stamboomforum

Forum logoOnderzoek in Indonesië » Huwelijksakte Batavia 1870 gezocht opgelost



Profiel afbeelding

Wie kan mij helpen aan de tekst van de volgende huwelijksakte?
Batavia, 26 maart 1870,  Frederik Wetters en Adriana Frederika Smissaert?

Alvast bedankt!

met vriendelijke groet,

André Sijnesael

Andre Sijnesael - 7 mar 2025 - 09:27

Ben Wegman - 7 mar 2025 - 09:50 (laatst bijgewerkt 7 mar 2025 — 09:51 door auteur)

Dat zijn helaas alleen verklarigen, niet de huwelijksakten zelf.

Andre Sijnesael - 7 mar 2025 - 10:19

Jammer.

mvg-Ben

Ben Wegman - 7 mar 2025 - 12:47

Tenzij anders vermeld, zijn de tussen vierkante haakjes toegevoegde datums afkomstig uit de Regerings Almanak (RA) voor Nederlandsch-Indië.

 

(Bron: BS Batavia, huw.reg. 1870, aktenr. 21)

26 maart 1870. Frederik Wetters. geboren te Batavia [4 nov. 18441)], oud 25 jaar, benoemd commies-boekhouder op het residentiekantoor te Palembang, wonende op Noordwijk te Batavia, zoon van Willem Samuel Wetters en van diens echtgenote de Inlandse vrouw Bitja, beiden overleden; met Adriana Frederika Smissaert, geboren te Soerabaja [4 juli 1845], oud ruim 24 jaar, wonende op Batoe Toelis te Batavia, dochter van Jan Smissaert, gepensioneerd ambtenaar, wonende op Batoe Toelis te Batavia, en van diens echtgenote Carolina Sophia van Nijvenheim, overleden. Getuigen: Willem Eduard van Spall, oud 36 jaar, secretaris ter Algemene Rekenkamer, wonende op Molenvliet Oost te Batavia, en David Hendri Willem Ravia de Ligny, oud ruim 28 jaar, eerste commies ter Algemene Secretarie, wonende op Batoe Toelis te Batavia.

      1) BS Batavia, huw.reg. 1855, aktenr. 22, waar hij bij het huwelijk zijner ouders [Batavia 27 juni 1855] gewettigd wordt.

leo48 - 7 mar 2025 - 22:13

@Leo: Heel veel dank hiervoor! Het is de bevestiging voor mij dat de voormoeder van mijn kinderen, Adriana Frederika Smissaert, inderdaad een dochter is van jkvr. Carola Sophia van Neukirchen genaamd Nijvenheim en niet een van de "natuurlijke kinderen" van Jan Smissaert.
Ik had al een advertentie gevonden van de geboorte van Adriana, maar zonder haar naam erbij, en nu is er dus volledige zekerheid. 
 

Andre Sijnesael - 8 mar 2025 - 12:20

@Leo, beschikt u ook over de huwelijksakte van Willem Frederik Vodegel en Theresia Wilhelmina van As, Semarang 31-10-1877?
Ik zoek al járen naar de ouders van Theresia. 

Andre Sijnesael - 8 mar 2025 - 12:24

Vreemd dat dit huwelijk niet in Roosjeroos te vinden is; het is wel op Delpher in een annonce te vinden:

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

Ik heb wel een vermoeden wie haar ouders zijn. Theresia Wilhelmina is geboren in Bagelen:

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

D'r is een jaar of 5 eerder nóg een 'van As' in Bagelen geboren. Verondersteld een broer van Theresia Wilhelmina

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

Van deze Johannes van As is een stamboekinschrijving in het Oost Indisch Boek te vinden:

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

Ook de woonplaats Samarang is een match.

-Bart- - 9 mar 2025 - 18:29

Dank! Die vader Johannes heb ik al eens gevonden, maar ik kan niet ontdekken wie hij precies was.
 

Andre Sijnesael - 9 mar 2025 - 19:15

In De Indische Navorscher vind ik:

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

Wellicht dat de in 1881 overleden Johannes de vader is. 

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

mvg-Ben

Ben Wegman - 9 mar 2025 - 19:30 (laatst bijgewerkt 9 mar 2025 — 19:40 door auteur)

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

Uit Hervormd doopregister Semarang. Helaas Theresia Wilhelmina daar niet in voor.

Ben Wegman - 9 mar 2025 - 19:37

Ik vooralsnog ook niet. In de suppletiefolio's kom ik geen 'match' tegen voor de vader. Ik heb daarom het vermoeden dat óf Johannes van As uit Rotterdam (VOC opvarenden 1790 en 1792) de vader van de bedoelde vader is, of dat hij zélf op latere leeftijd (zeker een eind in de 70) de bedoelde vader is geworden.

-Bart- - 9 mar 2025 - 19:41

@ Bart,

IK vind ook nog een zeevarende Jan van As (in 1883 in Batavia overleden). Ik denk niet dat dat hem is.

De geboorte van Christina Sophia (1852) wordt pas in de almanak van 1857 vermeld onder de plaats Semarang.

De geboorte van Theresia Wilhelmina (1855) wordt in de almanak van 1856 vermeld onder de plaats Bagelen/ Poerworedjo.

Jan van As staat in adresboek 1858 Semarang en enkele jaren later.

