Ik ben al geruime tijd bezig met de geschiedenis van Arendina Boodt en haar zoon Pierre Charles Désiré. Veel heb ik al gevonden, maar op een onderdeel ben ik nu toch vastgelopen. Ik kan geen geloofwaardig scenario bedenken hoe en waarom Arendina in Nijmegen terecht gekomen is en daar is bevallen. Ik heb ook geen ideeën meer waar ik nog kan zoeken om aanwijzingen te vinden. Als iemand met me mee wil denken en een suggestie heeft, hoor ik dat heel graag.
Dit is de situatie:
Pierre Charles Désiré Boodt is op 8 juni 1885 geboren in Nijmegen [1]. Hij was de zoon van Arendina Boodt (20 januari 1860, Rotterdam [2] - 28 juli 1935, Rotterdam [3]) ‘zonder beroep, ongehuwd’ en een onbekende vader (die ik inmiddels vrijwel zeker heb gevonden, maar dat is een ander verhaal).
Een dag na zijn geboorte werd Pierre ingeschreven bij het gezin van postbode Hermanus Gerardus Tomas en zijn vrouw Hendrika Hermse in Nijmegen.[4] Hendrika Hermse was de vroedvrouw die Pierre heeft gehaald en aangifte heeft gedaan van zijn geboorte. Blijkbaar heeft zij zich over de pasgeborene ontfermd.
Pas zeven jaar later, op 20 februari 1892, werd Pierre ingeschreven in Rotterdam op de Hugo de Grootstraat 42 in Rotterdam [5], het adres waar zijn moeder al sinds 18 december 1863 woonde.[6]
Van Arendina’s en Pierres verblijf in Nijmegen is alleen de geboorteakte van Pierre bekend. Arendina heeft bijna haar hele leven in Rotterdam gewoond. Ik heb geen familieleden van haar (of de waarschijnlijke biologische vader) kunnen vinden die in die tijd in Nijmegen woonden. Ook het feit dat de verloskundige Pierre in huis nam (en niet een familielid), maakt dit niet echt waarschijnlijk. Mogelijk heeft ze hulp gezocht bij een organisatie voor ‘gevallen vrouwen’, hoewel die naar mijn weten meestal de kinderen van die vrouwen uitbesteedden en niet bij de vroedvrouw lieten.
Overigens: op 25 oktober 1893 trouwde Arendina in Rotterdam met Antonius Zom [7] die Pierre erkende en die toen zijn achternaam kreeg.
[1] https://permalink.geldersarchief.nl/807F630919F543C1B3A6E941E6D4AA3F (akte 422, scan 108)
[2] https://hdl.handle.net/21.12133/4DBC2F622E2B457E9B1519D5222313C0
[3] https://hdl.handle.net/21.12133/EAE50CFFB50C4E4CAD4F0C20C3C8308D
[4] https://hdl.handle.net/21.12122/2279035358
[5] https://hdl.handle.net/21.12133/2933484F48AC466589A3F74837A2C64A
[6] https://hdl.handle.net/21.12133/D209AB03FCB343848165FA7C2539270F
[7] https://hdl.handle.net/21.12133/452355F0807045F49CB4B9CD2166AACF
Jeroen Roos 123 - 26 sep 2024 - 21:53
Geen oplossing, maar de inschrijving bevolkingsregister Nijmegen bij het "pleeg"gezin is pas veel later doorgegeven aan de gemeente. Er zijn 3 kinderen van het echtpaar geboren na de geboorte van Pierre Charles Désiré, maar zijn wel eerder ingeschreven. Die inschrijfdatum is dus later aangebracht en wellicht is hij ook pas later bij het gezin gekomen.
mvg-Ben
Ben Wegman - 26 sep 2024 - 22:12 (laatst bijgewerkt 26 sep 2024 — 22:24 door auteur)
Ben Wegman - 26 sep 2024 - 22:32 (laatst bijgewerkt 26 sep 2024 — 22:35 door auteur)
Ik zie wel een aantal familieleden van haar die van Arnhem in Rotterdam binnenkomen in 1884, zie link.
