stamboomforum vragen, antwoorden en tips voor uw stamboomonderzoek

Forum logoOnderzoek in Nederland » Horen kinderen van een zoon die naam stiefvader aanneemt in stamboom stiefvader?



Profiel afbeelding
Niet meer geregistreerd
Beste Aat,

Ik kan mijn schouders ophalen en het zo laten.
Maar het is een aardig voorstel maar de betreffende kinderen zijn 43, 42, 41 en 38.
De kinderen zijn allemaal op de hoogte van de situatie. Maar moet ik zaken aanvechten die zij accepteren. Nee!
In mijn stamboom die niet mooi op internet staat www.gielenrotterdam.nl staat alles geschreven. Diegene die er iets aan wilt doen ga maar naar de rechter.
Maar de vraag was of stief- of pleeg kinderen opgenomen moesten worden in de stamboom. Mijn antwoordt is daar ja op. Voor dat de verplichte naam ingevoerd was. Wisselde sommige mensen zelfs van naam als zij op een andere hofstede gingen werken. Mijn voor mij bekende eerste voorvader Guilelmus (Wilhelmus) Gielen uit Heythuysen wordt in de officiële kerkregisters in Heythuysen. Gielen, Geelen, Gelen en Abels naar zijn schoonvader genoemd.
Dus aan u de beslissing of u nu wel of niet iemand bij uw stamboom voegt. Doe er een vermelding bij en de lezer kan verder beslissen.
Met vriendelijk groet,

Arnold Gielen - 11 apr 2008 - 20:30

Profielafbeelding
Dag Dick,
Ik hoop dat je op de hoogte bent van de samenhang tussen het Griekse woord genea en gen. Het ging mij in mijn opmerking niet zozeer om het gebruik van een bepaald woord, maar om aan te geven dat voor mij de nadruk ligt op het begrip geslacht.
Als jij laat weten dat genea geslacht betekent, dan pleit dat wat mij betreft voor het handhaven van de geslachtelijke lijn en derhalve het opnemen van de persoon in kwestie in de lijn van zijn echte vader, met vermelding van de geslachtsnaamwijziging en een referentie naar de andere stamboom, over en weer, als die persoon daarin ook wordt opgenomen.
Zelf neem ik zo'n persoon niet in de andere stamboom op maar ik zou er wel melding van maken dat iemand stiefvader of -moeder is van die en die. Ik neem hem niet op omdat de persoon in kwestie vrijwillig dat besluit tot naamswijziging heeft genomen. In geval van adoptie ligt dat heel anders, bovendien is het vrijwel onmogelijk om te achterhalen wie de natuurlijke ouders zijn. Het lukt vrijwel alleen de mensen van Spoorloos.
Wat Dick betreft is er, ondanks de mozaïek, weinig keus. Alle kinderen kunnen niet anders dan opgenomen worden in zijn stamboom. De wettelijke regeling is duidelijk en sluit elke discussie uit, ondanks alle gevoeligheden.
De discussie spreekt mij wel aan. Er is verschil in opvatting, wat zou dat? Wij zijn met een hobby bezig zonder regeltjes van bovenaf en dat laat ons de mogelijkheid om onze stamboom naar eigen inzicht in te richten. Wie doet ons wat?
Vriendelijke groet en prettig weekend.
Nico van der Brugge.

N. van der Brugge - 11 apr 2008 - 20:55


Niet meer geregistreerd
Naar mijn mening zijn er heel veel kinderen die op heel jonge leeftijd worden geadopteerd, en die ongevraagd de naam van de adoptieouders krijgen. Ze heten gewoon zo en krijgen pas later te horen dat ze eigenlijk anders heten. Hoe vaak gebeurd het niet dat jonge mensen op zoek gaan naar hun eigenlijke roots!!! Mijn man is op heel jonge leeftijd in een kindertehuis gebracht en later geadopteerd. Gezien het feit dat zijn adoptieouders altijd "ouders" voor hem zijn geweest, zijn zij gevoelsmatig zijn ouders en benoemd hij ze ook zo. Toch was er altijd een drang naar zijn biologische ouders. Helaas is zijn echte vader inmiddels gestorven, en durft zijn biologische moeder geen diepgaand contact aan te gaan. Zij trekt hem aan en stoot hem weer af als het contact te dichtbij komt.
Ik vind eigenlijk dat zowel mijn man als ons zoontje in de stamboom van beide ouders thuishoren. In de stamboom van de biologische ouders, omdat ik niet alleen vind dat ze daar sowieso thuishoren, maar ook omdat ik vind dat anders de stamboom onderbroken wordt, en het net lijkt of ze niet bestaan/ niet geboren zijn! Wel vind ik dat er een vermelding van adoptie gemaakt moet worden met de adoptienaamvermelding erbij, omdat er een naamsverandering heeft plaatsgevonden. Zo kan de stamboom voortbestaan, ook al heeft iemand door adoptie een andere naam gekregen en zo kan iemand dus ook later teruggevonden worden. Daarnaast vind ik dat adoptieouders ook recht hebben op een stamhouder en dat de adoptiekinderen dus ook in die stamboom thuishoren! Alleen... ook hier weer vind ik dat er vermelding moet plaatsvinden van adoptie en dus moet ook de naam van de biologische ouders vermeld worden. Naar mijn idee wordt zo iedereen recht aangedaan, vooral degene die geadopteerd is, want anders zou deze tussen de wal en het schip vallen. Een geadopteerd kind hééft toch immers 2 paar ouders en 8 opa's en oma's ???

Marion Portegies

Marion Portegies - 11 apr 2008 - 21:28







Plaats een reactie

Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het Stamboom Forum dient u eerst in te loggen! Nog geen lid? Registratie is gratis en snel!


Inloggen Registreer nu