stamboomforum vragen, antwoorden en tips voor uw stamboomonderzoek

Forum logoArchiefinstellingen, bronnen en inventarissen » register van krankenbezoeker, ziekte: 't water



Profiel afbeelding
Profielafbeelding

In 1781 overleed Adrianus van Rijsewijk. Als ik in het register van de krankenbezoeker kijk zie ik in de

kolom ziekte als oorzaak: 't water. Weet iemand wat voor ziekte dat was?

Ger

Ger van Meel - 31 aug 2011 - 08:59

Profielafbeelding

Daar werd volgens mij cholera mee bedoeld.

Groet, Ans

A. Brom - 31 aug 2011 - 10:18

Profielafbeelding

Bij iemand in mijn familie die eind jaren '80 overleed werd ook gezegd dat hij het aan 't water had of zoiets. Hij hield vocht vast en werd steeds dikker. Mogelijk iets van waterzucht ofzo.

Marije Essink - 31 aug 2011 - 11:15

Niet meer geregistreerd
Volgens de Dikke Van Dale: het water hebben = waterzucht

niepoort - 31 aug 2011 - 11:21

Profielafbeelding

Allemaal bedankt voor de suggesties/bijdragen.

Ik heb ook reactie gehad van het Markiezenhof in Bergen op Zoom waar ik deze vraag had gesteld.

Ook daar zijn ze er niet zeker van, zie reactie hieronder.

Met volledige zekerheid kunnen wij u dat helaas niet vertellen, maar vermoedelijk verwees deze term naar de ziekte waterzucht (zucht = ziekte), waarbij het lichaam last heeft van zwellingen van organen of weefsels door het vasthouden van teveel vocht (doordat b.v. een of meerdere organen niet goed werken). In elk geval betrof het geen verdrinking omdat dit als aparte term werd weergegeven in de registers van de krankenbezoeker. Op internet wordt ook wel cholera gesuggereerd, wat op zich ook nog mogelijk is aangezien pas in de negentiende eeuw grote(re) vorderingen werden gemaakt bij de bestrijding van die ziekte.

Wij vinden waterzucht echter de meest aannemelijke ziekte, maar geheel zeker zijn wij hier ook niet van. Wellicht kan iemand u op het stamboomforum hierover nog meer duidelijkheid verschaffen waar u deze vraag ook had gesteld.

Met vriendelijke groet,

Kenny de Vilder

E-dienstverlening en E-cultuur / Historisch medewerker Het Markiezenhof Historisch Centrum Steenbergsestraat 6-8, 4611 TE Bergen op Zoom Postbus 35, 4600 AA, Bergen op Zoom 00 31 (0)164 277061 www.markiezenhof.nl

mvrgr Ger van Meel

Ger van Meel - 1 sep 2011 - 10:54


Profielafbeelding

Pauwel - 1 sep 2011 - 12:24







Plaats een reactie

Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het Stamboom Forum dient u eerst in te loggen! Nog geen lid? Registratie is gratis en snel!


Inloggen Registreer nu