stamboomforum vragen, antwoorden en tips voor uw stamboomonderzoek

Forum logoOnderzoek in Nederland » Johannes Daniel Hemelrijk / Himmelreich? verm. geb in Wolvega rond 1766



Profiel afbeelding
Niet meer geregistreerd

Hoi Bert,

Ik zag op Bevolkingsregister 1852-53 Gerretje van der Landen op de Korte Leidsedwarsstraat. Gezien geboortedatum en -plaats moet dat 'onze' Gerretje zijn. Volgens die site is ze 1793 ingekomen in Amsterdam. In 1793 is de tweede zoon van Johannes Daniel en Catharina Scheijk geboren. Het zou dus kunnen dat J.D. en Gerretje in Amsterdam zijn getrouwd. En dan tussen 1793 en 1801, want in 1801 is dochter Christina geboren.

De online OFB's in Duitsland zijn nog steeds uit de lucht, maar ik meen me te herinneren dat daar een aantal Himmelreichs uit Wolfhagen/Brundersen op stonden.

Groetjes, Yvonne

Yvonne Hemelrijk - 15 apr 2009 - 09:29

Niet meer geregistreerd

Hallo Mokummer,

Nee, nog geen huwelijksdata gevonden.

Die Willem(x Dina Ruijten) zijn vaders  achternaam werd ook als Hemelrick geschreven. Dit speelt allemaal voor de invoering van de BS.

Heb je de beredenering van Yvonne gelezen? Kan helpen.

In Dld ook nog geen succes gehad, we gaan door!!

dank,

Bert

Bert Vierveijzer - 15 apr 2009 - 16:02

Niet meer geregistreerd

Uiteraard is door mij al naar beide huwelijken in Amsterdam gezocht.

Zie vorige bericht: Ik vond een ondertrouw enz.

Vandaar mijn vraag.

mokummer - 15 apr 2009 - 16:04

Niet meer geregistreerd
Gerretje is geboren in Weesp, zou dus ook daar getrouwd kunnen zijn,

Bert Vierveijzer - 15 apr 2009 - 16:10

Niet meer geregistreerd

Het is redelijk bijzonder, dat Willem Hemelrijk (* circa 1734) zo mooi kon schrijven!

Hij tekende keurig met: " Willem Hemelrijk ".

Er is nog een Willem Hemelrijk (* circa 1755), van Wolfshagen.

Hij tekende ook keurig met: "Willem Hemelrijk".

Ze konden lezen, schrijven en wisten precies hoe hun naam geschreven werd.

mokummer - 15 apr 2009 - 16:13

Niet meer geregistreerd

is inderdaad verbazingwekkend, meestal was het maar een krabbeltje wat ze zetten.

Ik heb geen info over Willem 1735, voor wat betreft zijn vak, maar wat jij al stelde mag je aannemen dat het ook een metselaar was, dat maakt het alleen maar curieuzer.

Die tweede Willem geboren in Wolfhagen, is ook interessant, zou ook een broer van Joh. Daniel kunnen zijn. Staan er meer data in die akte?

gr. Bert

Bert Vierveijzer - 15 apr 2009 - 16:28

Niet meer geregistreerd

" Die Willem(x Dina Ruijten) zijn vaders  achternaam werd ook als Hemelrick geschreven.".

Hoe weet je dat?

mokummer - 15 apr 2009 - 16:58

Niet meer geregistreerd

Persoonskaart van Willem Hemelrijk

 

Willem Hemelrijk, geb. (van Wolfshagen) circa 1755,

otr. (resp. ongeveer 28 en ongeveer 32 jaar oud) te Amsterdam op 17 apr 1783

(Akte 628/3) (getuige: Erik Vloberg/Geertruij Harpeslaager (moeder bruid) (Willem tekent met: "Willem Hemelrijk")),

met Anna Waarsen, geb. circa 1751 (van Amsterdam), G.

 

mokummer - 15 apr 2009 - 17:03

Niet meer geregistreerd
Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

mokummer - 15 apr 2009 - 18:37

Niet meer geregistreerd

Hallo Mokummer,

Dat is inderdaad 'onze' Gerretje, uit de doopboeken van Weesp.

Om het nog even iets verwarrender te maken: je hebt in Duitsland Wolfshagen en Wolfhagen, niet zo gek ver uit elkaar. Ik zag dat de suikerbakkers uit Wolfshagen komen en dat die volgens de site van Dave Verdooner ook Himmelreich of Hemelreich heten.