Arnhem en Nijmegen liggen dicht bij elkaar.
https://hdl.handle.net/21.12133/2933484F48AC466589A3F74837A2C64A
Anje B. - 27 sep 2024 - 07:49
In reactie op de post van Ben:
S.K. = suppletiekaart (soort gezinskaart).
Bas - 27 sep 2024 - 08:31 (laatst bijgewerkt 27 sep 2024 — 08:31 door auteur)
Bedankt voor jullie bijdragen!
Die inschrijfdatum is dus later aangebracht en wellicht is hij ook pas later bij het gezin gekomen.
Ik ging ervan uit dat dit een formalisering van een al lang bestaande situatie was, maar dit is ook een mogelijkheid waar ik rekening mee moet houden. De registratie lijkt sowieso later gemaakt. De kinderen staan niet op chronologische volgorde en de nummering is met blauw potlood gecorrigeerd.
Arendina vertrekt in 1883 met o.m. haar moeder naar Arnhem volgens bevolkingsregister Rotterdam en is in december 1884 weer terug.
Helaas kan ik geen spoor van hen vinden in Arnhem. Voor Arnhem geldt trouwens hetzelfde als voor Nijmegen: ook daar is geen familie van hen te vinden. Opvallend is wel dat ze terugkeren naar hetzelfde adres in Rotterdam. Geen idee of ik daar een conclusie aan moet verbinden.
Arnhem en Nijmegen liggen dicht bij elkaar.
Dat is zeker waar. Maar waarom is ze dan naar Nijmegen gegaan om te bevallen?
Het is allemaal nogal raadselachtig. Als jullie je nog iets bedenken hoor ik dat graag.
Jeroen Roos 123 - 27 sep 2024 - 10:30
Is het bevolkingsregister van Arnhem compleet? Niet in de oorlog deels vernietigd? Ik heb weinig tijd vandaag om verder te zoeken, maar BR Arnhem is toch een optie, verder is er (echter niet on-line) een register vertrekkende personen in Nijmegen. Er wordt aangegeven dat zij (de moeder) in Nijmegen woont bij zijn geboorte. En dan de indicatie naar suppletiekaart van Rotterdam.
mvg-Ben
Ben Wegman - 27 sep 2024 - 13:07
Een vergelijkbaar geval als de geboorte van mijn overgrootmoeder Gesina Pier in 1862.
Haar moeder, Catharina Maria Pier, geboren en getogen Amsterdamse, vertrok in januari 1862, hoogzwanger, met een eerder geboren buitenechtelijk 2-jarig zoontje vanuit het ouderlijk gezin in de Amsterdamse Jordaan naar Leeuwarden. Zij verkreeg onderdak in een "slaapstee", waar ze in april 1862 beviel van mijn overgrootmoeder.
Een jaar later, april 1863, keerde ze met haar 2 kindjes terug in het ouderlijk gezin in de Amsterdamse Jordaan.
In Leeuwarden heb ik niets meer kunnen vinden dan een geboorteakte, een doopinschrijving en een inschrijving in het bevolkingsregister.
Over het "waarom" van de tijdelijke verhuizing naar Leeuwarden kan ik van alles bedenken, maar dat blijft allemaal speculatief.
