Onderstaande informatie lijkt mij zeer nuttig voor vele forumbezoekers. Gratis te raadplegen.
http://stadsarchief.amsterdam.nl/
Amsterdamse Doopregisters 1564-1811 online
Meer dan 3 miljoen namen van kinderen, ouders, getuigen en geestelijken uit de periode 1564-1811 zijn nu te vinden in de index op de Doopregisters op de website.
.
Aan dit project is lang gewerkt omdat niet alleen de oude index is gedigitaliseerd, maar ook alle gegevens inhoudelijk zijn gecontroleerd. Veel stamboomonderzoeken liepen in Amsterdam namelijk vast in deze periode omdat de gegevens in de oude index niet correct waren. En zonder goede index vind je beslist niets in de registers van een stad als Amsterdam.
In deze nieuwe index zijn de gegevens van precies 674.458 doopregistraties verwerkt. Die komen uit 244 boeken die bij elkaar ongeveer 30 strekkende meter boekenplank vullen. De boeken zijn afkomstig van niet minder dan 11 verschillende kerkgenootschappen. Er zijn zelfs registers van kerken waar helemaal geen kinderen werden gedoopt, zoals de Portugees Israëlitische Kerk en de Doopsgezinde kerken. Vanaf 1792 waren door de Staten van Holland alle kerken namelijk verplicht gesteld de doop of anders de geboorte te registreren. Er was in de 18de eeuw immers nog vrijwel geen andere vorm van bevolkingsregistratie dan de doop-, trouw- en begraafboeken die door de kerken werden bijgehouden. Toen in de Franse tijd het bevolkingsregister naar Frans model werd ingevoerd, werden de kerken verplicht hun registers in te leveren bij de stad.
In deze doopregisters met meer dan 3 miljoen namen komen sommige namen heel vaak voor. De naam Smit bijvoorbeeld 13.087 keer en de naam Meijer 13.361 keer. Voor iemand met een veel voorkomende naam is het dus niet gemakkelijk de eigen voorouder te identificeren. Te meer omdat er veel spellingsvarianten zijn van namen: Smit of Smid en Meijer of Meier.
De koster schreef de namen op zoals hij ze hoorde uitspreken en dat kan per keer anders zijn geweest. Dat leidde niet alleen tot spellingsvarianten maar ook tot compleet andere namen. Van de naam Aarts bijvoorbeeld komen voor de hand liggende varianten voor als Ars of Van Aarsen, maar ook de varianten Hartman, Herting en De Nanst worden voor leden van dezelfde familie gebruikt.
Namen van immigranten veranderden soms 100%. Van een familie uit het Friese dorp Stellingwerf met de achternaam Iepengaaijen werd de plaatsnaam bij de achternaam opgenomen in het doopregister. En na korte tijd werd de oorspronkelijke achternaam vervangen door Van Stellingwerf. Zo ging de Franse familie Blécourt zich Korenhof noemen en de Duitse familie Von der Schinken ging over op Van der Ham.
Het is dus niet gemakkelijk om mensen te identificeren in oude kerkelijke registers. Bij de bouw van dit zoeksysteem is daarom expliciet rekening gehouden met deze identificatieproblematiek. Met wildcards (asterisks) en een fuzzy (vage of meer tolerante) zoekoptie kunnen naamsvarianten worden opgespoord, maar veel belangrijker is dat er op twee namen tegelijkertijd gezocht kan worden. Bijvoorbeeld op de naam van beide ouders of in combinatie met de namen van getuigen. Een zoekactie op de naam Bakker levert 4.544 hits op, maar een zoekactie op Bakker en Smit tegelijkertijd beperkt het aantal hits tot 98, en geven we ook aan dat we op zoek zijn naar vader Bakker en moeder Smit, dan blijven er nog maar 10 hits over.