Maar ja, het is maar net wat de ambtenaar genoteerd heeft. Ik heb ook doopakten waarbij de naam van de vader bij al zijn kinderen anders geschreven is!

Vriendelijke groet, Yvonne

Yvonne Hemelrijk - 15 apr 2009 - 21:20

Niet meer geregistreerd

Deze vraag, bestemd voor Bert, staat nog open:

" Die Willem(x Dina Ruijten) zijn vaders  achternaam werd ook als Hemelrick geschreven.".

 

Hoe weet je dat?

mokummer - 15 apr 2009 - 21:35

Niet meer geregistreerd

Hallo Yvonne,

" Ik zag dat de suikerbakkers uit Wolfshagen komen,".

Ik heb maar éèn suikerbakker.

De ene keer genaamd Johan Heinrich Hemelreich (Wolfhagen), de andere keer Jan Himmelreich (Wolfshagen). Getrouwd met Anna Maria Monker (Monkel), geboren te Amsterdam.

Heb je zijn huwelijksakte Amsterdam?

mokummer - 15 apr 2009 - 21:54

Niet meer geregistreerd
deze naam heb ik ook overgenomen, komen uit het creatief  online zoeken in doopinschrijvingen  Amsterdam. Het is net als Yvonne zegt, de pastor schreef het op zoals hij de geschreven tekst interpreteerde. Ik denk ook niet dat daar te veel aandacht aan besteed moet worden.gr Bert

Bert Vierveijzer - 15 apr 2009 - 22:38

Niet meer geregistreerd

Hallo Bert,

" deze naam heb ik ook overgenomen, komen uit het creatief  online zoeken in doopinschrijvingen  Amsterdam. Het is net als Yvonne zegt, de pastor schreef het op zoals hij de geschreven tekst interpreteerde. Ik denk ook niet dat daar te veel aandacht aan besteed moet worden.gr Bert ".

Dat ben ik dus niet met je eens.

Het is juist of het is niet juist. Wij zijn serieus bezig. 

Wij zoeken stapje voor stapje en elk stapje kan belangrijk zijn. Dus ook de vermelding van de naam van de vader. Die dus verzonnen is. Dus graag alleen concrete feiten.

mokummer - 15 apr 2009 - 22:47

Niet meer geregistreerd

Hallo Mokummer,

Inderdaad maar 1 keer Wolfshagen, scheef gekeken, sorry. Maar het lijkt mij dat Johan Heinrich en Jan niet dezelfde zijn, ander geboortejaar. Of heb jij meer info?

Ik heb geen cd ofzo van de huwelijken en ik woon ver van Amsterdam, ik heb alleen de doopinschrijvingen etc.

Wat wel een punt van onderscheid is: Willem en Dina en hun nazaten laten hun kinderen Luthers dopen, terwijl Himmelreich/ Hemelreich Nederlands Hervormd zijn. Ook Anna(tje) Waarse(n) is Hervormd gedoopt, net als haar zusjes en broer. Er werd toen toch weinig buiten de eigen kerk getrouwd?

Groet, Yvonne

Yvonne Hemelrijk - 16 apr 2009 - 19:18

Niet meer geregistreerd

Twee inschrijvingen oude Bevolkingsregister. Niet zo nauwkeurig als wij later gewend zijn.

Toch hetzelfde gezin.

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

mokummer - 16 apr 2009 - 20:43

Niet meer geregistreerd

Ik vond nog in een notitie die ik gemaakt heb:

Huwelijksklapper 1848.

Huwelijksdatum: 10-05-1848 (Nr. 2/78v).

Bruidegom: Johann Henrich Himmelreich.

Bruid: Anna Maria Monker.

mokummer - 16 apr 2009 - 21:26

Niet meer geregistreerd

Hallo Mokummer,

Blijkbaar hebben zij geen nageslacht met de naam Himmelreich achtergelaten. Zowel bij de gezinskaarten als bij de persoonkaarten vind ik alleen het nageslacht van Richard Julius Ferdinand Himmelreich, na veel gepuzzel vond ik dat hij in Alt Kuddezow (nu Chudaczewo in het uiterste noorden van Polen) geboren was, en nog familie? van Casper Lorenz Himmelreich uit Alkmaar (zoon van Joseph Himmelreich uit Oberkirchen). 1 zoon van RJF gaat trouwens verder als Hemmelreich.

