Weet iemand misschien wat het woord 'alleen' voor de begraafinschrijving in Amsterdam betekent?
Het gaat niet om mensen die alleen zijn, ook heeft het niet met kosten of manier van begraven te maken.
Alvast bedankt voor de uitleg,
Mirjam

Op een andere pagina kom ik dit tegen:
Deze personen zijn allemaal op dezelfde dag begraven. Betekent 'alleen' dan gewoon dat ze apart begraven zijn? Dat zal wel duurder geweest zijn dan wanneer er een paar tegelijk begraven zijn.

Uit werk begraafregister haal je dit? En welke periode? (Als je een rechtstreekse link hebt zou dat wel zo handig zijn, nu kom ik niet verder dan de gok dat de doodgraver e.e.a. alleen geregeld heeft of dat de kinderen de deur al uit waren en de overledene alleen woonde.)
Dag Maarten,
dat valt heel erg makkelijk te achterhalen. Zoek bijvoorbeeld even op Simon Pietersz de Sweed
Stadsarchief Amsterdam te Amsterdam, DTB Begraven
Deel: 1166, Periode: 1691-1694, Amsterdam, archief 5001, inventarisnummer 1166, 23 januari 1691, DTB Begraven, aktenummer DTB 1166, folio p.8 en p.9
https://archief.amsterdam/inventarissen/details/5001/path/3.16.23
In het gehele boek komt de opmerking "Alleen" heel vaak voor,
De enige andere extra notaties lijken te zijn "HL" en "LD", maar dan minder frequent.
Ik kom één keer de opmerking "Waale Gemeente" tegen.
De oplossing zie ik zelf niet; maar dit lijkt me een aardige voorzet voor andere forumleden
Ik dacht even doordat er op deze pagina staat 'alleen b' dat het kon betekenen 'alleen begraven', dus niet gelijktijdig met de anderen op die dag. Maar daarboven kom ik weer alleen de 'b' tegen en begraven zijn ze natuurlijk allemaal.
Ik had hier de link van een de pagina-afbeelding geplaatst, maar die leidt slechts tot het zoekscherm in de inventarissen en niet eens met de persoon van deze pagina.

Maarten, bedankt voor het meedenken en je gok. Maar het gaat hier om een baby van Louis de Lanoy, dus helaas kan dat niet.
Bedankt Anje, dat lijkt me inderdaad de juiste uitleg van de B.
Nu dat 'alleen' nog.
Dag Mirjam,
Het verschil is: bij de anderen staat hoeveel kinderen ze nalaten en soms ook dat er een echtgenoot of echtgenote wordt nagelaten.
Bij de term "alleen" laat de dode niemand na.
De betaling zal dan w.s. worden gedaan door de kerk, het oude mannenhuis, of het oude vrouwenhuis.
Indien het een vreemdeling betreft, bijvoorbeeld een onbekende drenkeldode, dan zal de municipaliteit de kosten moeten dragen.
mvg, Henk Elsinga
Hallo Henk,
Bedankt voor het meedenken, maar dat kan het niet zijn. In mijn geval gaat het om een kind, dus dat laat iig zijn ouders na. Bovendien staat het wel bij heel veel begrafenissen.
Ik wacht nog op een heldere inval 😋
Het is duidelijk, dat niemand op het forum het weet.
Dat wordt dus een mailtje sturen aan het Stadsarchief.
Ik ben heel benieuwd.
succes, Jan

Bedankt Jan. Ik zal het eens navragen.
Het antwoord uit Amsterdam:
Eigenlijk heel simpel. Deze persoon ligt "alleen" in dat graf. En niet met nog 3 à 5 andere personen.
De b betekent betaald, en wat H.L. betekent, hoop ik nog te horen.