stamboomforum

Forum logoOnderzoek in Nederland » Aderjani Toll - gegevens gezocht kreeg een kind in Groningen in 1794 met Anna Christina (Beijeler /) Beilders



Profiel afbeelding

Wie kan mij helpen bij de zoektocht naar mijn voorvader Aderjani Toll? Het enige dat ik over hem weet is dat hij samen met Anna Christina (Beijeler /) Beilders in 1794 in Groningen een kind heeft gekregen: Adrianus Toll. 

Adrianus is 16 aug. 1812 getrouwd met Anna Maria Hindriks de Rooij / de Rooi / de Rooy. Voordat Aderjani en Anna Christina (ook wel Stijntje of Aijntje) het kind kregen was Anna C. al 2x in de kerk getrouwd, na Aderjani is ze nog een keer in de kerk getrouwd. Van Aderjani weet ik dus niet wanneer hij geboren, wanneer hij getrouwd is of overleden is. Anna C. is geboren in Maastricht, gedoopt 22 mei 1745 en overleden in Groningen op 8 feb.1839.

De voornaam Aderjani is mogelijk een verbastering. In een Maleisisch-Nederlands woordenboek staat dat Aderjani - verb. ned. Adriaan betekent. 

Yvette Tol - 9 dec 2025 - 17:06 (laatst bijgewerkt 10 dec 2025 — 10:48 door moderator)

In de huwelijksakte van zoon Aderjanus Toll op 16-08-1812 wordt vermeld dat vader Aderjani marskramer was en "reeds voor zeventien jaren overleden is", zie hier. Dus in 1795 of eerder, denk ik.

Maarten Krips - 9 dec 2025 - 17:31

Klopt, dat heb ik aangehouden, maar het is van mondeling overbrengen (heb bij anderen in de stamboom wel gemerkt dat dat niet altijd klopt). De overlijdensakte is niet te vinden.

Yvette Tol - 9 dec 2025 - 17:55

Klopt onderstaand? Toch wel erg late leeftijd (49 jaar) in die tijd om een een kind te krijgen.

Anna C. is geboren in Maastricht, gedoopt 22 mei 1745.

mvg-Ben

Ben Wegman - 9 dec 2025 - 18:00

Volgens de overlijdensakte op 8-2-1839 was Anna Christina 92 jaar oud (en geboren te Maastricht), als dat klopt zou ze rond 1746/47 geboren zijn. Dus idd wel behoorlijk oud toen ze zoontje Aderjanus kreeg. Haar eerste huwelijk was in 1776, dus jong was ze sowieso niet in 1794. Haar 4e huwelijk was op 29-3-1796, Aderjanus sr. zal dan ook voor die datum zijn overleden (de zinsnede uit de huwelijksakte "voor zeventien jaren overleden", lijkt te kloppen). 

Uit haar eerste huwelijk had Anna Christina twee dochters: Margjen, gedoopt Groningen 5-4-1780 en Grietje, gedoopt Groningen 5-6-1785.

Anneke 12 - 9 dec 2025 - 19:06 (laatst bijgewerkt 9 dec 2025 — 19:14 door auteur)

@ Anneke, dank

mvg-Ben

Ben Wegman - 9 dec 2025 - 19:44

-

Maarten Krips - 10 dec 2025 - 17:17 (laatst bijgewerkt 10 dec 2025 — 17:47 door auteur)

Nee Maarten, er wordt duidelijk in een akte aangegeven dat Aderjanus de zoon van wijlen Aderjani Toll is, dus overleden.

Yvette Tol - 10 dec 2025 - 19:25

Anna Christina is niet gedoopt in 1745 maar in 1754.

André Jansen - 10 dec 2025 - 23:55 (laatst bijgewerkt 10 dec 2025 — 23:57 door auteur)

Dank voor deze correctie.

mvg-Ben

Ben Wegman - 11 dec 2025 - 07:53

Zelfde gegevens (kind, ouders en getuigen), maar dan ander jaartal. Het wordt wel erg vreemd. 

1754 komt ook niet overeen met haar overlijden (8 feb. 1839) en de leeftijd die ze toen had (94).

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

Yvette Tol - 11 dec 2025 - 11:23

Op 22 mei 1745 wordt geen Anna Christina gedoopt. Het is m.i. duidelijk een typfoutje. Want er wordt aangegeven pagina 54 en dat is de pagina waar de link van Andre ook naar verwijst. Hebt u de doopinschrijving van 1745 bekeken? 

