Ik weet dat de eerste transgender in ons land in mijn familiegeschiedenis voorkomt, te weten: Aaïcha Bergamin. Er is heel veel over haar te vinden op internet, want ze was heel actief in de toenmalige LHBTI-wereld en is zelfs op tv geweest. Een heel interessant en aangrijpend levensverhaal.
Een oudoom van mij was homoseksueel. Hij leefde van 1885 t/m 1970 en ondanks dat homoseksualiteit in die tijd niet bepaald toegejuichd werd heeft hij toch een tamelijk goed leven kunnen leiden (als zelfstandige met een kledingwinkel). Voor zover bekend werd hij binnen de familie over het algemeen ook geaccepteerd en uiteindelijk kreeg hij nog een uitgebreide katholieke begrafenis. Ik vind zijn levensverhaal dan ook mede interessant omdat het laat zien dat het in vroeger tijd niet voor elke homo- of lesbische persoon kommer en kwel was.
Ik zou in de historische context echter niet graag van "queer" spreken. Die term is nu heel erg in, maar in het verleden sprak men over homofielen, homosexuelen, uraniërs of sodomieten. Het is dan nogal anachronistisch om termen uit het heden te gebruiken, die dan wellicht associaties oproepen die niet bij de betreffende tijd passen.
@Ronk
Zoals in mijn geval kan iemands homoseksualiteit blijken uit de verhalen die in de familie zijn overgeleverd. Daarnaast kan het blijken uit politieregisters, aangezien de Nederlandse politie t/m de jaren 50 tamelijk goed in de gaten hield of homo's zich schuldig maakten aan schennis van de openbare zedelijkheid of het verleiden van minderjarigen.
@ Ronk In het verlengde van de reactie van P. Koop: er zijn zeker wel bronnen waarmee je daar achter kan komen. Een broer van mijn betovergrootvader, Adrianus Augustinus Snoeren, had zijn (overigens ook mijn) geboortestad Tilburg verlaten en is in Zuid-Limburg broeder geworden, onder de naam Vincentius. Later vestigde hij zich in Steenbrugge. Het dagboek van de Sint-Pietersabdij daar geeft wel een aanwijzing in de richting van homoseksualiteit:
"Als gevolg van een vergadering der dekens heeft pater prior Br. Vincentius verboden met de jongen Br. postulant te gaan wandelen, en deze mag niet meer bij hem in de keuken komen. Daarop is Br. Vincentius heel kwaad geworden, en is naar boven gelopen en is niet meer naar beneden gekomen voor de rest van de dag." (Steenbrugge, 6 maart 1931)
"Dom Modest heeft Vader De Zutter naar het klooster doen komen en heeft hem toen gezegd dat broeder Vincentius binnen de 24 uur daar weg moest, dat hij de politie zou verwittigen én voor broeder Vincentius én voor zijn zoon (van De Zutter) Gaston. Die zei daarop dat hij vertrokken was.. " (Steenbrugge, 12 maart 1931)
Zie voor andere bronnen ook de zoekwijzers van het Brabants Historisch Informatie Centrum en het Regionaal Archief Alkmaar.