In mijn eerdere post was ik opzoek naar de ouders van Theodorus Gibbes (c.1687-1754). Nu heb ik via notariële en schepenakten kunnen bewijzen dat zijn vader een zekere Jhr. Ferdinandus Gibbes was, en dat zijn moeder Maria van Vuren moet zijn geweest. Zij huwden in 1683, hij was een j.m. en zij weduwe van Cornelis Borgers. Cornelis Borgers en Maria van Vuren huwden in 1676. Zij was toen ook al reeds weduwe van Hendrick Richard Souchs. Nu wil ik nog een stapje terug in de tijd. Wie waren zijn (Ferdinandus) ouders?
Van Ferdinandus weet ik dat hij van beroep bankhouder was. Hij werd begraven te Geertruidenberg op 13-10-1718.
In 1719 verdelen zijn erfgenamen de erfenis. Onder andere Koopt Godfrid Bollenbergh een huijs op de Venestraat uit van de andere erfgenamen. Godfrid was gehuwd met Maria Gibbes. Zij huwden in 1711.
Over de plaats van het huis:
"geleden aende noortzijde vande venestraet, tusschen de
huijsinge van Jan Hend[riks] van Terheijden aende eene zijde westwaerts,
ende de huijsinge van Warnaerdt Wijermans aende andere zijde oostw[aerts]
de straet van vooren suijtwaerts, en agter met den hof stuijtende
op de stadts walle noortwaerts"
(bron: [Schepenrol Geertruidenberg, inv. nr. 2605-29 fol. 325 d.d. 9-6-1719].)
Ferdinandus komt ook voor in in een boedelscheiding. Een deel heb ik kunnen transcriberen:
"op huyd[en] des 19e junij 1683
compareerden voor d[e] ? not[ari]s
en getuijgen jonck[hee]r Ferdinandus Gibs.
jonffr[ouw] Hesther Gibs,
d H[ee]r Cornelis Goeree, als man, voogt
van jon[k]ffr[ouw] Abigael Durandt die moeder
[en] voogdesse is. van hare kinderen v[er]wect
bij jonckh[ee]r Charles Gibs, mitsgaders J[onkhee]r Rudolphus Gibs
gesamentlick erffgenamen van haren
vader moeder grootmoeder, suster
oome, en moeije sal[ige]r de welcke v[er]claert
te hebben gescheijden en gedeelt, alle de
erfdelen en goederen die bijde genoemde
hare respectiver voorsaten sijn achtergelaten
en tot date deses alnogh onverdeelt
gebleven sijn, alles opde manieren en
soo als sie naer is voegen als eersten
comp[aran]t Ferdinandus Gibis, bevallen
en bedeelt op den huijsinge en gront
erve, en toebehoorten staende en gelegen
in de venestrate alhier ter stede, aldaer
hij tegenwoordigh nu is woona[chtig] "
Bron: [Notarieel archief Geetruidenberg inv. nr. 2607-43 not. Michiel Adryaense van Tilborgh 1683-1689 fol. nr. 66&67]
In deze akte wordt ook een huis in de Koestraat genoemd, die de 2e comparant in bezit krijgt.
Ik neem aan dat dit huis, wat in 1683 wordt toebedeeld aan Ferdinandus Gibbes, dezelfde is als het huis wat Godfrid Bollenbergh in 1719 koopt.
Alleen wie waren de ouders, ooms, tantes en grootmoeder?
Archief nr. 25 van de schepenbank van Geertruidenberg (inv. nr. 2605) is al getranscribeerd, daarin vond ik de volgende (samenvatting van) een akte:
1660 juli 7 – R. 25, fol. 191v-192r
Akte waarbij Rudolphus Gibs, luitenant van een compagnie voetknechten in garnizoen te Breda, gehuwd met Anthonetta Tuwaerts, Hieronimus de Lora, gehuwd met Maria Tuwaerts, en Catharina Tuwaerts, kinderen en erfgenamen van Esaias Tuwaerts en Hester Nicolaes, verklaren in gemeenschappelijk bezit te zullen houden twee huizen, respectievelijk gelegen in de Venestraat en op de hoek van de Koestraat, te Geertruidenberg.
boven het woord "Geertruidenberg" staat in superscript 227, in de kantlijn: 227: Op 17 mei 1661 verklaart Hieronimus de Lora, als man van Maria Tuwaerts, afstand te doen van de twee huizen ten behoeve van Catharina Tuwaerts.
Ik vermoed dus dat deze huizen dezelfde zijn als die vermeld worden in 1683, en dat Ferdinand, Charles, Hester en Rudolphus dus kinderen zijn van deze Rudolphus en Anthonetta, en dat de genoemde oom dan Hieronimus de Lora was, en de tantes Maria en Catharina Tuwaerts waren. Ik vermoed dan ook dat Catharina ongehuwd is gebleven, en haar zus Anthonetta of haar kinderen de huizen hebben geërft. Als dit zou kloppen was Hester Claasdr. de genoemde grootmoeder.
Deze Hester Claasdr. wordt een aantal maal genoemd in 1655 genoemd als tafelhoudster, waarvan een hier:
1655 april 8 - R. 25, fol. 8r/v
Akte van schuldbekentenis door Lendert Coens te Made aan de weduwe van Esaias Tuwaerts, tafelhoudster van de bank van lening te Geertruidenberg, van 150 gulden, onder verband van land, gelegen int vierendeel van Breda, te Made.
Zuid en noord: Cornelis Adriaens Polack, oost: Thijs Bartelen en west: den gebuerwech.
Vermoedelijk zette zij het werk van haar overleden man voort, want in 1620 wordt Esaias genoemd als tafelhouder:
1620 juli 6 – R. 21, fol. 59r
Akte van borgtocht door Jan Adriaensz., beenhakker te Geertruidenberg, voor de lichting van een zwarte huik, zijnde door een persoon gebracht bij Esaias Tuwaerts, tafelhouder der leeninge te Geertruidenberg, te versetten gebracht, dat gestolen is bij Lesken Willemsdr., gehuwd met Jan Dieliss., te Gilze.
Het opvallende is is dat Ferdinand "bankhouder" was, en Esaias "Tafelhouder", wat volgensmij ongeveer hetzelfde beroep is. Ook een link dus.
Rudolphus en Anthonetta Tuwaerts huwden in 1630. Ferdinandus zou dus maximaal rond 1650 geboren moeten zijn, dus als j.m. in 1683 wat aan de oude kant, maar zijn vrouw was immers in 1676 ook al weduwe dus zij zal ten tijde van hun huwelijk in 1683 ook niet meer heel jong zijn geweest.
Ik ben er dus vrij zeker van dat Ferdinandus een zoon is van van de voornoemde Rudolphus en Anthonetta, maar ik hoor graag jullie inzicht.
grt. Jasper den Otter