Hallo Allemaal,
Al een tijdje schrijf ik aan een verhaal over mijn overachtergrootmoeder Mekers in de 19e eeuw.
Naar aanleiding daarvan heb ik een vraag:
waar gaat in 1840 een per direct ontslagen dienstmeid heen als ze geen familie heeft?
Ze is katholiek, kan ze worden opgevangen in een klooster? of het gasthuis of moet ze de straat op?
Bedankt alvast voor de reactie,
J van Nes
En werkster (arbeidster) in Amersfoort in 1847 > Pauwel - 31 aug 2013 om 00:32
Bedankt voor de reactie. Deze informatie was mij nog onbekend. Zij zou dus bij die mensen hebben kunnen overnachten.
Kennelijk reisde ze op en neer tussen Tilburg en Amersfoort.
Maar dat is geen antwoord op mijn vraag: waar moet je heen als vrouw. Je kent niemand in een stad, de postkoets gaat pas de volgende dag om 8 uur of zoiets, waar ga je dan heen: Gasthuis, naar de nonnen of ergens onder een boom?
Groet
JvN
Ik had de informatie over de geboorte van Hendrikus niet.
Daarmee verandert het beeld.
Met 'als ze zonder familie en kennissen is' bedoel ik een vrouw alleen in 1846, op straat gezet, weinig geld. Wat doet zo'n vrouw, waar gaat ze heen?
Het wordt een verhaal dus er moet wat meer info komen.
Soms heb ik dus meer gegevens nodig, misschien weet je een site of de naam van een historicus die ik kan raadplegen.
Groet
JvN
Wordt een verhaal ? Ik vind het nu al een verhaal.
Waar komt het weg dat ze als dienstmeid op straat is gezet ?
Waar komt het weg dat ze als dienstmeid op straat is gezet ?
Julia,
die vraag heb ik ook. Is dit een feit, of behoort dat al tot de fictie?
Uiteraard was ontslag voor een dienstbode, die zwanger werd heel normaal in die tijd. Maar ik heb in de vorige topics en in de bronnen nergens kunnen vinden, dat dat gebeurd is. Gezien haar adressen krijg ik ook niet de indruk, dat zij intern woonde op het adres, waar zij dienstbode was. Zou je dat willen toelichten?
vriendelijke groet, Jan
Hallo Jan,
Ik houd mij niet helemaal aan de feiten. Bovendien weef ik er de verhalen van mijn vader en zijn broer door.
Haar vader leefde inderdaad nog, maar hij was hertrouwd en woonde, voor zover mijn informatie reikt in Den Bosch. Hij was hertrouwd toen Gerdina 6 of 7 jaar oud was. Mochten de dames elkaar wel? Afgezien daarvan vind ik het een intrigerende vraag. Waar of bij wie ging zo'n meisje/vrouw? Waren er wel plekken waar ze heen kon gaan of werd het helemaal de prostitutie.
Daar zou ik graag n antwoord op hebben.
Groet,
JVN