Onderzoek in Nederland » Notarial record of Symon Pietersz Korver and Aecht Jacobs (Alkmaar) January 1650I'd like to take a moment thank JP Ouweltjes en Jasper den Otter for your helpful insights and assistance. Maybe one day, someone will find a record which mentions one "Wouter Dircksz Korver." Though very logical and well-thought out scenarios concerning the origins and possible parentage of Pieter Woutersz Korver have been, both on-line here on this forum and in print (based on previous research), I think many contemperanous records have been mined for data.
I now understand that some records could have been lost to history. Genealogy is not exact, but I repeat my gratitude for the help.
Steve Barnhoorn 2 - 15 feb 2025 - 18:47
P.S. We should call Wouter Korver "the invisible ancestor."
Steve Barnhoorn 2 - 15 feb 2025 - 23:49
"P.S. We should call Wouter Korver "the invisible ancestor."
maybe he is not that invisible anymore:
"Reeckeninge vande ontfanck
en uijtgeve, die Wouter Janss
Corver gehadt ende gedaen heeft
als oom ende voocht van Neeltgen
Sijmons, nagelaten dochter
van wijlen Sijmon Janss Corver
sedert den VIIIen september
XVIc vier ende dertich, tot desen
dage toe,"
Perhaps this Wouter is the father of Pieter.
ps, I found another ancestor of mine in de Schermer, Arien Sijmonsz. Corver. Maybe he is related too. Do you have information about Sijmon Pietersz. Corvers' children?
Jasper den Otter - 21 dec 2025 - 16:44 (laatst bijgewerkt 21 dec 2025 — 16:46 door auteur)
Hi Jasper: This is a great find! I see mentions of Wouter Jansz in many of these scans, starting with scan 2:
Incidentally, I found a reference to Pieter Woutersz Korver on scan 16 (left side), dated some time in January 1625 (Unclear what this is about):
Curious if you believe Pieter was the son of Wouter Jansz. As to your other question, let me reply later. I have been playing catch up with work.
Steve Barnhoorn 2 - 22 dec 2025 - 04:59
De nalatenschap van Aeff Jans maakt duidelijk dat zij een broer is van Wouter Jansz Corver en Sijmon Jansz Corver. Hun tante heet Trijn Sijmons.
Naast het huizenbezit dat Aeff nalaat aan de oudegracht, alsmede een kamer aan jacobsstraat te Alkmaar, worden meerdere stukken land genoemd waarvan zij steeds een derdedeel bezit, wat erop wijst dat zij een erfdeel bezat dat eerder aan haar ouders toebehoorde en dat zij deelde met haar broers Wouter en Sijmon. De akte noemt trijn remmis lant in de banne van Ursem, jan taems lant in de banne van Schermerhorn, louwe lant aldaar, land in de banne van Oterleek genaamd de kinderen, en voorts aldaar coppers lant met het oude werfke, onsalige weijt, land genaamd jan flooris kinderen, molenweijt, achter molenweijt, en varckenslant.
Ik heb getracht de stukken land in de banne van Oterleek te traceren in de penningkohieren van 1553 en 1562 [link]. Dat is gelukt voor land genaamd de kijnderen dat in 1562 voor de helft in het bezit was van Wouter Pietersz en voor de andere helft werd bezeten door Jan Hoeijs weduwe. Copperts land was toen in het bezit van Trijn van Mijsijn (Mijzen?). Vaerckenslant was in het bezit van Jan Cornelisz. Ook in andere gevallen deelden Wouter Pietersz en Jan Hoeijs weduwe landbezit, wat erop hint dat zij aan elkaar verwant waren.
In 1553 komen we Wouter Pietersz niet tegen maar treffen we dan wel zekere Pieter Jansz Korver, alsmede Pieter Pietersz Korver. Voorts treffen we Jan Jansz Hoeijs, die onder meer land gebruikt dat toebehoort aan zijn vrouw's vader.
Een voorzichtige aanname is dat Pieter Jansz Korver de vader is Wouter Pietersz en van Pieter Pietersz Korver. Hoe Jan Jansz Hoeij en diens niet bij naam genoemde echtgenote in dit plaatje passen is me onduidelijk. Mogelijk was diens echtgenote een dochter van Pieter Jansz Korver maar andere mogelijkheden vallen niet uit te sluiten.
De grote vraag is: Hoe zijn Aeff, Wouter en Sijmon Jansz Corver aan hen verwant? We kunnen hun geboortejaar op omstreeks 1565 stellen maar dan zouden we toch wel een Jan Corver/Korver in de kohieren hebben moeten aantreffen. Wouter Pietersz, die pas in 1562 wordt genoemd, lijkt me te jong. Vooralsnog blijft het giswerk.
JP Ouweltjes - 22 dec 2025 - 12:28 (laatst bijgewerkt 22 dec 2025 — 12:29 door auteur)
JP Ouweltjes - 22 dec 2025 - 13:51 (laatst bijgewerkt 22 dec 2025 — 16:15 door auteur)
JP Ouweltjes - 22 dec 2025 - 14:10
Alles beschouwend, ligt het voor de hand dat Dirck Pietersz Korver de vader was van Jan Dircksz Korver, en dat hij een broer was van Wouter Pietersz en Pieter Pietersz Corver, en dat zij zoons waren van Pieter Jansz Korver.
Jan Dircksz Korver zal getrouwd zijn geweest met een zuster van Trijn Sijmons.
