Jan Ferla woonde in Zevenbergen . Op 1-12-1717 kocht hij een huis van Catrina en Josijntje de Wit. Catrina woonde toen al bij Jan Spanjers waar zij later mee trouwde. Jan Spanjers was ook soldaat onder de Plante. Josijntje ging bij hen inwonen nadat hun huis verkocht was aan Jan Ferla. Josijntje trouwde later ook met een soldaat, Bolsius, gelegerd in Bergen op Zoom.
Jan Ferla mocht dit huis betalen, zonder rente, in 4 termijnen, verdeeld over 2 jaar.. Een bedrag van 95 gulden. In de koopakte staat Jan Ferla, wonende alhier. Dus hij woonde al in Zevenbergen voor hij dat huis kocht.
In de Hoofdgeldkohieren van 1965 en 1714 staat hij nog niet vermeld. (die heb ik laten scannen)
Wel in die van 1717 en de volgende jaren. Alleen als Jan Ferla (Farla)Jansse Ferlaa)..met vrouw. Betekenend dat zijn eventuele kinderen nog niet boven de 16 waren.
Vandaar dat ik al jaren denk dat hij ook soldaat zou kunnen zijn geweest en een huis nodig had met zijn gezin. Misschien is hij toch de Groningse Jan Ferla, maar dan was hij in 1717 al rond de 60. ( deze trouwde in 1677, dan was hij.. zeg maar 25..dus geboren rond 1652). Was dat niet te oud om nog soldaat te zijn in die tijd? Ik weet dat niet.
Jan Ferla is schoenlapper geworden in Zevenbergen. Echter niet aangesloten bij het Crispijnsgilde der schoenmakers. Hij had dus geen gedegen opleiding. Er zijn ook rechtspraken tegen hem vanuit het Gilde in de navolgende jaren.
Wel bijzonder dat in de index van het Hoofdgeldkohier van 1717, Jan Ferla als ENIGE persoon met zijn beroep (schoenlapper) vermeld staat. Ik vraag me af of hier een reden voor was en zoja welke?
Wat een zoekwerk..(is het geweest). Hopelijk kom ik ooit nog meer te weten...maar het zal nu wel met hele kleine stapjes gaan.
Adam en Margaretha......trouwen..inderdaad..eerst NH, dan in katholieke kerk. Dat is ook gebeurd.
Er was trouwens in Zevenbergen ook een NH gemeenschap in die tijd. Dus waarom dan in Klundert geregistreerd in NH kerk, .......heb ik niet kunnen vinden.
Er zijn wel registers verloren gegaan bij een brand.....
m.vr.gr Karin