsbert Portier doopt een Marrighjjen 1 juli 1665

Wivina Portier en Jan Springer dopen RK in Montfoort 1681

Antonij Portier en Clementia [Meijnsje] huwen ook in Utrecht 23 okt 1693.

Zo maar een greep uit de vele hits. Probeer Personen (Het Utrechts Archief) eens, als je de bomen nog door het bos kunt zien.

Jan Achterberg - 27 jan 2026 - 21:20

Profielafbeelding

Hoi Jan 

 

Je vermeld dat ene -Johanna, 14 dec 1708, get idem als dochter van Christianus Portier x Cornelia Jans van Kleef. In het Utrechtsarchief online kom ik deze Johanna niet tegen wel ene Joannes Portier met vermelding ouders Bastiaan Portier en Cornelia Jans . Ik denk Bastiaan Portier Christiaan moet zijn en dat Cornelia Jans --> Cornelia Jans van Kleef van Kleef is.

Groet Manfred.

Manfred van Kerckhoven - 2 feb 2026 - 14:34

Profielafbeelding

Hoi Jan 

Waar online kan ik onderstaande vinden.

Volgens het Poorterboek kwam Johannes Portier op 30 nov. 1705 van Utrecht.

 

Groet Manfred

Manfred van Kerckhoven - 2 feb 2026 - 14:36

Profielafbeelding

Hoi Manfred,

Ik denk dat je gelijk hebt. Kijkende naar het volgende, lijkt het om een schrijffout te gaan. De doopdata van Johannes en Johanna zijn gelijk, de moeders hebben dezelfde patroniem

Bij het RHC Rijnstreek het volgende: https://archief.rhcrijnstreek.nl/detail.php?nav_id=0-1&groep_id=6964847&id=56461349&index=10&ref=tussenpagina


Beheersnummer: M084
Archief: Fonds doop-, trouw- en begraafboeken van Montfoort
Beschrijving index: Dopen Montfoort, 1708 - 1708
Inventarisnummer: 563
Folionummer: 73
 
Naam: Johanna Portier
Geslacht: Vrouw
Gedoopt: 14-12-1708 te Montfoort
Kerkgenootschap: Rooms-katholiek
Vader: Christiaen Portier
Moeder: Cornelia Jans

Ook bij het RHC: https://archief.rhcrijnstreek.nl/detail.php?nav_id=0-1&id=34977861&index=0
Beheersnummer: M087
Archief: Rooms-Katholieke Sint Johannes de Doperparochie te Montfoort
Beschrijving index: Dopen Montfoort, 1708 - 1708
Inventarisnummer: 22
Folionummer: 42
 
Naam: Johannes Portier
Geslacht: Man
Geboren: Montfoort
Gedoopt: 14-12-1708 te Montfoort
Kerkgenootschap: Rooms-katholiek
Vader: Bastiaan Portier
Moeder: Cornelia Jans
Getuige: Jan Portier

Sebastiaan 't Hoen - 2 feb 2026 - 17:20 (laatst bijgewerkt 2 feb 2026 — 18:24 door auteur)

Profielafbeelding

@ Manfred en Sebastiaan,

in de studiezaal van het Rijnlands Archief, begane grond van het stadhuis in Woerden vind je een copie van het poorterboek en een index van zowel RK als NH dopen van Montfoort. Ik heb die indexen gecopieerd.

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

Jan Achterberg - 2 feb 2026 - 20:12

Profielafbeelding

Jan bedankt voor de bronvermelding.

Manfred van Kerckhoven - 3 feb 2026 - 19:30

Profielafbeelding

Hoi Jan 

Dank! Kan je je nog herinneren of er in het Poorterboek ook gegevens stonden zoals zijn vrouw of evt kinderen? Of heb je alleen de indexen kunnen bekijken?

Sebastiaan 't Hoen - 7 feb 2026 - 12:30


Profielafbeelding

Sebastiaan,

in de index komen geen vrouwen namen voor. Ook de naam van van Houten niet. In de studiezaal staan de originele inschrijvingen op microfiches. De index is zes A4 velletjes groot [klein]. Ik kan ze desgewensd emailen aan je.Stuur dan een privee bericht door op mijn naam te klikken.

Jan.

Jan Achterberg - 7 feb 2026 - 20:46 (laatst bijgewerkt 7 feb 2026 — 20:47 door auteur)







Plaats een reactie

Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het Stamboom Forum dient u eerst in te loggen! Nog geen lid? Registratie is gratis en snel!


Inloggen Registreer nu