Om welke geboorteakten (nrs.) gaat het precies? Als iemand die hier opgegroeid is en met de nodige voorouders, ben ik daar benieuwd naar.
In heel Twente zijn er begin 19e eeuw de nodige "onregelmatigheden" te vinden m.b.t. de burgerlijke stand, zoals kinderen die later zijn geboren dan gedoopt, ouders die nooit voor de wet getrouwd zijn en/of pas op latere leeftijd getrouwd zijn met een flink aantal kinderen gewettigd, inconsistente schrijfwijzen van namen, etc.
V.w.b. de familienamen spant Weerselo wel de kroon. Niet voor niets zijn daar zoveel dubbele achternamen ontstaan, zoals van de voetballer Jan Vennegoor of Hesselink. Andere achternamen die nu nog gebruikt worden, zijn Ensink op Reimer, Jagers op Akkerhuis, Koekkoek op Munsterhuis, Leferink op Reinink, Tijman op Smeijers en, jawel, Vennegoor op Nijhuis. Alle namen na "op" (en "of") zijn boerderijen in gemeente Weerselo. Ook andere varianten komen voor, zoals Kalters of Krakers, Lessink Steenhof en Oude Essink Nijhuis.
Voor 1811, dus in de tijd van de DTB's, is het veel erger. Het kwam wel in een kwart van de gevallen voor dat kinderen de "achternaam" van hun moeder kregen. Willem Dingeldein, een bekende onderwijzer en streekhistoricus uit Denekamp, kwam o.b.v. onderzoek in Noord Deurningen uit op een percentage van 23%. De "achternaam" was de erfnaam, aangezien er op het platteland geen sprake was van vaste achternamen. In mijn kwartierstaten gebeurt dit wel eens 3x of vaker achter elkaar. In de steden en dorpen was hier veel minder vaak sprake van, maar het kwam ook daar wel voor. Ook over de grens (Bentheim, Lingen, Westfalen) was dit gebruikelijk. Aan het begin van de 18e eeuw en daarvoor werden mensen van de kleine boerderijtjes vaak met een patroniem aangeduid. Het is niet te zeggen wanneer het patroniem in een "erfnaam" is overgegaan. Ook dit kwam voor, bijv. in de buurtschap Nijstad bij Weerselo. Toch zijn er wel uitzonderingen, bijv. bij de familienaam Borggreve, vernoemd naar een erf in Tilligte en mogelijk in de middeleeuwen een burcht.
Als genealoog raak je hier op een gegeven moment wel bekend mee en houd je er rekening mee. Voor mij was het een "openbaring" toen ik dit besefte. Toen kwam ik eindelijk veel verder met onderzoeken in de DTB's.