Beste forumleden,
Omdat de weduwnaar Frans Ariens van Roijen van Bolgerij in 1686 wil hertrouwen, wordt er een boedelinventaris van zijn bezittingen opgemaakt. Het meeste kan ik lezen, maar een paar dingen niet. Ik denk dat het niet nodig is om alle 12 de pagina's te uploaden. Ik heb hier een pagina met mijn transcriptie. Andere vragen doe ik dan in een apart topic.
Al vast bedankt.


ik lees:
2 vordere boe? gereedschap
dat de kinderen van de lasten tot de
dootschulden bij de kinderen alleenig
te dragen
Ook hiervoor mijn dank.
Het zou bougereetschap kunnen zijn?
dat de kinderen de helft van de lasten tot …
Over die doodschulden heb ik me verbaasd. Die staan op een ander blad als betaald vermeld. Maar hij was duidelijk ‘onvermogend’ lijkt me. Dus dan had zijn vrouw pro deo begraven kunnen worden. Misschien was dat beneden zijn waardigheid?
Morgen verder. Groeten, Mirjam
Bougereetschap zou kunnen
Achter "dat de kinderen de helft van de lasten tot" volgt het bedrag
Over zijn financiele waardigheid moet ik het antwoord schuldig blijven
Over die doodschulden heb ik me verbaasd. Die staan op een ander blad als betaald vermeld. Maar hij was duidelijk ‘onvermogend’ lijkt me. Dus dan had zijn vrouw pro deo begraven kunnen worden. Misschien was dat beneden zijn waardigheid?
Je noemt 'pro deo', dan neem ik aan dat je de relatie legt met de impost. Maar het was hier 1686, en de impostverplichting bij begraven werd in 1695 ingesteld (al heb ik niet nagezocht of dat ook buiten Holland zo was).
Zoek op doodschuld in Wikipedia, dan wordt er een verband gelegd met het lid zijn van een gilde. Maar ook, meer algemener, met kosten die gemaakt worden in verband met de begrafenis. Dan heb je het over het maken een kist, het doodskleed, de kosten voor de dragers. luiden van de klok, graven van het graf..... en nog wel meer waarschijnlijk.
groeten, Frans
Bedankt beiden voor de transcriptie en uitleg. Nu denk ik e.e.a. te begrijpen.


De doodschulden zijn opgeteld 41 - 4 - 12, die worden in de totaalstaat genoemd.
Het tekort is 106 - 4 en de helft ervan komt bij de kinderen, 53 - 2.
Het moederlijk erfdeel voor de kinderen is dus een schuld van 94 - 6.