stamboomforum vragen, antwoorden en tips voor uw stamboomonderzoek

Forum logoArchiefinstellingen, bronnen en inventarissen » Wat betekent voor en na kinderen



Profiel afbeelding
Profielafbeelding

In mijn zoektocht naar de familie van Dongen , stuite ik op een stamboom van iemand en daar stond een mooie verhaaltje bij in de taal die men toen gebruikte.

Schitterend vind ik dat :)

Maar wat betekent het , voor en na kinderen (voorkijnder en naekijnder ) ?

Ik denk en dat vond ik  ook op een andere stamboom dat heel veel mensen met de naam van Dongen afstammen van de Heer Roelof Dalem van Dongen.

Maar vind maar eens een aansluiting :)

Renee Van Dongen - 8 mar 2016 - 15:07

Niet meer geregistreerd

Kinderen uit een eerder huwelijk worden voorkinderen genoemd, kinderen uit het latere huwelijk nakinderen.

Annemarie57 - 8 mar 2016 - 15:38

Profielafbeelding

Dank je wel voor je antwoord , hoopte als op zoiets :)

Renee Van Dongen - 8 mar 2016 - 16:10

Niet meer geregistreerd

Je ziet het vaak in testamenten, dan laat meneer na aan zijn voorkinderen gewonnen bij zijn eerste vrouw N.N. en aan zijn nakinderen bij zijn huidige vrouw Y.Y. Maar het kan natuurlijk ook een vrouw betreffen die meerdere keren getrouwd was.

Annemarie57 - 8 mar 2016 - 18:18

Profielafbeelding

Volgens mij verdient het begrip voor - en nakind enige toelichting. Een voorkind is een kind dat geboren is uit meestal een kortstondige relatie van niet met elkaar getrouwde personen. Vooral in het verleden kwam dat voor en was er de uitdrukking in de volksmond, "zij is met het kind blijven zitten". Kinderen uit een eerder huwelijk zijn geen  voorkinderen aar gewoon kinderen uit een eerder huwelijk. Zo ook het zelfde voor wat betreft kinderen uit een volgend huwelijk. Voor nakindeeren geldt het zelfde. Voort gekomen uit een niet erkende relatie. 

Ries van den Boogaard 7033 - 14 mar 2016 - 11:28

Profielafbeelding

Dus als het tegen zit komt ik uit een bastaard lijn....Dank je wel voor de informatie :)

Renee Van Dongen - 14 mar 2016 - 12:36

Niet meer geregistreerd

Het antwoord van Annemarie is 100% correct. Voorkinderen zijn kinderen uit een eerdere wettige relatie.

Het spijt mij, dat ik het zeggen moet, maar dit forum is niet bedoeld om elkaar met een kluitje in het riet te sturen: de reactie van Ries van den Boogaard is de grootst mogelijke flauwekul.

Ter toelichting: zowel Annemarie als ik hebben de afgelopen veertig jaar honderden akten onder ogen gehad, waarin het begrip "voorkind" wordt gehanteerd. Wij weten dus echt wel waar wij het over hebben.

Over kluitjes in het riet gesproken, met bastaardij heeft het dus niets te maken.

Aanbevolen studiemateriaal: http://www.hogenda.nl/hogenda-zoeken/?query=voorkind&type=&town=&files=0&files=1&sort=score

en http://www.knggw.nl/raadplegen/de-nederlandsche-leeuw/zoeken/?z=voorkind

of bijvoorbeeld gewoon: http://www.hetutrechtsarchief.nl/collectie/archiefbank/indexen/akten/zoekresultaat?mivast=39&miadt=39&mizig=199&miview=ldt&milang=nl&micols=1&mires=0&mizk_alle=voorkind*&mip1=&mip2=&mip3=&mip4=&mip5=&mip6=&mip7=&mip8=&mip9=&mip10=&mibj=&miej=

Jan Clavaux - 14 mar 2016 - 13:00

Niet meer geregistreerd

VOORKIND
Woordsoort: znw.(o.)
Modern lemma: voorkind
znw. onz., mv. -eren. Uit voor (II) en kindMnl. vorekint.
1.  Kind uit een vroeger huwelijk. 
↪2.  Kind vóór het huwelijk geboren; onecht, natuurlijk kind. Alleen in (dial.)wdb. aangetroffen. Reeds Mnl. 

http://gtb.inl.nl/iWDB/search?actie=article&wdb=WNT&id=M081899&lemmodern=voorkind

In aktes bij mijn weten (inderdaad) altijd in betekenis 1. (De tekst bij betekenis 2 wil dus zeggen dat er door de samenstellers van het WNT geen enkel tekstcitaat is aangetroffen.)

 

NAKIND
Woordsoort: znw.(o.)
Modern lemma: nakind
znw. onz. Mnl. nakint.
Een kind uit een tweede (of verder) huwelijk; het tegenovergestelde van voorkind, dat meer voorkomt. 

http://gtb.inl.nl/iWDB/search?actie=article&wdb=WNT&id=M040623&lemmodern=nakind

nakind heeft (dus) alleen betekenis 1 (het tegenovergestelde van voorkind).

Kasper Ludeman - 14 mar 2016 - 13:58


Profielafbeelding

Ik ga het allemaal lezen , dank je wel!!

Ik vind dit meer dan interessant , vooral omdat ik er nog nooit van heb gehoord en het heel apart vind hoe men vroeger kind schreef :)

Renee Van Dongen - 14 mar 2016 - 16:04







Plaats een reactie

Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het Stamboom Forum dient u eerst in te loggen! Nog geen lid? Registratie is gratis en snel!


Inloggen Registreer nu