stamboomforum

Forum logoArchiefinstellingen, bronnen en inventarissen » Coffijcedulen



Profiel afbeelding

Ik kom het begrip Cofficedulen tegen wat overduidelijk een belasting zal geweest zijn. Iemand enig ide wat dit inhield????

De tijd waar we het over hebben is 1692 1693

Arie de Koning - 20 mar 2017 - 18:51

Coffij slaat op koffie, en cedulen zijn notities. Volgens de encyclopedie: Een stukje papier met notities, ten behoeve van een zaak die mondeling wordt afgedaan of later misschien in een akte uitloopt.

Heb je daar iets aan?

Groetjes, Bedet

Bedet - 20 mar 2017 - 20:02

In welk zinsverband komt u dit tegen. Een cedule is een schriftelijke verklaring of een lijst.  Een cedulenmeester was een functionaris belast met t schrijven van kwitanties ed. Bv voor t innen van belasting en financiële administratie. Coffij zou gewoon koffie kunnen zijn. Vandaar mijn vraag in welk zinsverband. Mvg Jos vd biezen

jos van der biezen - 21 mar 2017 - 14:50

Jos,

 

Ik vond in de Resolutieboeken (boek 1 1681-1699) van Lisse een Lijst van enige tientallen inwoners welke bij de Schout hun Cofficedullen(zo stond het er) inleverden ivm doleantie tegen de aanslag. Op een begeleidend vel beweerden de aangeslagenden nimmer ten hunner huize met hunner familieleden ofte gasten Coffij te hebben genuttigd. De schout beloofde dit te gaan aankaarten.

Het lijkt dus op een belasting op het gebruik van luxe artikelen, in dit geval coffij, welke net als zeep en zout geschat werd door de belastingdienst van de Republiek. Ik vond het nogal curieus en zou graag meer te weten komen hierover.

Arie de Koning - 21 mar 2017 - 20:06


Ik vermoed dat ze de cofficedulen als bewijs lieten zien om te voorkomen (doleren staat voor het klagen tegen de aanslag) dat ze werden aangeslagen. Maw hadden ze die koffie wel genuttigd dan konden ze de cedulen ook niet meer laten zien en moesten ze betalen. De cedulen golden als een soort kwitantie. 

jos van der biezen - 21 mar 2017 - 21:34







Plaats een reactie

Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het Stamboom Forum dient u eerst in te loggen! Nog geen lid? Registratie is gratis en snel!


Inloggen Registreer nu