Archieven.nl - - (Historisch Centrum Limburg, te Maastricht)pagina 19 of plaatje 14/180

mvg-Ben

Ben Wegman - 11 dec 2025 - 11:43 (laatst bijgewerkt 11 dec 2025 — 11:46 door auteur)

@ André, goed dat je de doop hebt nagezocht, geen 22-5-1745 dus maar 9 jaar later op 22-5-1754. Dat maakt dat Anna Christina bij de doop van zoontje Aderjanus 40 jaar oud was (wat wel een normale leeftijd voor een vrouw is om een kind te krijgen). De leeftijd bij overlijden van 92 jaar was dus wat oud geschat door haar zoon (de aangever), maar het is ook maar de vraag of hij überhaupt wist hoe oud zijn moeder ongeveer was, schrijven kon hij in elk geval niet. Zo zie je maar weer, altijd het origineel controleren! Een typfout is zo gemaakt!

Anneke 12 - 11 dec 2025 - 11:48 (laatst bijgewerkt 11 dec 2025 — 11:51 door auteur)

Het was een schrijffout, de oude klappers zijn handgeschreven. Aezel heeft gewoon de doopdatum uit de oude klapper overgenomen. Wat weer niet gewoon is, is dat ze de gegevens uit de Nederduits Gereformeerde klapper het label parochie Jan later Jacob hebben gegeven. Dan ben je wel even bezig....

André Jansen - 11 dec 2025 - 19:37

Aderjani en Aderjanus lijken beide fonetisch opgeschreven namen. Het huwelijk van de laatste vindt plaats in 1812, ook hij is dan (mars)kramer. Een kramer is een rondtrekkend koopman van kleine waren. Hij kan langs de deuren trekken maar ook op kermissen of jaarmarkten zijn handel aan de man proberen te brengen. Maar klopt het dat hij pas in 1822 een kind krijgt in Groningen? En daarna in rap tempo nog 9. Die allemaal weer heel jong overlijden, de meesten al als baby. Behalve marskramer wordt hij touwslagersknecht en koopmansknecht genoemd, en dan van 1835 t/m opeens: gepensioneerd soldaat cq militair. Verklaart dit de afwezigheid van 10 jaar?

Uit de Ommelander Courant van 7 mei 1793:

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

Over de Vreemde  roef:

Een bijzondere regel was de loting voor de jaarmarkten. De Vismarkt werd ingedeeld in verschillende 'roeven' of gebieden, waar groepen handelaren hun plaatsen onderling via loting konden verdelen. De burgerroef, voor ingezetenen, had de beste plaatsen. De 'vreemde' roef kwam daarna en de joodse kooplieden, die behoorlijk gediscrimineerd werden, moesten hun genoegen nemen met een roef aan de 'stille kant' van de Vismarkt. 

van https://www.deverhalenvangroningen.nl/alle-verhalen/de-groninger-markt

En de Vismarkt, die is hooguit 5 minuten lopen van de Driemolendrift waar Aderjanus wordt geboren. Een Drift is trouwens Onder meer de benaming van een aantal verbindingsstraatjes tussen een achtergelegen straat en de (vroegere) diepen in het geval van de Driemolendrift Van Gedempte Zuiderdiep tot Coehoornsingel dit van https://nl.wikipedia.org/wiki/Lijst_van_straten_in_Groningen_(stad) 

Het zou mij eerlijk gezegd niet verbazen als vader Aderjani gewoon met de noorderzon is vertrokken, of beter: verder getrokken. De verklaring bij het huwelijk in 1812 wordt gedaan door twee getuigen en staat nergens te boek. De ene getuige is Jan Hindrik Beiler, een verwant van Aderjanus in de derde graad - een neef dus? En de ander is Jan Ritzes de Jong, een varensgezel/matroos die bij huwelijk met Johanna Christina Sol in 1809 afkomstig is van Termunten en in de 4e graad verwant aan de bruid. Hoe betrouwbaar of geloofwaardig zijn hun getuigenissen? Jan Hindrik Beiler is overigens ook oud-soldaat. 

In 1776 trouwt Anna Christina Beiler (enz) met Casper Bosman van Paramaribo in de West Indie. Bij het huwelijk van dochter Grietje in 1828 zijn er ook weer twee getuigen die alleen mondeling verklaren dat de vader van de bruid is overleden. Ook weer dubieus. Misschien is hij gewoon teruggegaan naar West Indie? 

Het lijkt mij heel lastig zo niet onmogelijk om vader Aderjani Toll te vinden. Maar natuurlijk hoop ik dat ik ernaast zit! 

Beligje - 11 dec 2025 - 21:59

gekeken naar de 4e echtgenoot van Anna Christina, waarmee zij in 1796 huwde in Groningen: Frederik Gerard Medderson (Fredrik, Friedrich, Metterson, Moetersen, Moederzon, Moederson, Modersohn, Moderson), geboren 15.01.1764 te Melle, Provinz Hannover, Duitsland.

