Onderzoek in Nederland » vader en moeder van Gerrit van der Bom gedoopt 29-02-1660 en Sijmon van der Bom gedoopt 02-12-1663 opgelostIk heb gevonden dat Pieter Sijmonsz en Gijsje Jans de vermoedelijke ouders zijn van bovenstaande personen.
Echter hier wordt voor de eerste keer de achternaam niet vernoemd
Dat hun de ouders zijn blijkt uit de ingeschreven akten van beide personen in de DTB registers van de Nieuwe Kerk in Delft.
Wie kan mij helpen aan verdere gegevens. Ik loop vast. Alles is welkom
-
Andre van der Bom - 3 nov 2025 - 22:43
Het gaat o.a. om deze doop, onder patroniem. 1660 , van Gerrit. Doopboek Nieuwe Kerk Delft

De rest van de bedoelde gegevens kan ik zo niet vinden. Wel trouwt te Rijswijk ene Gerrit van der Bom in 1694 met Marijtje Dircxd van Wouw. Maar of dat dezelfde Gerrit is moet wel aangetoond worden.
-Bart- - 4 nov 2025 - 14:32
Wat is er verder bekend over Gerrit en Sijmon?
JP Ouweltjes - 5 nov 2025 - 10:09
Hij is voor zover ik weet inderdaad dezelfde Gerrit.
Zij heb ik namelijk ook als zijnde zijn tweede vrouw in mijn gegevens staan.
Andre van der Bom - 5 nov 2025 - 20:10
Van Sijmon weet ik verder niets en hoop ik via dit forum wel meer te weten te komen.
Dit geldt ook voor zijn ouders .
Van Gerrit weet ik dat hij overleden is op 05-06-1742 te Schoonderloo ( Delfshaven ).
Hij is voor de eerste keer getrouwd met Neelgte Ariens de Heer ( overleden 1693, maar verder niets bekend )
Hij is voor de tweede keer getrouwd met Marijtje van Wouw
geboren circa 1670 te Voorburg, gedoopt te Rijswijk ( in de R.K. kerk, later Oud kath. kerk )
Overleden 26-07-1733 te Delfshaven ( Bonte Paal )
Andre van der Bom - 5 nov 2025 - 20:19
Met zo weinig aanknopingspunten lijkt het me beter om eerst meer informatie te verzamelen over Gerrit en zijn eerste en tweede vrouw.
JP Ouweltjes - 5 nov 2025 - 20:45 (laatst bijgewerkt 5 nov 2025 — 20:45 door auteur)
Beste JP,
Vanaf hem "richting het heden " in relatie met Marijtje van Wouw heb ik het vrij aardig in beeld. Hij heeft met haar vier kinderen gekregen.
Met zijn eerste vrouw heeft hij 1 kind gekregen.
Maar ik loop nu vast, vandaar dat ik hier op dit forum deze vragen stel
Andre van der Bom - 5 nov 2025 - 20:53
Die link richting Oud Katholiek triggert mij. Er is een Simon van der Bom Oud Katholiek gedoopt in Utrecht, maar wel ongeveer een generatie later, d.d. 05-02-1682. Ouders: Cornelis van der Bom en Grietie van Bijlevelt.
Dat zelfde paar laat in Utrecht d.d. 22-04-1685 een dochter Zara Maria dopen, ook Oud Katholiek. Deze Cornelis moet voor 1691 zijn overleden, want in dat zelfde jaar trouwt zijn weduwe in IJsselstein met Jillis Otterspoor.
In 1681 trouwen in Utrecht Cornelis van der Boom (Index!) en Margriet van Bijlevelt. In het origineel staat overigens "van der Bom":

Hij is weduwnaar van Maria van Achtevelt. Cornelis en Maria zijn in 1662 getrouwd. Hij is weduwe van Maria Smits:

