stamboomforum vragen, antwoorden en tips voor uw stamboomonderzoek

Forum logoOnderzoek in België en Luxemburg » Wie was de grootmoeder van vaderlijke zijde van Anna de Stoppelaer, gehuwd in 1588 te Delft met Maarten van Cromstrijen? (zie zerk Kloosterkerk 1657).



Profiel afbeelding

Profielafbeelding
Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

Anna de Stoppelaere (echtgenote van Maarten van Cromstrijen) was een dochter was van Philips de Stoppelaere de jongere (*1511) en kleindochter van Jonkheer Philippe de Stoppelaere de oude (†1549), baljuw van Oudburg en schepen van Gent. Hieromtrent heb ik geen twijfels.

De exacte huwelijksalliantie(s) van Philippe de Stoppelaere (de oude) dwingen tot enige terughoudendheid.

Het moederlijk / grootmoederlijk kwartier: Volgens inschrijvingen in de Gentse Wezenboeken was Philippe de Stoppelaere de oude gehuwd met Magriete (Marguerite) Vanden Sompel (Sompele). Op de latere grafzerk van haar kleinzoon mr. Philips van Cromstrijen in de Kloosterkerk te Den Haag staat aan Anna's vaderlijke zijde daarentegen het wapen Van Almonde als haar grootmoeder afgebeeld.

Mogelijke verklaringen: Dit kan wijzen op een niet-gedocumenteerd (eerste) huwelijk van Philippe de Stoppelaere de oude met een dame Van Almonde, dan wel op een 17e-eeuwse heraldische persoonsverwisseling of opschaling.

Het huwelijk van Philips de Stoppelaar (de jongere) diens broer Lièven de Stoppelaere is gedocumenteerd als gehuwd met Anna van Almonde. "Anna van Almonde hadde te man Lieven de Stoppelaar, Edelman van Gent, en wan 3 kinderen." (Nederlandsch Geslachts- Stam- en Wapenboek). Philips kan dus niet met deze Anna van Almonde gehuwd geweest zijn.

(Anna was afkomstig uit Gent, (geboorte aldaar geschat ca. 1565). Zij woonde bij huwelijk in 1588 op het Bagijnhof te Delft. Overleden Den Haag 15 januari 1632, begraven in de Kloosterkerk Den Haag. (In 1629 door haar gekocht graf aldaar en in 1657 gedeeld met haar zoon Philips). 

Kortom: Wie was de grootmoeder van Anna de Stoppelaer via vaderszijde? Prijkt de naam 'Almonde' onterecht op de grafzerk en zou er 'Van den Sompel' moeten staan?  (De overige kwartieren zijn mij duidelijk).

W. Snel - 25 sep 2026 - 14:51 (laatst bijgewerkt vandaag — 13:14 door auteur)







Plaats een reactie

Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het Stamboom Forum dient u eerst in te loggen! Nog geen lid? Registratie is gratis en snel!


Inloggen Registreer nu