stamboomforum vragen, antwoorden en tips voor uw stamboomonderzoek

Forum logoNieuws en updates » Veld NADERE INFORMATIE in Genlias doorzoekbaar maken?



Profiel afbeelding
Niet meer geregistreerd

Beste forumleden,

 

Het hoeft geen betoog dat Genlias een prachtige tool is om de database met BS- (en DTB-)gegevens te raadplegen. Alle uitvoerschermen van Genlias kennen een veld "Nadere informatie", waarin dikwijls zeer relevante gegevens voorkomen m.b.t. spellingvarianten op namen, aliassen, beroepen, en in huwelijksakten de namen van eventueel eerdere partners.

Helaas kennen de invoerschermen van Genlias geen optie om te zoeken op de bovengenoemde gegevens die in "Nadere informatie" worden aangeboden.

 

Er vanuit gaande dat velen van jullie met mij behoefte hebben aan doorzoekbaarheid van bedoeld veld, welke actie moeten we daarvoor ondernemen bij de beheerder(s) van Genlias?

gr. Jan

JanK - 16 okt 2008 - 02:31

Niet meer geregistreerd

Hoi Keren, gewoon een willekeurig voorbeeld uit Genlias:

Bron Burgerlijke stand - Huwelijk

Archieflocatie Historisch Centrum Overijssel

Algemeen Toegangnr: 123
Inventarisnr: 14556
Gemeente: Zwolle
Soort akte: Huwelijksakte
Aktenummer: 85
Datum: 28-10-1819

Bruidegom Gerardus Keizer
Geboortedatum: 10-01-1774
Geboorteplaats: (Raalte)

Bruid Maria Franken
Geboortedatum: 05-12-1788
Geboorteplaats: (Zwolle)

Vader bruidegom Willem Peters

Moeder bruidegom Wilhelmina Egberts

Vader bruid Bernardus Franke

Moeder bruid Hendrika Lindelo

Nadere informatie beroep Bg.: aannemer; beroep moeder Bd.: tappersche; weduwnaar van Maria Wormgers

Of b.v. deze:

Bron Burgerlijke stand - Overlijden

Archieflocatie Het Utrechts Archief

Algemeen Toegangnr: 481
Inventarisnr: 452
Gemeente: Utrecht
Soort akte: Overlijdensakte
Aktenummer: 1325
Aangiftedatum: 02-09-1874

Overledene Gerardus van Walsem
Geslacht: M
Overlijdensdatum: 01-09-1874
Leeftijd: 61
Overlijdensplaats: Utrecht

Vader Klaas van Walsem

Moeder Aaltje Beukelaar

Partner Catharina Wilhelmina Lubsen
Relatie: gehuwd met

Nadere informatie weduwnaar van Neeltje Hagedoorn

JanK - 16 okt 2008 - 13:04

Niet meer geregistreerd
Ja, dat zou erg handig zijn. En pdf-scans inzien staat ook op mijn verlanglijst.

Thijs van der Gugten - 17 okt 2008 - 11:47

Niet meer geregistreerd

Ik sluit me volledig aan bij de vorige forumleden.

Liesbeth

Elisabeth - 17 okt 2008 - 14:02

Niet meer geregistreerd

Sja!

Hoe kan ìk dan achterblijven?!

Maar welk resultaat mogen wij verwachten van deze 'te kennen gegeven' wensen? Zullen de opstellers van Genlias er rekening mee houden? Wat denken jullie?Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

Ab

Ab van Dalen - 18 okt 2008 - 17:59

Niet meer geregistreerd

Er is maar één manier om erachter te komen en dat is om een berichtje te sturen naar Genlias. Ik heb zojuist het volgende berichtje verzonden:

"Zou het mogelijk zijn ook het veld "nadere informatie" doorzoekbaar te maken naar b.v. een familienaam? Hier staat vaak interessante informatie en het zou nuttig zijn als daar de familienaam in gezocht kan worden van b.v. een andere familienaam die voor de betreffende persoon van toepassing was of de familienaam van een eerdere echtgenoot/echtgenote.

Ik weet dat meerdere mensen deze vraag hebben, er staat ook een topic over op het stamboomforum. Alvast bedankt voor uw reactie".

Zo gauw ik wat hoor van Genlias, horen jullie het ook!

