Je hebt gelijk dat het antwoord niet helemaal bevredigend is. De vraag blijft inderdaad waarom het DNA waarop de zgn. schijnmatches betrekking hebben niet bij mijn ouders is aangetroffen. Ik wacht nog op een aanvullend antwoord van het support-team van MyHeritage, hopelijk komt dat nog.
Maar er zijn meer wonderlijke zaken die met het voorgaande verband lijken te houden. Zo heb ik een DNA-match met 0,6% (41,3 cM) gedeeld DNA, met 3 gedeelde segmenten (op chromosomen 1,4 en 15), met als grootste 25,3 cM (begin chromosoom 15), waarbij MyHeritage als geschatte verwantschap aangeeft: "3e graad nicht - 5e graad nicht".
Deze match deel ik met mijn moeder, die echter maar 0,3% (22,1 cM) gedeeld DNA met deze persoon heeft, eveneens verdeeld over 3 segmenten, nu op de chromosomen 1, 3 en 4, met als grootste een segment van slechts 9,9 cM (op chromosoom 4).De geschatte verwantschap met mijn moeder is "3e graad nicht - verre nicht", dus een categorie verder verwijderd. De match met het grote segment op chromosoom 15 ontbreekt bij mijn moeder.
Hier speelt dus weer chromosoom 15 een rol. De conclusie lijkt dat mijn matches die het deel van chromosoom 15 betreffen dat direct grenst aan het deel dat door alle aanbieders van autosomaal DNA-onderzoek standaard buiten de test wordt gehouden NIET betrouwbaar zijn. Ook de (begin)delen van de chromosomen 13, 14, 21 en 22 worden buiten de testen gehouden omdat ze net als bij chromosoom 15 voor afstammingsvragen weinig of geen aanknopingspunten bieden. Ik heb nog niet onderzocht of het probleem van de niet-gedeelde matches behalve met chromosoom 15 ook met deze andere vier chromosomen is verbonden.