Dank je wel voor het meedenken en alle tips die sowieso nog van pas gaan komen! De boeken van het Staatse Leger zijn uitgerekend van 1713-1795 helaas niet beschikbaar. Bij Archieven had ik idd ook gezocht maar zonder resultaat. Toevallig hoor ik nu net uit een andere hoek dat de term winterkwartieren eigenlijk niet van toepassing is op de tweede helft van de 18e eeuw omdat het toen vredestijd was en de troepen permanent in garnizoen lagen.
Dat haalt dan mijn hele hypothese overhoop. Het is me te doen om het eerste bataljon infanterieregiment Nationalen van Dopf. De soldaat om wie het gaat is in 1774 gelegerd in Leeuwarden, gaat in 1775 met pensioen en tekent dan bij Dopf (uiteindelijk dient hij daar tot 1788). Op de lijst garnizoensplaatsen zie ik dat het Regiment Nationalen van Dopf nr.3 (Evertsen nr.3/ Bentinck nr.3) van 1771-1775 in Leeuwarden verbleef.
Daarna wordt Bentinck nr. 3 genoemd in
- Coevorden (1776-1777),
- Groningen (1776-1778),
- Coevorden (1778-1779) en
- Groningen en Forten (1778-1779).
Van 1779 -1782 wordt het regiment in Maastricht genoemd en daar staat mijn soldaat in 1781 inderdaad op een rangeerlijst vermeld. Maar daarvoor? In enkele van de hierboven genoemde plaatsen? Of in alle vier? Ik heb geen idee.
Tussen 1775-1778 krijgt hij een kind dat wordt geboren in Wildervank. De vraag is nu: hoe komt zijn vrouw, met of zonder hem, in Wildervank terecht? Ik dacht: hij was misschien gelegerd in Groningen en lag in Wildervank in winterkwartier. Maar dat laatste lijkt nu dus niet heel waarschijnlijk.
Kunnen ze op doorreis zijn geweest, van Groningen naar Coevorden of v.v.? Dan is het via Wildervank wel een beetje een rare omweg?
Of was er in Wildervank een schans of fort? Dat heb ik nog niet kunnen ontdekken.
Of is er nog een andere verklaring mogelijk die ik over het hoofd zie?