Erwin Strookappe - 18 okt 2008 - 18:28

Niet meer geregistreerd

Erwin,

Hoewel ik je doortastendheid kan waarderen, was mijn oproep bedoeld om suggesties voor een effectieve strategie richting beheerders van Genlias te verkrijgen. De gedachte om m'n vraag (die kennelijk bij meerdere gebruikers van dit forum leeft) maar even in een mailtje te zetten, was natuurlijk ook bij mij opgekomen. Hoewel ik geen inzicht heb in de prioriteiten van de Genlias-beheerders, was mijn veronderstelling, dat zo'n mailverzoekje niet het gewenste effect sorteert. Nogmaals, vandaar mijn oproep voor ideeen voor de meest kansrijke actie.......

Maar misschien ben ik te pessimistisch, en komt er een aanpassing van de zoekfunctie van Genlias n.a.v. jouw mail. We wachten het nu dus maar gewoon af.

Overigens zou ik het heel prettig vinden, als die zoekfunctie zich niet beperkt tot alleen namen, maar ook werkt op de beroepenregistratie. Dat maakt het mogelijk om ook onderzoek te doen naar bepaalde, specifieke, beroepsgroepen.

gr. Jan

JanK - 18 okt 2008 - 20:00

Niet meer geregistreerd
In zoekmachines bij archieven die gebruk maken van ISIS (Zeeuws archief, BHIC, etc) is er een veld 'woord in tekst' dat deze mogelijkheid biedt. De techniek is dus al eens uitgewerkt.

Wilco - 19 okt 2008 - 18:54

Niet meer geregistreerd

Waar deze mogelijkheid aanwezig is, is het een prachtige bron van informatie.

Niet alleen voor ouders of getuigen bij een huwelijk, maar ook van tal van andere zaken.

Via de ISIS Breda bijvoorbeeld lukte het me om de buren te vinden van voorouders, en bijvoorbeeld een beeld te krijgen van de spreiding van een bepaald beroep in de stad.

Het ligt er natuurlijk welke gegegevens in de databank worden ingevoerd.

Leonardo - 19 okt 2008 - 19:51

Profielafbeelding

Jan,

Je schrijft:

 

Er vanuit gaande dat velen van jullie met mij behoefte hebben aan doorzoekbaarheid van bedoeld veld, welke actie moeten we daarvoor ondernemen bij de beheerder(s) van Genlias?

 

Blijkbaar hebben alle inzenders op deze topic de behoeften aan meer zoekmogelijkheden.

Genlias zal mogelijk gekozen hebben voor gerichte preroriteiten.

Let wel, hoe meer zoekmogelijkheden hoe trager de gegevens kunnen worden opgehoest.

Je merkt nu al regelmatig, dat de server langzaam of niet reageert als er meerdere functies tegelijk op de zoekmachine worden losgelaten.

Ook moeten de gegevens, die nu niet worden vermeld, denkelijk wederom uitgesplits worden in velden, als hier geen rekening mee is gehouden.

 

Je vraagt jezelf af, welke actie?

 

Mij lijkt de keuze van Erwin toch niet zo gek.

 

Je kan een lijst maken met mensen, die jouw voorstel steunen, maar hoe betrouwbaar is zo'n lijst voor Genlias?

Een email van een ieder die er voor is, lijkt mij meer kracht geven.

 

Jan, ik zou je willen voorstellen; stel een brief op voor Genlias die goed is onderbouwd met een link naar deze topic en plaats het bericht op deze topic.

Een ieder zou je bericht dan kunnen kopieëren en het bericht via zijn eigen email kunnen toezenden aan Genlias. Genlias zal zo netjes moeten zijn om de email te beantwoorden, ondanks het feit dat het een standaard brief zal worden, maar het is dan wel onder hun aandacht gebracht door serieuze mensen die op zoek zijn naar familiegeschiedenis.

 

Beter iets dan niets.

 

Gr.

Everardus Rollema

 

 

 

 

Everardus Rollema - 19 okt 2008 - 22:10

Niet meer geregistreerd

Everardus, dank voor jouw constructieve suggesties.

 

Met het plaatsen van mijn oproep, had ik de verwachting dat mogelijk èèn of meer forumleden kennis zou(den) hebben van de beheersorganisatie en de datastructuur van Genlias.  In het bijzonder ook van de wijze waarop binnen die organisatie besluitvorming plaatsvindt en wie daarbij dan beslissingsbevoegd is/zijn.

