1 2
Spring naar de meest recente bijdrage op deze pagina
0
0
Onvindbaar huwelijk
"Maar als Jan gelijk heeft, hoeft ook de term weduwnaarschap niet per se te betekenen dat het een legitiem huwelijk is geweest."
Een leugentje om bestwil bij een geboorteaangifte heeft natuurlijk gevolgen voor het waarheidsgehalte van alles wat daarna komt.
Zelf heb ik een voorvader X. die trouwt in 1854 in Rotterdam.
Zijn moeder is bij het huwelijk aanwezig en ondertekent netjes met haar volledige naam.
Het komische is, dat zijn moeder al in 1850 is overleden.
Het heeft me wat gepuzzel gekost, maar achteraf bleek, dat dit toneelstukje
werd opgevoerd, om te maskeren, dat er bij de geboorteaangifte van X. in 1827
flink geknoeid was.
Als hij de vereiste overlijdensakte van zijn moeder had overlegd, was dit bedrog aan het licht gekomen...
Daarom hebben ze waarschijnlijk even een buurvrouw opgetrommeld.
Conclusie: geloof niet alles wat je in de akten van de BS leest.


0
0
Onvindbaar huwelijk
Inderdaad, lijkt me dat je zeker gelijk hebt, en dat ik er waarschijnlijk maar het beste van uit kan gaan dat er bij de geboorte van het tweede kind is gefraudeerd en dat er nooit een officiëel huwelijk is geweest. Betekent denk ik ook dat de gemeente Breda destijds in 1831 dus ook niet gecontroleerd heeft of de twee daadwerkelijk getrouwd waren toen het bewuste kind werd aangegeven. Zal nog eens nakijken wie precies de geboorte heeft aangegeven en wie de getuigen waren, mogelijk geeft dat nog een verklaring. Kan wel zijn dat Martin weg was met zijn legereenheid en er voor het gemak maar is gezegd dat de moeder van het kind zijn 'huisvrouw' was.


0
0
Onvindbaar huwelijk
Heb even gecheckt:
de aangifte van de geboorte van zoon Joseph in 1831, waarbij Maria Cornelia wordt aangemerkt als de 'huisvrouw' van Martin, is gedaan door Maria's moeder Adriana Vassen, met als getuigen Maria's stiefvader Hubertus Freijsen en nog iemand anders die geen familie is. Martin was blijkbaar afwezig, en een gevalletje van smokkelen/fraude lijkt zeker mogelijk.
In de overlijdensakte van Maria Cornelia Vassen uit 1838 wordt zij 'echtgenote van Martin Kaufmann' genoemd, maar dit kan zoals Jan zegt voortvloeien uit de mogelijke leugen bij de geboorte van Joseph en hoeft dus niet waar te zijn.
Uit de zeer slecht leesbare akte van Martin's tweede huwelijk met Geertje Roelfse (die ik later nog wil uploaden voor leeshulp) kan ik met wat moeite opmaken dat Martin de overlijdensakte van wijlen zijn echtgenote Maria heeft overlegd. Maar zoals intussen wel duidelijk, hoeft het dus niet te betekenen dat Maria ook daadwerkelijk zijn echtgenote was.
Als ze wel ooit getrouwd waren, dan zou je toch denken dat er wel een akte zou moeten zijn ergens, maar die is er dus niet... Ik hou het denk ik toch maar op een gevalletje van stiekem gedaan alsof ze getrouwd waren terwijl ze dat niet echt waren.


0
0
Onvindbaar huwelijk
Heb op suggestie van Ben navraag gedaan bij het Stadsarchief Breda naar huwelijksafkondigingen. Echter, het blijkt dat hier geen registers van bewaard gebleven zijn. Ik kan zelf nog de scans van de registers van huwelijksakten op hun website doornemen om er zeker van zijn dat er in de toegangen geen huwelijk is overgeslagen, maar dat is een heidens en tijdrovend karwei, en ik denk onderhand dat de kans dat er daadwerkelijk een huwelijk is geweest niet zo groot is. Dus ik denk dat ik het er eerst maar bij laat, en er op dit moment maar vanuit ga dat er geen huwelijk geweest is.
1 2
Wilt u op de hoogte gehouden van nieuwe reacties bij dit onderwerp ? Ja!
Spring naar eerste bijdrage op deze pagina
Ga terug naar de index van berichten in Onderzochte familienamen
Wilt u ook een digitaal familiearchief maken en samen met de familie in een
besloten omgeving werken aan verrijking van de gedocumenteerde familiegeschiedenis?
Dan is Familie Archivaris iets voor u! U kunt Familie Archivaris nu 3 werken gratis proberen!
Wie (onder)zoekt wie? overeenkomsten
In bovenstaande tekst is gekeken naar familienamen die ook voorkomen in het Wie (onder)zoekt wie? register. De volgende overeenkomsten zijn gevonden:
Geef ook aan welke familienamen u (onder)zoekt!
Plaats een reactie
Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het stamboomforum dient u eerst in te loggen.
Heeft u zich nog niet eenmalig geregistreerd? Registratie is gratis en snel!