Johannes van As overlijdt augustus 1881 in Poerworedjo (Bagelen)

mvg-Ben

Ben Wegman - 9 mar 2025 - 19:48 (laatst bijgewerkt 9 mar 2025 — 20:05 door auteur)

Er overlijdt een  Johannes van As te Batavia 15-4-1875, ongehuwd en kinderloos (memorie van aangifte successie). 
De Johannes die overlijdt te Poerworedje op 14-8-1881 is interessant. Daarvoor is het nodig de akte te lezen en dat wordt lastiger.
Dit kan ook de zoon uit 1850 zijn overigens.

Er is ook nog een Johannes van Assche, geboren Antwerpen 23-6-1813, overleden aldaar 14-12-1863 in het Burgergasthuis,
zoon van Franciscus van Assche en Theresia Francisca Janssens. Hij is militair op Java als Johannes van As, maar ging terug naar Antwerpen.
Hij viel me op vanwege de voornaam van de moeder, Theresia. 
Zou het kunnen dat hij naar Antwerpen ging zonder de kinderen en daar overleden is voor hij kon terugkeren? In Antwerpen heet hij Van Assche, in de militaire registers Van As. 
Zie hier nummer 1238
Hij ging via het Koloniaal werfdepot naar Indië in 1835

Militaire Stamboeken van Onderofficieren en Minderen - Landmacht :; ark:/61903/3:1:3Q9M-CSTP-QWK8-J


Er was overigens ook nog een Wilhelmina Theresia van As, overleden Medan 18-5-1876 (regio Deli, maar aangegeven te Medan). 

Andre Sijnesael - 9 mar 2025 - 21:04 (laatst bijgewerkt 9 mar 2025 — 21:17 door auteur)

Die van 1874 is het in ieder geval niet.

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

De logica van de melding van geboorte van de 3 kinderen (1x niet in RA, 1x laat en 1 x correct) ontgaat mij. Waarom zoon niet gemeld?

mvg-Ben

Ben Wegman - 9 mar 2025 - 22:06

Ik vermoed dat de in augustus 1881 te Poerworedjo overleden Johannes die van * 1850 is. Ik kan dat niet bewijzen, maar er is wél een hint. Johannes 1850 is namelijk (bron: Oost Indisch Boek) d.d. 4 mei 1881 te Kedong Kebo volgens gouvernementeel besluit d.d. 7 april 1881 No 5 gegageerd. Hij tekent in 1864 oorspronkelijk voor 6 jaar. Met 2 verlengingen van 6 jaar (die zijn een aanname; staat er niet) kom ik op 1882. M.a.w. ik vermoed dat hij vervroegd is gegageerd, en dat kan om gezondheidsredenen zijn geweest. In ieder geval is de Johannes die overleden is in augustus 1881 overleden ongeveer 3 maanden na dat Johannes *1850 is gegageerd.

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

De topografie kan zowel voor de vader als voor de zoon kloppend zijn. En de zoon zou ook gegageerd kunnen zijn om voor de vader te zorgen. Dus mijn vermoeden is nogal dunnetjes.

Voor de rest kan ik er ook geen chocola van maken; de Antwerpse van Assche van 1815 kom ik (ook als van As) voorlopig nog niet tegen in connectie met Indië. Op zijn stamboek (link hierboven) is hij in april 1835 geworven "als jager om te dienen gedurende de onlusten in de Nederlanden". En in mei 1835 is hij "overgegaan bij het algemeen depot der Landmagt". Ik kom daar geen aantekening over het koloniaal werfdepot tegen, en ik vind ook geen suppletiefolio.

Wat nog wel een hint zou kunnen zijn: getuige Ambrosius de Prost in mei 1853 is geboren in Gent in 1823, suppletiefolio. Hij is vanaf 1847 op Java. Kortom: een Belgische militair als getuige. De theorie dat de veronderstelde vader Johannes ook militair zou zijn is niet heel vergezocht.

-Bart- - 10 mar 2025 - 09:40

(Bron: BS Poerworedjo, geb.reg. 1855, akte 7)

Theresia Wilhelmina

geb. 18 jan. 1855 (aang. 29 mei 1855); ouders: Johannes van As, oud 40 jaar, fuselier bij de 2e compagnie van het 4e bataljon infanterie, gestationeerd te Kedong Kebo, residentie Bagelen, en de Javaanse vrouw Keting, oud naar aanzien 25 jaar, geboren te Poerworedjo, wonende ten huize van de aangever te Kedong Kebo; aangever: de vader, die het kind voor het zijne erkent. Getuigen: [ongerelateerd; twee collega-fuselieren]

leo48 - 11 mar 2025 - 17:49

Mijn dank!

Andre Sijnesael - 11 mar 2025 - 18:06

Ik heb helaas nog geen militair stamboek gevonden van een Johannes van As* (geboren tussen 1810 en 1820).

mvg-Ben

Ben Wegman - 11 mar 2025 - 18:21


Ik denk: gevonden. Het klopt te mooi. Moeder Theresia en leeftijd 40 jaar in 1855.

Afbeeldingen zijn alleen zichtbaar als u bent ingelogd op het Stamboom Forum

Ben Wegman - 11 mar 2025 - 19:32 (laatst bijgewerkt 11 mar 2025 — 19:33 door auteur)







De auteur van het eerste bijdrage in dit bericht heeft aangegeven dat de vraag is beantwoord of het probleem is opgelost.

Plaats een reactie

Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het Stamboom Forum dient u eerst in te loggen! Nog geen lid? Registratie is gratis en snel!


Inloggen Registreer nu