Pieter Woutersz Corver kan (uiteraard) een zoon zijn geweest van Wouter Pietersz maar dan moet het begrip "nicht" ruimer worden opgevat dan zoals eerder gebleken is. En ik vind het gat naar Wouter Pietersz wat groot.
JP Ouweltjes - 22 dec 2025 - 14:13 (laatst bijgewerkt 22 dec 2025 — 19:42 door auteur)
Jasper den Otter and JP Ouweltjes: Once again, thank you so very much for your time, kindness and insights. Hopefully, the answer of who the parents of Sijmon Pietersz Korver will be answered in time. Jasper: let me good through what I have on the children of Sijmon Pietersz Korver, and I will share what I have.
Meantime, thank you for being so helpful. And to everyone on the forum: Merry Christmas and Happy New Years in advance.
Steve Barnhoorn 2 - 23 dec 2025 - 01:31
" As to your other question, let me reply later."
Ik heb het al gevonden.
Sijbrecht Ariens, de vrouw van Frederik Dircksz. de Goede, is een dochter van Arien Sijmonsz. Corver en Trijntje Pieters. In de genealogie, waarvan ik screenshots heb vermeldt, wordt deze Arien vermeldt als zoon van Sijmon Pietersz. Corver en Aecht Jacobsz.
ps, ik zal zometeen naar het archief gaan en de complete genealogie fotograferen (in februari heb ik slechts een deel gefotografeerd), en naar jullie (JP & Steve) sturen.
Jasper den Otter - 23 dec 2025 - 12:59
Jasper den Otter - 23 dec 2025 - 14:12 (laatst bijgewerkt 23 dec 2025 — 14:13 door auteur)
Goed werk, Jasper. Ik denk dat hiermee bewezen is dat Pieter de zoon is van Wouter Jansz Korver, aangezien het de vader van Wouter was die dit land heeft aangekocht in 1613.
JP Ouweltjes - 23 dec 2025 - 15:12
Tsja, het is wel aannemelijk, ook omdat Wouter Jansz. de voogd is van Neel Sijmons Corver. Haar man wordt weer vermeld als neef van Sijmon Pietersz. Corver. Ik vraag me dan wel echter af waarom Pieter Woutersz. niet vermeld wordt als erfgenaam van Wouter Jansz.
Jasper den Otter - 23 dec 2025 - 15:53
Ja, dat is vreemd. Misschien zit ik er dan toch naast. Het blijft een lastige kwestie.
Maar dat hij een sterke band had met de kinderen van Jan Dircksz Corver staat vast.
JP Ouweltjes - 23 dec 2025 - 16:20 (laatst bijgewerkt 23 dec 2025 — 16:23 door auteur)
JP,
Ik heb je de genealogie gemaild, daar staan ook de vermoedens van de opsteller.
Waar ik ook wel benieuwd naar ben is het stuk land genaamd "de Oosterweer", en haar eigenaars.
er is een legger van de landen en huizen in de banne van Ursem uit 1579 bewaard gebleven.

de eigenaar(s) van "de Oosterweer" in die tijd zullen daarin vermeld moeten zijn. Ook is dit stuk net iets te vroeg om nu nuttig te zijn. Alhoewel de genoemde grootvader van Sijmon Pietersz Corver de grootvader van moederszijde zal zijn, zal het wel meer informatie geven over zijn moeder.
We hebben wel pech. Het transportregister van Ursem vangt aan in 1600, en gaat door tot 1613, daarna is er een hiaat tot 1639, het jaar na de missende akte van Israel Jacobs. Het zou dus ook nog een opgave worden om te bewijzen wie zijn grootvader is.
Heeft een van jullie die transportregisters al doorgehaald?
Jasper den Otter - 24 dec 2025 - 00:12
Ik heb het oudste transportregister van Ursem niet doorzocht. Wel heb ik zojuist het penningkohier van Ursem over het jaar 1558 secuur doorzocht. Daar worden de landerijen niet met name genoemd. Uit niets blijkt een band met de familie Korver, noch met de plaats Oterleek.
JP Ouweltjes - 24 dec 2025 - 09:24
Jan Dircksz Korver wordt poorter van Alkmaar op 30.7.1590 [link].
JP Ouweltjes - 24 dec 2025 - 13:37
de eigenaar(s) van "de Oosterweer" in die tijd zullen daarin vermeld moeten zijn
Helaas geen vermeldingen van perceelsnamen en, net als in de oudere kohieren, niets dat wijst op Korver of Oterleek.
JP Ouweltjes - 26 dec 2025 - 19:47 (laatst bijgewerkt 27 dec 2025 — 13:42 door auteur)
Mogelijk zou met belendingen duidelijk kunnen worden waar het stuk land heeft gelegen, Sijmon Corver zou namelijk vanaf 1638 tot minimaal 1650 eigenaar zijn geweest van het stuk land. Ik denk wel dat het een lastige opgave zal worden, de naam van Sijmens' moeder en grootvader zijn niet bekend. Ook missen de transportakten in de periode 1614-1638, waardoor het dus ook niet vast te stellen is of de eigenaar vòòr 1614 Sijmens' grootvader is. Ook zal het voor het onderzoek naar de voorouders van Pieter Woutersz Corver niet van belang zijn, het stuk land kwam immers van de familie van de moeder van Sijmen.
Jasper den Otter - 27 dec 2025 - 15:34
Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het Stamboom Forum dient u eerst in te loggen! Nog geen lid? Registratie is gratis en snel!
Bedankt, uw melding is verstuurd aan de moderators.