stamboomforum vragen, antwoorden en tips voor uw stamboomonderzoek

Forum logoOnderzoek in Nederland » Loop vast in onderzoek | Uilke Fongers (Polma) voorouders? Tr. Hindeloopen 1757 Feikje Pieters



Profiel afbeelding
Profielafbeelding

Beste lieden,

na lang zoeken loop ik toch echt vast in mijn onderzoek van de familienaam Polman.

de lijn ziet er zo uit:

Joris Polman (ikzelf)

Frans Polman

Evert Polman

François Polman

Pieter Uilkes Polman

Uelke Volkerts Polman

Volkert Polman

Pieter Uilkes (Polma) geboren te Hindeloopen en maakt de oversteek naar Hoorn, is daar schipper en koopman, trouwt met Heltje Alberts (geboren te Drachten) en worden samen op ‘t Koor in de Grote kerk begraven te Hoorn (Nr. 32). Hij komt voor in diverse notarisaktes in Harlingen en ’speelt’ met honderden guldens.

Uilke Fongers (Polma) welke trouwt in 1757 te Hindeloopen met Feikje Pieters (Marienes). Het trouwen staat geregistreerd bij de Hervormde en uiteindelijk zijn ze naar de Doopsgezinde gegaan. Hieruit dus Pieter en zijn zus Sietske. Ik vind wel een doodgeboren of snel gestorven kind (broer of zus van Pieter en Sietske) maar weet niet of dat van dit gezin is. Wellicht zijn ze daarom naar de Doopsgezinde gegaan?

Vervolgens loop ik dus vast. De vader van Uilke zal Fonger geheten hebben, maar dat is het ook. De naam Fonger is verder nooit doorgegeven in de familie. Feikje wel.

Wat ik kan vinden van Uilke Fongers is dat hij een Lijnslagersknecht was bij een huwelijksakte van Sietske/Sytske, zij trouwt met Jappe Tjeerds Bakker. In het boek van de Doopsgezinde staat vermeld dat Uilke Fongers is overleden in 1800.

een stap verder kom ik helaas niet.. het voelt als een speld zoeken in een enorme hooiberg. Tresoar kan me helaas ook niet verder helpen. Online staat een Fonger Lammerts als vader met Dette Sijmons. Dit trek ik in twijfel, daar de naam Lammerts ook nooit verder wordt gegeven, evenals Dette of Sijmon. Ik hoop dat jullie speurneuzen mij kunnen helpen om te zoeken naar deze Fonger.
 

JorisP - 5 nov 2023 - 13:40 (laatst bijgewerkt 5 nov 2023 — 14:51 door moderator)

Profielafbeelding

Family Search al bekeken? Daar staat heel wat Polmans op. Wil wel zoeken, maar je geeft wel weinig gegevens, jaartallen b.v. 
Nicolette

Nicolette Jentink - 5 nov 2023 - 14:23

Profielafbeelding

Hoi Nicolette,

ik wachtte eerst is af op een reactie.. maar zal het wat uitgebreider formuleren:

 

laat ik beginnen bij Pieter Uilkes Polman welke trouwt met Guurtje Kloek. Pieter is van 1859 en sterft in 1937. Guurtje is van 1862 en sterft in 1944.

De vader van Pieter Uilkes is Uelke Volkerts. Uelke is geboren in 1825 en sterft in 1897. Hij trouwt met Margaretha van Hoolwerff (zeer Interessante familie in Hoorn, ik heb een foto van haar voor de geïnteresseerde). Margaretha is van 1830 en overlijdt in 1919.

De ouders van Uelke zijn Folkert/Volkert Pietersz Polman en Maritje Cornelis Sleutel.

Volkert is van 1796 en sterft in 1866. Maritje van 1798 en sterft in 1879.

Dan de man die de oversteek maakte. Uit registratiegegevens in Hoorn staat vermeld dat de vader van Volkert, Pieter Uilkes, geboren is 11 juni 1762 te Hindeloopen. Hij is overleden 6 oktober 1819. Zijn vrouw is Heltje, maar beter bekend als Iebeltje/Ibeltje Alberts. Zij is van 1760, overlijden 22 september 1814.

De vader van Pieter, daar kan ik dus bijna niets over vinden. Uilke Fongers, ondertrouw eind december 1756, bevestigd in januari 1757 met Feikje/ Feykje / Fetje Pytters / Pitters (Marienes) (Akte is aanwezig). Feikje is afkomstig van Workum.

