Bartholomeus Voskens, schoolmeester in de Torenstraat bij de Laurenskerk te Rotterdam (geb. Hasselt ca. 1587, begraven Rotterdam 29 december 1641), zou volgens enkele sites (en daarop berustende kopieën) een zoon zijn van Bartholomeus Vuskens en Maria van Elsrack (alias Ghysens).
Maria van Elsrack trouwde in ca. 1585 met meester Bartholomeus Vuskens en hertrouwde in 1608 met de Hasseltse schepen Arnold van Elsrack (een verre neef van Maria). Met de laatste is zij afgebeeld op een dubbelportret, dat bewaard wordt in Hasselt (BE): https://www.europeana.eu/nl/item/2023010/71022A51_priref_5985
Over het leven van Bartholomeus vanaf 1612 in Rotterdam, zijn huwelijken, kinderen en verder nageslacht is mij inmiddels veel bekend. Ik heb echter nog steeds twijfels of Bartholomeus Vuskens en Maria van Elsrack (Hasselt, België) zijn ouders zijn. Ik heb nog nergens een bron of een verwijzing naar een bron kunnen vinden die deze verwantschap bevestigt.
- - - -
(Trouwboek, hervormd): "Bartholomeus Voskens, jg. van Hasselt, wonend op de Botersloot (Rotterdam) met Lijntgen Martens, jd. van Hasselt, wonend op ‘t Slijckvaertgen (Rotterdam). getrout den 18 september 1612”. (Ondertrouw was op 2 september 1612 te Rotterdam).
Op 17 juli 1635 (not. archief Rotterdam) legt "Bartholomeus, 48 jr, schoolmeester" een verklaring af over de lees- en schrijfvaardigheid van twee van zijn leerlingen. (Dus zijn afgeleid geboortejaar is: ca.1587).
Bartholomeus werd begraven op 29 december 1641 te Rotterdam: "Bartholomeus" ;geen achternaam vermeld, maar wel (school) "meester in de Torenstraat". Stadsarchief Rotterdam, Archief van de Weeskamer Rotterdam; register van overledenen, toegangsnummer 16, inv.nr. 270, folio 74.
- - - -
In haar publicatie (1978) 'De Amsterdamse boekhandel 1680-1725', deel 5, pag. 281 twijfelt Isabella Henriëtta van Eeghen eveneens of Bartholomeus uit Hasselt (huidig België) of uit Hasselt (onder Tilburg) afkomstig is.
Hopelijk kan iemand hierover meer duidelijkheid bieden.