Mocht dit op het verkeerde adres zijn, dan hoor ik het graag.
In ieder geval, momenteel ben ik bezig met een onderzoek naar een nogal notoir persoon genaamd Joseph Philippe, een seriemoordenaar geboren in oktober 1831 Velleminfroy (Haute-Saone) en onder de guillotine geplaatst in juli 1866 (Parijs). Geen zorgen, ik ben niet gerelateerd ;).
In een juridische krant uit de tijd wordt vermeld dat Joseph bij het 38ste regiment hoort in 1854, 2de bataljon d...seurs a pied (laatste kon ik niet helemaal opmaken, kan wel chasseurs zijn maar begint met een d). Op 20 maart 1856 wordt hij door de krijgsraad tot een jaar cel veroordeelt. Daarna zou hij in (straf)bataljons gestuurd zijn naar Afrika. In 1860 verlaat hij het leger.
Nu heb ik in mijn document ook opgeschreven dat hij al in 1852 het leger ingaat i.v.m. dienstplicht. Maar dat kan ik even niet zo verifiëren.
Nu komt het probleem: ik begrijp geen hol van hoe de militaire archieven in Frankrijk werken. Op de site van de archieven van Haute-Saone (https://archives.haute-saone.fr/archive/recherche/matricules/n:122) beginnen de archieven pas bij de class van 1867. Joseph zou de class van 1852 of 1854 moeten zijn. Ik kan me moeilijk voorstellen dat voor 1867 er geen stamboeken meer beschikbaar zijn, aangezien er genoeg data is voor de Napoleontische tijd op bijv. memoire des hommes website.
Er zijn veel websites die zeggen dat het hartstikke makkelijk is om de militaire archieven door te zoeken in Frankrijk. Maar vaak beschrijven ze simpelweg "zoek het matricuulnummer op in het archief" waarbij ze praten over R-series, U-series etc. Ik zit nu eigenlijk al een hele dag van alles te proberen maar ik kom niet verder.
Dus ik zou graag de expertise hier willen inschakelen :).