stamboomforum

Forum logoOnderzoek in België en Luxemburg » Openbaarheidstermijn uittreksels en afschriften overlijdensakten in België gewijzigd sinds 1 januari 2025



Profiel afbeelding

Overgenomen uit de nieuwsbrief van VVF Brussel (https://www.familiekunde-brussel.be/2025/01/07/openbaarheidstermijn-uittreksels-en-afschriften-overlijdensakten-gewijzigd-sinds-1-januari-2025/) :

Openbaarheidstermijn uittreksels en afschriften overlijdensakten gewijzigd sinds 1 januari 2025

by Patrick Vanhoucke on januari 7th, 2025

Op 1 januari 2025 is er voor de Burgerlijke Stand in ons land (België) heel wat gewijzigd. Met betrekking tot het historisch en genealogisch onderzoek is vooral een wijziging van artikel 29 oud Burgerlijk Wetboek van belang.

Artikel 29 van het oud Burgerlijk Wetboek bepaalt de gevallen waarin akten openbaar zijn en ook aan wie er afschriften of uittreksels kunnen worden afgeleverd.

De termijnen van openbaarheid van de akten van de burgerlijke stand worden aangepast en herzien, zodat ze meer in overeenstemming zijn met de Algemene verordening gegevensbescherming (AVG, ook bekend onder de Engelse afkorting GDPR). Er wordt voorzien in gedifferentieerde openbaarheidstermijnen. Er wordt eveneens een onderscheid gemaakt tussen afschriften (met alle gegevens van de akte uit de burgerlijke stand) en uittreksels (met een deel van de gegevens) van akten.

De volgende akten zijn openbaar:

  • de uittreksels van akten van overlijden (onmiddellijk);
  • de uittreksels van akten van huwelijk van meer dan vijfenzeventig (75) jaar oud;
  • de uittreksels van andere akten (o.a. geboorteakten) van meer dan honderd (100) jaar oud;
  • de afschriften van akten van overlijden opgemaakt na 31 maart 2019 (omdat vanaf die datum de overlijdensakten sowieso geen afstamming of partners meer bevatten);
  • de afschriften van akten van overlijden opgemaakt vóór 31 maart 2019 van meer dan vijfenzeventig (75) jaar oud;
  • de afschriften van akten van huwelijk van meer dan vijfenzeventig (75) jaar oud;
  • de afschriften van andere akten van meer dan honderd (100) jaar oud.

Belangrijk om te weten is dus dat uittreksels van akten van overlijden onmiddellijk openbaar beschikbaar zijn. Zodra een persoon is overleden, gaat het namelijk strikt genomen niet meer om persoonsgegevens in het kader van de privacywetgeving.

Meer uitgebreide informatie valt te lezen in de Omzendbrief van 19 december 2023 van het Ministerie van Justitie over de modernisering en informatisering van de burgerlijke stand, gepubliceerd in het Belgisch Staatsblad op 22 december 2023.

Michaël

Boers 2 - 7 jan 2025 - 18:58

Ik vraag me serieus af wanneer de burgerlijke stand van Luik (Liège) nu eens wordt doorgetrokken tot na 1920. Ben zo'n 15 jaar geleden in Luik geweest voor onderzoek. Toen waren de geboorten, huwelijken en overlijdens beschikbaar tot 1920. Dat lijkt nog steeds zo te zijn. Althans.... online. Of  gaat het terplekke in het archief inmiddels verder door?
In dat geval wil ik weer een keertje langs, hoewel ik aan mijn vorige bezoek niet zulke fijne herinneringen heb qua klantvriendelijkheid. En dan druk ik het zacht uit.

Harm Selling - 7 jan 2025 - 21:05 (laatst bijgewerkt 7 jan 2025 — 21:09 door auteur)

Goede morgen

@HarmSelling : Op FamilySearch kwam ik een bestand tegen met kerkelijke huwelijksafkondigingen in Luik. 

Ik vond het bij Luik, Nederland :

https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QS7-L9SJ-5WJ4?view=explore&groupId=TH-1961-29333-22325-82&lang=nl&grid=on

Het is alfabetisch gerangschikt per datum, ook de omliggende gemeenten zijn erin opgenomen.

 

Het mooie is dat er ook een zoekfunctie aan verbonden is, via deze toegang kunt u een naam invullen en dan gaat hij zoeken o.a. ook in dit bestand:

https://www.familysearch.org/en/search/collection/4439347

 

Misschien heeft u er iets aan!

Fijne dag nog.

M. Jacobs

JacobsM - 20 feb 2025 - 07:04 (laatst bijgewerkt 20 feb 2025 — 10:23 door auteur)


Het is niet veel, maar voor Luik is er toch wel al iets beschikbaar van na 1920, via FamilySearch.

Maar we dwalen af van het oorspronkelijke onderwerp. Misschien anders even hiervoor een apart onderwerp openen?

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

Arnaud - 20 feb 2025 - 10:53







Plaats een reactie

Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het Stamboom Forum dient u eerst in te loggen! Nog geen lid? Registratie is gratis en snel!


Inloggen Registreer nu