Het meest tastbare heb ik dus kunnen vinden in de Doopgezinde Gemeente van Hindeloopen, dat hij sterft in 1800. In hetzelfde boek staat ook dat Pieter Uilkes vertrokken is naar Hoorn. Ook Sitske / Sytske, de zus van Pieter, staat vermeld. Ze is van 24 oktober 1767.

Mochten er meer vragen zijn, stel ze gerust!

JorisP - 5 nov 2023 - 14:46

Profielafbeelding

Ik heb in het verre verleden ook onderzoek in Hindeloopen gedaan en herinner mij dat via geneaknowhow een bewerking van de doopsgezinde geboorteboeken van Hindelopen doorzocht kon worden, waardoor ik een deel van mijn doopsgezinde voorouders kon terugvinden. Het lukte mij zojuist echter niet om het desbetreffende boek te openen. Maar het bestaat in ieder geval, en dat is bij doopsgezinden al heel wat! Mogelijk tegenwoordig alleen in te zien in het archief in Leeuwarden.

Liesbeth Niepoort - 5 nov 2023 - 15:48

Profielafbeelding

Ik vind wel een doodgeboren of snel gestorven kind

Er zijn drie jong overleden kinderen, begraven Hindeloopen 25-8-1757, 7-7-1761 en 25-7-1761.

Anneke 12 - 5 nov 2023 - 16:49

Profielafbeelding

https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QS7-89WK-8939-J?i=46&wc=SBNW-VZQ%3A382149801%2C382156601%2C382231301&cc=2040000
 

op deze pagina (47 van de 117) staat Pyter Ulkes vermeld en dat hij in 1794 met attestatie naar Hoorn is vertrokken. Dit klopt en is in lijn met zijn trouwen met Ibeltje Alberts. 
Er staat ook dat hij gedoopt is op 31 januaru 1784, pas op latere leeftijd..

Zijn vader Uilke Fongers, moeder en zuster staan ook hierin vermeld.. maar verder kan ik geen spoor van ene Fonger vinden.. wellicht kwamen ze wel helemaa niet uit Hindeloopen maar elders? 

JorisP - 5 nov 2023 - 16:58 (laatst bijgewerkt 5 nov 2023 — 17:00 door auteur)

Profielafbeelding

een bewerking van de doopsgezinde geboorteboeken van Hindelopen

Te vinden via familysearch. Behalve dochter Sytske van Uilke Fongers en staat er ook een Reinder, geboren 5-7-1759, zoon van Hendrik Krins en Auk Fongers in [hier]. Goed mogelijk dat deze Auk een zus van Uilke is. Verder hebben Hendrik en Auk ook een zoon Jan [hier]

Anneke 12 - 5 nov 2023 - 17:11

Profielafbeelding

Het trouwen staat geregistreerd bij de Hervormde en uiteindelijk zijn ze naar de Doopsgezinde gegaan

Waarschijnlijk waren ze al doopsgezind, maar voor een geldig huwelijk moest je of in de Hervormde Kerk of voor het "wereldlijk gezag" trouwen.

Een mogelijke kandidaat als vader van Uilke Fongers zou kunnen zijn: Fonger Uilkes. Deze Fonger trouwt 9-1-1718 te Hemelum met Yck Cornelis [hier]. Zij laten geen kinderen dopen, wat zou kunnen betekenen dat ze doopsgezind waren.

Anneke 12 - 5 nov 2023 - 17:22 (laatst bijgewerkt 5 nov 2023 — 17:25 door auteur)


Profielafbeelding

Dank voor de reacties.

Ik ken de Auk Fongers, echter zegt deze onderzoekster dat dit wederom bij Fonger Lammerts terecht komt

https://gw.geneanet.org/aliceschippers1?lang=nl&pz=alice+magteld&nz=schippers&p=fonger&n=lammerts
 

Fonger Uilkes, ik zie ook dat hij voorkomt als bezitter van land? Maar is dit dan dezelfde, of weer een ander…

 

https://www.openarchieven.nl/frl:f4954920-3fa1-4873-92c2-1e8ed84ae0e9

 

Dat de doopsgezinde wel werden genoteerd bij de Hervormde ivm “de registratie“ maar niet vanwege geloof wist ik niet. Dank voor de tip!

JorisP - 5 nov 2023 - 20:02







Plaats een reactie

Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het Stamboom Forum dient u eerst in te loggen! Nog geen lid? Registratie is gratis en snel!


Inloggen Registreer nu