stamboomforum vragen, antwoorden en tips voor uw stamboomonderzoek

Forum logoBeroepen, adressen, plaatsen » Heusden of Opheusden



Profiel afbeelding
Profielafbeelding

Opheusden wordt normaal aan elkaar geschreven en ligt aardig uit de richting van Heusden.

Wat is nu het probleem ?

Stamouders woonden in Zuilichem en verplaatsten zich later naar Heusden begin 1700

Oudste zoon trouwde ook in Zuilichem maar bij zijn overlijden staat op-Heusden.

Op zoek naar dopen van andere kinderen van stamouders kom ik ze ook nog tegen in op-Heusden.

Bij huwelijk van een ander kind van de stamouders staat dat moeder in Heusden woonde in 1752.

Bij andere kinderen staat weer geboren op-Heusden maar trouwden in Heusden.

Wat wordt nu bedoeld met op-Heusden, is dit Opheusden of gewoon Heusden ?

Fietje - 7 jun 2026 - 07:42 (laatst bijgewerkt 7 jun 2026 — 07:42 door auteur)

Profielafbeelding

Dit maakt AI ervan

AI-overzicht

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

 

Wanneer je zoekt naar het verschil tussen "Heusden" en "op de Heusden", gaat dit doorgaans over de ligging van een specifiek adres in de Nederlandse gemeente Heusden (Noord-Brabant). [1]

Het verschil zit in de adressering en locatiebepaling:

  • Heusden: Verwijst naar de vestingstad Heusden, de hoofdplaats van de gelijknamige gemeente, of naar de gemeente zelf. Het is een historische, ommuurde stad in de regio Langstraat. [1, 2]
  • Op de Heusden: Dit is een lokale benaming voor een specifieke straat of buurtschap in een andere kern binnen dezelfde gemeente, zoals in Oudheusden of Drunen, of een verwijzing naar een plek die precies op de grens van de vesting ligt.

De naam komt in de regio in verschillende combinaties voor (zoals Oudheusden of de buurtschap De Hoeven). [1]

Wil je exact weten wat de locatie of route is voor een specifiek adres? Als je de postcode of het huisnummerdeelt, kan ik je de exacte afstand en routebeschrijving geven vanaf jouw locatie.

Everardus Rollema - 7 jun 2026 - 08:54

Profielafbeelding

Bij AI had ik al gekeken maar er staat op-Heusden in de akten en dat is een apart archief. Is met "op" misschien "van" Heusden bedoeld omdat de familie daar zat.

Fietje - 7 jun 2026 - 09:02

Profielafbeelding

Ook van mij komen voorouders uit Opheusden (en ook bij hen werd regelmatig vermeld dat ze uit Heusden kwamen/in Heusden woonden). Opheusden werd vroeger (voor circa 1800) ook kortweg Heusden genoemd, dus als je bij een persoon/familie afwisselend Heusden en Opheusden tegenkomt, zou ik eerst uitgaan van Opheusden. Vind je ze daar niet terug dan kun je Heusden proberen.

Anneke 12 - 7 jun 2026 - 09:28


Profielafbeelding

Zoon van stamouders is geboren en Zuilichem, hij is daar ook diaken, hij trouwde ook in Zuilichem in 1746, bruid en bruidegom beide woonachtig in Zuilichem en toch staat er achter zijn naam: jm van Opheusden.

Fietje - 7 jun 2026 - 09:35







Plaats een reactie

Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het Stamboom Forum dient u eerst in te loggen! Nog geen lid? Registratie is gratis en snel!


Inloggen Registreer nu