Ja, precies. Een bron voor die verandering heb ik ook niet gevonden, maar het bij zómaar een gewoonte ook niet gezegd dat dit voor alle "takken van de familie" op één moment is gebeurd, zoals via een juridisch besluit.
--- Als het puur een informele gewoonte was om jezelf (als toenaam) ook De Vries te noemen, dan kunnen verschillende familieleden daaraan wel of niet hebben meegedaan, en zo ja: daarmee op verschillende momenten ook weer zijn gestopt...
In elk geval is het een andere stamboomonderzoeker https://www.goedhart.family/pieter-jansz-goedhart/ bij zijn/haar eigen familieleden wel opgevallen:

Misschien zijn er nog andere momenten te vinden, met die verandering.
--- De "toenaam" De Vries zou in elk geval verwacht worden ter onderscheiding, als herkomst-aanduiding, búiten Friesland (die zou natuurlijk nog niet zijn gebruikt in Friesland zelf) : dus nádat de "sprong" van Friesland naar Noord-Holland al was gemaakt; als de gewone naam waaronder iemand bekendstond blijkbaar niet genoeg was om mensen uit elkaar te houden, onderscheid te kunnen maken.
Dus óf het was (a) in een tijdperk met nog maar alleen het patroniem (de vadersnaam) achter de voornaam, en mensen gebruikten tóen al, naast het patroniem, de toenaam De Vries; of (b) er was al een *officieel moment* geweest waarop door de overheid (dus wel met regels, juridisch) op een *vaste familienaam* werd aangedrongen, zoals in 1811 en 1825 (hierbij vinden we registers van naamsaanneming in de periode 1811-1826; zie hierover https://www.uitdeoudekoektrommel.com/naamsaanneming/ ), en ook die nieuw aangenomen vaste familienaam vond men nóg niet genoeg om mensen uit elkaar te kunnen houden (Goedhart De Vries).
Hier is een voorbeeld van een naamsaanneming in Friesland, 1811 in Workum, met de familienaam Goedhart; https://allefriezen.nl/zoeken/persons?sa=%7B%22person_1%22:%7B%22search_t_geslachtsnaam%22:%22Goedhart%22%7D,%22search_s_register_type_title%22:%5B%22Naamsaanneming%201811%22%5D%7D .
Maar bij de vraag in dit bericht zou je toch denken dat het gaat om een familie die al láng voor 1811 in West-Friesland (NH), regio Enkhuizen - Medemblik, woonde; met het plotselinge gebruik van een toenaam De Vries. Dus: voor meer duidelijkheid misschien op zoek naar registers van naamsaanneming in Enkhuizen, Medemblik e.d., 1811-1826, met de naam Goedhart?