stamboomforum

Forum logoArchiefinstellingen, bronnen en inventarissen » Nationale Militie



Profiel afbeelding

Kan iemand mij helpen met de lengte van de "dienstplicht rond 1850-1860?

Mijn overgrootvader moest in 1853 voor Nationale Militie opkomen in Kampen en is daar - zo te zien- 5 jaar gebleven.Was dat een normale lengte in jaren?

Chris Vuyk

Vuyk - 4 apr 2013 - 12:31

Ben Wegman - 4 apr 2013 - 13:23

Beste Ben

Met dank. Ik weet nu alles over de lotingsprocedure maar nog niet hoe lang iemand in Dienst moest.

Vuyk - 4 apr 2013 - 14:32

De diensttijd bedroeg 5 jaar.

Met vriendelijke groet,

Wim

Wim - 4 apr 2013 - 14:46

Beste Wim

Bedankt, dat klopt ook met de data voor mijn overgrootvader.

Ik hoefde maar 18 maanden!

Vuyk - 4 apr 2013 - 14:58

Militie duurde idd 5 jaar. Zie http://nl.wikipedia.org/wiki/Loteling

Ronald Hellenbrand - 4 apr 2013 - 16:12

Ook weer mijn dank.

Chris

OPGELOST

Vuyk - 4 apr 2013 - 16:47

@ Chris,

De duur stond toch echt in het stuk met de broncommentaren op pagina 7.

mvg-Ben

Ben Wegman - 4 apr 2013 - 19:14

Ben, je hebt helemaal gelijk

Sorry.

Chris

Vuyk - 4 apr 2013 - 19:52

Geen probleem uiteraard; ik had het eerst gecontroleerd voor ik de link toevoegde. En ik heb het hele stuk toegevoegd omdat ik niet zeker wist of niet op enig moment de tijd gewijzigd zou zijn naar 6 jaar.

mvg-Ben

Ben Wegman - 4 apr 2013 - 19:55

Uit het op 1 mei 1851 uitgereikte militair zakboekje van mijn overgrootvader blijkt dat de effectieve diensttijd 10 maanden beliep. Daarna werd hij met groot verlof gezonden. Ongeveer 1,5 jaar later volgde nog een dienstperiode van één maand. Kennelijk een soort herhalingsoefening. Vervolgens werd hij hij opnieuw met groot verlof gezonden. Ook uit het bij zijn huwelijk afgegeven Certificaat blijkt dat de dienstplichtperiode vijf jaren besloeg, wat dus niet betekent dat men ook daadwerkelijk vijf jaren in dienst was.

Jan Willy van den Berg - 10 apr 2013 - 10:02

Beste Jan

Dat is interssante info, mijn dank

Chris

Vuyk - 10 apr 2013 - 10:44


“De dienstplicht bedroeg in de jaren tachtig van de 19e eeuw vijf jaar. De lichtingen van 1882 en 1883 waren zes jaar dienstplichtig. Vanaf de lichting van 1884 was die tijd zeven jaar. Deze diensttijd hield in dat de mannen ongeveer één tot anderhalf jaar werkelijk in dienst waren, na die tijd gingen zij met groot verlof en moesten daarna nog ongeveer twee keer een week of vijf tot zes op herhaling.”

(http://www.regionaalarchiefzutphen.nl/informatiebladen/47-militieregisters)

Cor Leibbrand - 15 apr 2013 - 20:29







Plaats een reactie

Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het Stamboom Forum dient u eerst in te loggen! Nog geen lid? Registratie is gratis en snel!


Inloggen Registreer nu