stamboomforum vragen, antwoorden en tips voor uw stamboomonderzoek

Forum logoMilitairen » Stamboeknummer gezocht van Tjitte Wierda (1895), in WOI op legerplaats Harskamp opgelost



Profiel afbeelding
Profielafbeelding

Ik heb hulp nodig bij het vinden van informatie over Tjitte Wierda, geboren 22-06-1895 in Lutkewierum (Hennaarderadeel, Friesland). Van hem weet ik dat hij in de Eerste Wereldoorlog in legerplaats Harskamp verbleef en dat hij daar ook zat ten tijde van de 'Harskamprellen', de militaire muiterij/opstand op 25 en 26 oktober 1918. 

Ik heb echter nog geen stamboeknummer van hem kunnen achterhalen. In zijn huwelijksbijlagen uit 1920 zitten enkel afschriften van de geboorteakten van hem en zijn vrouw. In de bevolkingsregisters zit ook geen verwijzing naar zijn militaire tijd. In de Militieregisters op AlleFriezen heb ik hem niet kunnen vinden.

Van Tjitte Wierda weet ik niet in welk regiment hij zat. Bij de Harskamprellen waren volgens krantenartikelen vooral militairen van het 1e Regiment Infanterie betrokken, maar in de namenklappers op de website van het Nationaal Archief van dit regiment heb ik hem vooralsnog niet kunnen vinden rond de periode 1914-1918

Ik ben nog niet goed thuis in deze militaire bronnen. Wie kan mij een stap verder helpen?

S. Wierda - 12 mar 2026 - 14:44

Profielafbeelding

Ik zie wel dat twee oudere broers van hem hebben gediend.

Het is toch niet gebruikelijk dat de derde zoon ook in dienst gaat?

Frank Fransz - 12 mar 2026 - 16:29

Profielafbeelding

Dat durf ik niet te zeggen, dat hij in Harskamp heeft gezeten, komt uit de overlevering. Hij en zijn kinderen vertelden er wel over. Ik ben juist benieuwd naar hoe het precies zat.

S. Wierda - 12 mar 2026 - 21:04

Profielafbeelding

Toch gevonden bij het 21e Regiment Infanterie te Sneek onder nummer 5203 | Nationaal Archief

Waarschijnlijk omdat zijn oudste broer werd afgekeurd.

Vervolgens naar het 1e Bataljon Landweer Infanterie| Nationaal Archief

Frank Fransz - 13 mar 2026 - 08:13 (laatst bijgewerkt 13 mar 2026 — 08:13 door auteur)

Profielafbeelding

De Harskamprellen waren in oktober 1918, toen was hij met verlof.

Frank Fransz - 13 mar 2026 - 08:35


Profielafbeelding

Fantastisch, hartelijk dank voor het meezoeken! Ik ben erg blij met de informatie, ik zal het bericht als 'opgelost' markeren.

S. Wierda - 13 mar 2026 - 19:30







De auteur van het eerste bijdrage in dit bericht heeft aangegeven dat de vraag is beantwoord of het probleem is opgelost.

Plaats een reactie

Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het Stamboom Forum dient u eerst in te loggen! Nog geen lid? Registratie is gratis en snel!


Inloggen Registreer nu