Harm Selling - 27 sep 2024 - 13:20
@Ben Wegman
In Gelderland zijn de bevolkingsregisters (bestaande uit persoonskaarten) van de gemeenten Arnhem, Renkum en Ammerzoden door de verwoestingen tijdens de Tweede Wereldoorlog verloren gegaan. Wel heeft het Gelders Archief, om te voorzien in dit "informatie-gebrek", een lijst opgesteld van ingekomen en vertrokken personen over de periode 1900-1943 voor Arnhem https://www.archieven.nl/nl/zoeken?miview=ldt&mivast=0&mizig=117&miadt=37&milang=nl ; maar die periode valt misschien 'te laat' voor het onderzoek van dhr. Jeroen de Roos. - In elk geval is, hoe dan ook, een andere redelijk goede vervangende bron beschikbaar: een grote collectie adresboeken van Arnhem e.o., waarvan online in te zien / te doorzoeken de periode 1855-1942 : https://www.geldersarchief.nl/bronnen/archieven?mivast=37&mizig=342&miadt=37&miview=ldt (toelichting: www.geldersarchief.nl/onderzoeksgidsen?mivast=37&mizig=391&miadt=37&miview=faq&milang=nl&mizk_alle=adresboek&micode=Zoekhulp_17&miaet=716 ). Wellicht kan dit helpen...
Frank Posterholt - 27 sep 2024 - 13:44 (laatst bijgewerkt 27 sep 2024 — 13:48 door auteur)
@Frank Posterholt: bedankt voor deze uitleg, ik had nog niet eerder met Arnhem te maken gehad. Jammer genoeg leveren de adresboeken geen treffer op.
Jeroen Roos 123 - 27 sep 2024 - 20:49
Voor zoveel ik een juiste conclusie trek is Pierre een dag na zijn geboorte in het bevolkingsregister opgenomen. De moeder van Antonius Zom is Willemina van Zwelm geboortig uit Arnhem. De naam van Swelm komt in Nijmegen sinds 1734 veelvuldig voor. Zij is verre familie maar de verbindende schakel heb ik nog niet gevonden. Hermanus Gerardus Tomas komt in de genealogie Cloosterman (familienaam van mijn vrouw) voor maar noch met hem, noch met zijn vrouw heb ik een connectie met Arendina kunnen ontdekken.
Ben benieuwd wie de haar de biologische vader is, mogelijk ligt daar een connectie? Een Rotterdammer die na de verwekking als soldaat naar Nijmegen vertrok?
Ron van Swelm
Ron van Swelm - 27 sep 2024 - 23:50
@Ron van Swelm voor alle duidelijkheid: ik ben nog druk bezig deze geschiedenis uit te pluizen, dus het is te vroeg voor definitieve conclusies.
Ik heb op dit moment geen aanwijzingen dat de levens van Antonius Zom en Arendina Boodt elkaar gekruist hebben in of voor 1884. Antonius heeft Pierre pas in 1893 erkend, enkele maanden voordat hij trouwde met Arendina.
Er zijn sterke aanwijzingen (maar geen bewijs) dat Jule(s) François Désiré Brouha de biologische vader van Pierre is. Ook in zijn familie heb ik geen verband gevonden met Nijmegen. Als je geïnteresseerd bent hoe ik tot deze conclusie ben gekomen, PM me dan. Ik zal het je met plezier uitleggen.
Jeroen Roos 123 - 28 sep 2024 - 10:44
Jule(s) François Désiré Brouha heeft een zus in Nijmegen, genaamd Maria Catharina Brouha, zij is getrouwd met Franciscus Gerardus Alexander Herckenrath.
De ouders van beiden zijn Petrus Carolus Desiratus Brouha en Maria Elisabeth Coppen.
Anje B. - 29 sep 2024 - 13:16
Beste Jeroen,
Ik ben nieuwsgierig naar de weg hoe je tot die conclusie bent gekomen. In Nijmegen (Hatert) overleed Maria Elisabeth Coppens echtgenote van Pierre Charles Desiré Brouha op 10-03-1897. Als je interesse hebt in de stambomen van de familie Zom (gedeeltelijk) en van S/Zwelm (nagenoeg compleet) laat maar weten.
Groet Ron van Swelm
Ron van Swelm - 29 sep 2024 - 13:52
Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het Stamboom Forum dient u eerst in te loggen! Nog geen lid? Registratie is gratis en snel!
Bedankt, uw melding is verstuurd aan de moderators.