Had jij trouwens nog kinderen gevonden van de twee eerder genoemde Willems (1734 en 1755)? Of is Willem 1734 de Willem die met Dina van Ruijten/Rauter trouwde? Daar heb ik 7 kinderen van.

Groet, Yvonne

Yvonne Hemelrijk - 18 apr 2009 - 15:54

Profielafbeelding

Bert,

Phillip is samen met zijn broer Peter vertrokken als Hessische soldaat  naar Amerika, ik vond het al zo vreemd dat geen van de kinderen naar Phillip vernoemd is maar Phillip is in 1767 vertrokken ,dus zal Johannes zonder hem opgegroeid zijn, zijn broer Peter is ook nooit terug gekomen en komt voor op lijsten van gevangenen,  is daar gebleven en heeft een nieuw gezin gesticht....zijn Nederlandse vrouw Christina Elisabeth Vietor heb ik terug gevonden op een doopakte van een kleinkind in Amsterdam.

Over Phillip heb ik nooit iets terug kunnen vinden.

groet marjolijn

marjolijn flobbe - 4 aug 2013 - 09:12


Profielafbeelding

foutje hij is in 1776 vertrokken

„Himmelreich, Philipp (* ca. 1736)“, in: Hessische Truppen in Amerika
12.1776: appointed
10.1783: separated in Europe ·
Tijdens de Amerikaanse onafhankelijkheidsoorlog hebben de Britten dringend behoefte aan meer soldaten om de opstand te onderdrukken. Tussen 1776 en 1784 levert Landgraaf Friedrich II  van Hessen-Kassel een aantal regimenten (in totaal 19.000 man) aan de Engelsen. Tijdens de oorlog deserteren sommigen en lopen over naar de Amerikanen. Anderen vestigen zich in Amerika na afloop van de oorlog.

 In HETRINA (naam index van de Hessische troepen in Amerika) komt ook een Himmelreich  voor. Het zijn Phillip en Peter, geboren in 1740 (Phillipp) in Wolfhagen  en in 1776 soldaat in het Rall regiment. Volgens het regiments stamboek kon hij vanwege ziekte niet meegegaan naar Amerika.

Hij mocht van geluk spreken; van de 19.000 soldaten zijn er er bijna 5.000 omgekomen zowel in de strijd als door ziekte. Het regiment Rall behoorde bovendien tot de regimenten met de grootste verliezen tijdens deze oorlog. Het Rall regiment bestond niet uit geharde beroeps soldaten, maar werd geformeerd uit de plaatselijke militie. Het waren: "callow farm lads (onervaren boeren jongens) " zoals Rodney Atwood schrijft in zijn boek "The Hessians".

 (Illustratie uit:  "Uniforms of the American Revolution." van uitgeverij Macmillan Publishing Co.)

Als de Franse legers onder Napoleon Bonaparte Europa onder de voet lopen, blijft ook Hessen-Kassel niet gespaard. In 1806  wordt Hessen-Kassel door de Fransen samen met een aantal andere Duitse staten samengevoegd in het nieuwe koninkrijk Westfalen. De koning van deze nieuwe staat is Jerôme Bonaparte, de broer van Napoleon. Na het vertrek van de Fransen in 1814 probeert de teruggekeerde keurvorst Wilhelm I de oude situatie in Hessen-Kassel te herstellen. Hetgeen leidt tot een verwijdering tussen de vorst en zijn bevolking. Rond 1845 wordt Hessen geteisterd door een aantal misoogsten (met name de aardappeloogst in 1843). Vertrokken in die jaren daarvoor al emigranten naar Amerika, eind veertiger en begin vijftiger jaren trokken vele duizenden naar het beloofde land aan de andere kant van de oceaan.

In een conflict tussen Oostenrijk en Pruisen koos de keurvorst de zijde van Oostenrijk. Het Hessische parlement koos voor aansluiting bij Pruisen en in 1866 annexeerde Pruisen het grondgebied van Hessen-Kassel. Het vormde samen met Nassau de nieuwe Pruisische provincie Hessen-Nassau.

marjolijn flobbe - 4 aug 2013 - 09:16







Plaats een reactie

Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het Stamboom Forum dient u eerst in te loggen! Nog geen lid? Registratie is gratis en snel!


Inloggen Registreer nu