Hij kwam naar Nederland, woonde drie jaar in Amsterdam alvorens hij dienst nam op linieschip Staten-Generaal. In 1795 (kreeg hij?) ontslag. Dit verhaal is [hier] en [hier] te lezen. Ook wat hij daarna deed: "..met negotie in messen, scharen ed kermissen bezocht in Friesland, Groningen, en Drenthe zonder ergens een vaste woonplaats te hebben gehad" Ook marskramer dus. Het eerste kind van Aderjanus *1813 +1859 is Frederik genoemd, en in 1825 nog een zoon Frederik Gerhard. Ook is F.G. Medderson een keer aangever bij het overlijden van een kind van Aderjanus. 

overigens @Beligje, is Frederik *1813 het eerste en tevens enige kind van Aderjanus & Anna Maria dat is blijven leven, de volgende 15 kinderen zijn allemaal tussen 0-4 jaar oud overleden (twee stillborns), alles in Groningen, zie [hier

Deze 4e echtgenoot van Anna Christina Beijeler kwam vervolgens in 1827 in Veenhuizen terecht, alwaar hij ook is overleden in 1835 [hier] [hier]. nergens in de correspondentie van de kolonie staat vermeld dat hij getrouwd was, en in de overlijdensakte zelfs 'ongehuwd'. Hij woonde nog in Oldemarkt? ik zocht in het Drents archief op de naam Toll /Tol (ook in Oldemarkt) maar kwam geen Aderjani of Adriaan tegen. 

Janna vE - 11 dec 2025 - 23:10 (laatst bijgewerkt 11 dec 2025 — 23:39 door auteur)

De ene getuige is Jan Hindrik Beiler, een verwant van Aderjanus in de derde graad - een neef dus?

dat zal zijn oom Johan Hendrik Beijeler (*1750 Namen) zijn, een broer van zijn moeder, die soldaat was in de compagnie van de collonel Canter onder het tweede bataillon van den generaal Lewe (Infanterie regiment 671b), en later ook touwslager. in Groningen trouwde in 1775 en weer in 1780, en daar ook overleed in 1819. 

Janna vE - 11 dec 2025 - 23:52

Mooie info over de laatste (?) partner van Anna Christina! Past ook weer goed in het plaatje. En ook deze echtgenoot heeft blijkbaar zijn biezen gepakt.

Bij de geboortes tot 1822 werd Aderjanus achternaam met één L geschreven - wel suf dat ik die mogelijkheid niet heb overwogen! Hij zat dus al die tijd in Groningen. 

Maar wat een tragiek, 15 kinderen op een rij verliezen. En voor Anna Christina al die partners die er vandoor lijken te gaan. Wie was trouwens de vierde partner, die kan ik niet vinden. Ik dacht eerder wel, maar blijkbaar heb ik ook hier nu een blinde vlek. 

Wb Johan Hendrik Beiler, deze dacht ik eerst ook een oom van Aderjanus te zijn. En nu bij nader inzien ook wel weer! Ik had al eea uitgezocht, oa die inschrijving bij het het tweede bataillon van generaal Lewe. Daarin het volgende:

Jan Hendrik Beijller, aangenomen 10 augustus 1780, geboren in Namen, 28 jaar,  4 oktober 1779 met paspoort van Regiment Oranje Gelderland, gereformeerd, vrouw, paspoort 2 oktober 1786 in de Bourtange

Anna Christina's ouders  Ulrich Beij(e)ler en Christina Mullers lijken (met zoeken op Ul* Be* en op Chris* Mul*)  tussen 1748 en 1756 in Maastricht iig geen kinderen te dopen. 

Bij overlijden in 1819 heet Johan/Jan Hendrik alleen Jan, hij zou 70 jaar zijn en geboren in Maastricht. Als in 1839  Anna Christina Beiler overlijdt, wordt Johan Hendrik haar vader genoemd...  Dit wat betreft de betrouwbaarheid van mondelinge getuigenissen! 

Beligje - 12 dec 2025 - 14:22

Anna Christina's ouders  Ulrich Beij(e)ler en Christina Mullers lijken (met zoeken op Ul* Be* en op Chris* Mul*)  tussen 1748 en 1756 in Maastricht iig geen kinderen te dopen.

22-5-1754 Anna Christina.

In 1750 en 1752 laten zij kinderen dopen in Namen. Er is eerder een vraag gesteld over deze familie [hier].

Het vierde huwelijk van Anna Christina was op 29-3-1796 in Groningen [hier]. Voor de volledigheid: eerste huwelijk in 1776 [hier].Tweede huwelijk in 1788 [hier]. Een huwelijk met Aderjanus Tol (tussen 1789 en 1794) niet gevonden.

Anneke 12 - 12 dec 2025 - 15:25 (laatst bijgewerkt 12 dec 2025 — 15:26 door auteur)


Dank je wel, ook voor de link naar de eerdere vraag. Ik zie trouwens dat Yvette deze ook heeft ontdekt. 

Beligje - 12 dec 2025 - 16:36







Plaats een reactie

Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het Stamboom Forum dient u eerst in te loggen! Nog geen lid? Registratie is gratis en snel!


Inloggen Registreer nu