Met die kennis achter de hand, leek het me wellicht effectief om, uiteraard met redenen omkleed, een gefundeerd en gericht verzoek te doen voor aanpassing, i.c. verbetering van de zoekfunctie.

Dat een dergelijke uitbreiding in een bepaalde behoefte zal voorzien en derhalve meer dataverkeer genereert, is m.i. inherent aan de doelstellingen van Genlias. Hardwarecapaciteit lijkt me daar volgend op.

Ik wacht nog even af of er zich alsnog een Genlias-ingewijde meldt, alvorens ik me met een van de aangesloten archiefinstellingen in verbinding stel.

 

Gr. Jan

JanK - 19 okt 2008 - 22:54

Profielafbeelding

Jan,

Graag gedaan

Ik zal deze topic blijven volgen.

Misschien dat een lezer die werkzaam is bij het beheer van Genlias de voorgaande en de berichten die nog komen zal lezen en zal durven te reageren.

Voor de lezers enkele linken omtrent Genlias:

http://www.genlias.nl/nl/page21.jsp

http://www.genlias.nl/nl/page41.jsp

er zijn er natuurlijk nog meer.

Gr.

Everardus

Everardus Rollema - 19 okt 2008 - 23:19

Niet meer geregistreerd

Ik heb de volgende reactie van de webmaster van Genlias ontvangen op mijn vraag of het veld <nadere informatie> doorzoekbaar kan worden gemaakt: "In principe is dat natuurlijk mogelijk, maar er wordt op dit moment niet meer gewijzigd aan de huidige Genlias, nu er een nieuw Genlias voorbereid wordt". Wij zullen dus nog even geduld moeten hebben en hopen dat de nieuwe Genlias wel deze mogelijkheid zal hebben!

Groeten, Erwin

Erwin Strookappe - 23 okt 2008 - 18:50

Profielafbeelding

Erwin,

Bedankt voor de informatie.

Alleen jammer dat Genlias geen circa datum wil noemen.

Op deze wijze kan een nieuw Genlias kort maar ook heel lang gaan duren.

Het is dus inderdaad (even?) afwachten geblazen.

Gr.

Everardus

Everardus Rollema - 23 okt 2008 - 19:37

Niet meer geregistreerd
" Ja, dat zou erg handig zijn. En pdf-scans inzien staat ook op mijn verlanglijst.

 

Thijs van der Gugten | 17 okt 2008 | 1147 "

Die pdf-scans zullen wel héél lang op je verlanglijst blijven staan. De aangesloten instellingen zien graag, dat je kopieën van de akten besteld.  

Jacobus - 23 okt 2008 - 20:18

Niet meer geregistreerd

Inkomsten genereren via scans/ kopieën van akten kan natuurlijk ook online. Onderstaande passage uit de toekomstvisie van het Nationaal Archief sluit dat, zacht gezegd, niet uit:

 

"De gemeenschappelijke database voor genealogie (www.genlias.nl) en het archiefprogramma ABS/Archeion worden al gehost vanuit het Nationaal Archief.

Internationale ontwikkelingen vragen om nieuwe businessmodellen, waarbij publieke en private middelen worden samengebracht. Printing on demand, betaalde toegang tot bijzondere sites kunnen nieuwe uitgaven, maar ook inkomsten realiseren. Dat vraagt nog meer van het ondernemerschap van het Nationaal Archief. Ondernemerschap in een publieke context." (p. 29-p.30)

(Bron: Nationaal Archief nu en over vijf jaar. (visiedocument, sept. 2008)

http://www.nationaalarchief.nl/images/3_15670.pdf)

JanK - 23 okt 2008 - 20:35


Niet meer geregistreerd

Het zou zeer handig zijn als Genlias het veld: "Nadere Informatie" doorzoekbaar maakt. Veel heb ik hier niet meer te schrijven omdat al verschillende Forumleden mij zijn voorgeweest.

Groeten Ed

Ed van Daalen - 25 okt 2008 - 11:50







Plaats een reactie

Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het Stamboom Forum dient u eerst in te loggen! Nog geen lid? Registratie is gratis en snel!


Inloggen Registreer nu