Cornelis Symonsen van de Bom en Maria Smits trouwen in 1656. Maria is in 1661 begraven
-Bart- - 5 nov 2025 - 21:06 (laatst bijgewerkt 6 nov 2025 — 09:53 door auteur)
Er is dus wel meer informatie alleen hier niet vermeld: link
Waar het volgens mij is gestrand is het vinden van de dopen van de kinderen Gerrit en Marijtje, danwel in Den Haag danwel in de directe omgeving.
JP Ouweltjes - 5 nov 2025 - 21:10
Wat mij volkomen onhelder is, is waar Simon vandaan gekomen is die in dit verhaal figureert. Hij zou een broer van Gerrit zijn, en zou gedoopt zijn d.d. 02-12-1663.
Ik ben nog geen 'hard' gegeven tegen gekomen (niet in de vraagstelling, en niet bij wat rondsnuffelen in gemakkelijk te benaderen bronnen) waaruit uberhaupt het bestaan van deze Simon blijkt.
-Bart- - 6 nov 2025 - 10:19
Kwartier 256 [hier] geeft naar mijn idee de meeste informatie over Gerrit, zijn twee huwelijken, en de dopen van diens kinderen. Tijdens zijn eerste huwelijk wordt hij vermeld als Gerrit van der Bon, tuinder, jongman van Delfgauw.
JP Ouweltjes - 6 nov 2025 - 18:09 (laatst bijgewerkt 7 nov 2025 — 09:00 door auteur)
In Gens Nostra van 1962, p. 213 e.v. is een genealogie van deze familie gepubliceerd, opgesteld door W.J.J.M. van der Bom. Jan Koolloos heeft zijn informatie bij kwartier 256 waarschijnlijk daarop gebaseerd. Maar wel gecontroleerd, ik zie wat detailverschillen.
En de genealogie in Gens Nostra start dus met Gerrit van der Bom als stamvader.
gr., Frans
Frans Angevaare - 6 nov 2025 - 19:45
Ze staan v.w.b. de achternaam soms ook opgetekend als "Verboom". Zie bijvoorbeeld deze doop d.d. 03-11-1731 te Rotterdam.
Als ik kijk naar de kinderen van Gerrit van der BOM in de door JP geopperde kwartierstaat komt het mij voor dat de vader van Gerrit Gijsbert (o.i.d.) moet hebben geheten. Ze doen duidelijk aan vernoemen en houden zich blijkbaar aan de 'regels' gezien de 2e zoon Theodorus (= Dirk) is gedoopt naar de vader van Marijtje van Wouw.
Gijsbert van der Bom gezocht als vader. Nu trouwt er d.d. 5-9-1660 te Hillegersberg ene Gijsbrecht Gijsbrechtse Bom met Janneke Jans, jm en jd. Ik kan vooralsnog geen dopen van kinderen van dat paar vinden, helaas, want een Gerrit zou heel mooi zijn, en de tijdlijn kan goed kloppen. Wat wél interessant is en zou kunnen hinten op dat deze hypothese klopt is de volgende doop in Rotterdam d.d. 24-02-1637 van ene Gisbert; ouders zijn Gisbert Verboem en Grietgen Ians. In 1636 trouwen te Rotterdam Gijsbrecht Willemsse Boon en Grietgie Jans Trompers.
[Edit:] Ene Ghijsbert Willemsz Boom is in 1630 te Rotterdam "clercq ter secretarie alhier" en heeft hoogstvermoedelijk een broer Leendert Willemsz Verboom, "laeckenbereyder".
Kan ik dit allemaal bewijzen? Nee, verre van dat. Maar het is wél een hypothese die goed aan zou kunnen sluiten bij de tot nu toe bekende feiten.
-Bart- - 6 nov 2025 - 19:52 (laatst bijgewerkt 12 nov 2025 — 10:55 door auteur)
Hallo Frans,
Deze genealogie is mij bekend en is circa 25 jaar geleden ook mijn uitgangspunt geweest en de start van deze hele leuke hobby.
Andre van der Bom - 6 nov 2025 - 20:26
Ik heb gezocht in de weeskamerregisters van Rijswijk omstreeks 1693 nav het overlijden van zijn eerste vrouw maar heb niets gevonden.
JP Ouweltjes - 6 nov 2025 - 20:34
Sijmon van der Bom gedoopt 02-12-1663
@vraagsteller: heeft u een verwijzing naar de bron?
JP Ouweltjes - 7 nov 2025 - 09:49
De informatie over Sijmon van der Bom, gedoopt op 2 december 1663, is gevonden in de DTB-registers (Doop-, Trouw- en Begraafboeken) van Delft.
📜 Bron van de Doop
De specifieke bron is het Doopregister van de Nieuwe Kerk in Delft (Gereformeerde Kerk).
Plaats: Delft, Nieuwe Kerk
Datum van Doop: 02-12-1663
Kind: Sijmon
Ouders: Pieter Sijmonsz en Gijsje Jans
Deze inschrijving bevestigt dat Sijmon de broer is van Gerrit (gedoopt 1660), aangezien ze dezelfde ouders hebben, en ondersteunt de theorie dat hun vader Pieter Sijmonsz (Pieter, zoon van Sijmon) heette.
Let op: In dit register wordt, net als bij Gerrit, de achternaam "van der Bom" niet vermeld; Sijmon wordt alleen geregistreerd als "Sijmon, kind van Pieter Sijmonsz en Gijsje Jans." De achternaam is toegevoegd op basis van de latere achternaam van zijn broer Gerrit.
Andre van der Bom - 9 nov 2025 - 22:03
-Bart- - 10 nov 2025 - 10:40
Aan allen die meegezocht hebben,
Een kennis van mij heeft ook met mij meegezocht en heeft de gegevens van Sijmon gevonden via GPT. Echter deze gegevens zijn niet door jullie terug te vinden waarbij Sijmon waarschijnlijk dus niet bestaat en we door GPT op het verkeerde spoor zijn gezet. Hierbij wil ik jullie ook bedanken naar het zoeken.
Echter ( gezien mij het niet lukt ) wil ik nog wel de vraag opnieuw onder de aandacht brengen betreffende de ouders. Is er iemand die via Gerrit wil proberen of er iets meer te vinden is.
met vriendelijke groeten André
Andre van der Bom - 10 nov 2025 - 20:49
Jaja, ChatGPT..... Mijn poging om de ouders van Gerrit te vinden: zie mijn hypothese van 6 nov 2025 - 19:52. Waarbij ik het even aan anderen laat om meer bewijs te vinden, of (want daar zijn het hypotheses voor) bewijs te vinden dat het NIET kan kloppen.
-Bart- - 11 nov 2025 - 09:40
De auteur van het eerste bijdrage in dit bericht heeft aangegeven dat de vraag is beantwoord of het probleem is opgelost.
Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het Stamboom Forum dient u eerst in te loggen! Nog geen lid? Registratie is gratis en snel!
Bedankt, uw melding is verstuurd aan de moderators.