stamboomforum vragen, antwoorden en tips voor uw stamboomonderzoek

Forum logoOnderzoek in België en Luxemburg » 12-04-1857 - ???? Mechelen aan de Maas. Jo(h)annes Theodorus Paruys. Wanneer overleden en waar.



Profiel afbeelding
Profielafbeelding

Goedemiddag, ik ben Corné en zoekende naar de overlijdensdatum en plaats van Jo(h)annes Theodorus Paruys (Paruijs). Het liefst gestaafd met een akte.

Hij is geboren op 12-04-1857 te Mechelen aan de Maas en op 05-04-1887 getrouwd met Gertrud Reiss (08-04-1867). 
Zij is op 02-11-1923 overleden, in haar akte staat dat zij weduwe was. 
Het vreemde is dat Jo(h)annes Theodorus Paruys in ”krankzinnigen gesticht“ woonde te Ziekeren bij St.-Truiden en volgens hun boeken/register op 01-07-1924 uit het gesticht is ontslagen.

Kan iemand mij verder helpen.

Alvast bedankt.

Groet.

Corné

Corné Wever - 4 okt 2026 - 15:21

Profielafbeelding

Om eventueel dubbel/onnodig zoekwerk te voorkomen zie een eerder topic van vorig jaar op www.bhic.nl

https://www.bhic.nl/onderzoeken/forum/paruijs

Gertrude Reis is overleden op 1 november 1923 te Hasselt(Belgie). 

https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QHV-3QP8-1Z1?view=explore&groupId=TH-7743-129059-248-5&lang=nl

Zij is weduwe van Th. Paruys, zonder verdere inlichtingen.

Brabantica - 4 okt 2026 - 20:04

Profielafbeelding

 

Bij de huwelijksbijlagen uit 1907 van dochter Gertrude Marie zit een brief die de burgemeester schrijft aan het krankzinnigen gesticht om een verklaring te vragen van de toestand van Joannes Theodoor Paruys

https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QSQ-G9QJ-JL5M?view=explore&groupId=TH-1942-31127-18731-71&lang=nl

En het antwoord:

https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QSQ-G9QJ-JLJT?view=explore&groupId=TH-1942-31127-18731-71&lang=nl

 

In 1907 leefde hij dus nog zeker.

JacobsM - 4 okt 2026 - 21:38

Profielafbeelding

Ik probeer nogmaals te achterhalen waar Jo(h)annes Theodoor Paruys overleden is en op welke datum. Ergens zou er toch iets bekend moeten zijn. 
De documenten voor het huwelijk van hun dochter had ik nog niet maar die zijn van een veel eerdere datum. 
Ik zit zeker met de vraag dat in het overlijdens document in 1923 wordt vermeld dat Gertrud weduwe is terwijl het gesticht aangeeft dat  Jo(h)annes Theodoor in 1924 uit het gesticht is ontslagen.

iedereen zover bedankt, ik hoop dat iemand mij een datum kan geven.

Corné Wever - 4 okt 2026 - 22:11

Profielafbeelding

En van het ontslag uit de instelling van 1924 heb je een afbeelding? 

Michael Reinders - 6 okt 2026 - 12:43

Profielafbeelding

Jawel Michael, hij wordt daar met naam en geboortedatum vernoemd met ontslag datum. 

Corné Wever - 6 okt 2026 - 15:09

Profielafbeelding

Ik had gehoopt dat u eventueel nog een link voor ons had naar het register van het gesticht uit 1924 of dat u een afbeelding hier zou  invoegen...

JacobsM - 6 okt 2026 - 19:04 (laatst bijgewerkt 6 okt 2026 — 19:05 door auteur)

Profielafbeelding

Goedemiddag Jacob,

Er bestaat geen link naar het register van het uit 1924. 
De foto’s zijn mij in vertrouwen gestuurd, hierop staat niet meer dan wat ik heb aangegeven. Sorry, ik ga de foto’s hier dan ook niet plaatsen. 
 

Groet,

Corné

Corné Wever - 9 okt 2026 - 17:26

Profielafbeelding

In de overlijdensakte van Gertrud Reis lees ik dat ze overleed in de Thonissenlaan 59 in Hasselt. Hier was vroeger het hospitaal Sint Barbaradal gevestigd. Het was o.a. een gasthuisbediende die overlijdensaangifte deed.  Wellicht heeft deze gedacht dat ze al weduwe was en heeft het zo vermeld in het gemeentehuis toen hij aangifte deed.  Ze kan ook zelf gezegd hebben dat ze weduwe was, wie weet ?  Johannes Paruys zat nog in het gesticht, maar dat zullen ze in het gasthuis niet geweten hebben...

 

Toen hij ontslagen werd uit het gesticht in 1924, is het de vraag wat de "diagnose" was bij zijn ontslag.  Is hij genezen verklaard of heeft hij als "ongenezen verklaarde" het gesticht verlaten?

Wanneer hij nog niet geheel genezen was, dan kan hij zijn overgebracht naar de stad Geel ( in de Kempen)  die in België bekend staat voor zijn gezinsverpleging. Ongevaarlijke geesteszieken werden er mee opgenomen bij een gezin thuis en ze werkten als kostganger dan mee op het land of deden andere klussen. De stad Sint Truiden zou in dat geval de kosten van zijn verpleging betalen. Dan zou hij ook in Geel overleden kunnen zijn.

Wanneer hij wel genezen was en hij had geen woning waar hij terecht kon en hij had geen inkomen, dan is de kans groot dat hij in Limburg terecht kon bij het tegenwoordige OCMW, dat ze toen de "openbare onderstand" noemden.  Daar kregen onvermogenden dan opvang in een tehuis of gasthuis.

Of hij ging naar een Rijksweldadigheidskolonie ergens in het land, wanneer hij toch op straat beland zou zijn.  Dan kan hij daar overleden zijn.

Helaas zijn de bevolkingsregisters voor 1924 nu nog niet openbaar ( in België is dat pas na 120 jaar ) dus daar kan niet gezocht worden.  

Ook niet gezegd dat er een bidprentje werd gedrukt voor hem toen hij overleed, wat anders wel de gewoonte was. 

De zoekopties naar zijn overlijden lijken me helaas vrij beperkt.

JacobsM - 10 okt 2026 - 13:10 (laatst bijgewerkt 10 okt 2026 — 14:47 door auteur)


Profielafbeelding

Goedemorgen Jacob, bedankt weer.

Is het via dit forum mogelijk jou een privé mailtje te sturen, dan kan ik jou daar de foto‘s mee sturen. 
 

Groet,

Corné

Corné Wever - 11 okt 2026 - 10:33







Plaats een reactie

Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het Stamboom Forum dient u eerst in te loggen! Nog geen lid? Registratie is gratis en snel!


Inloggen Registreer nu