Beste Gerrit,
Jouw citaat: ps: mijn hele dataset, ook de bronnen, is digitaal.
De belangrijkste vraag waarmee en hoe kan worden bepaald of dit digitale set toegankelijk is in de verre toekomst.
Wanneer ik al zo lees zie ik om maar te beginnen Pdf staan.
Als je Pdf als archiefmode gebruikt, dan voorzie ik dat dat binnen 10 jaar al niet meer te gebruiken is.
Ik heb nu al pdf's van 10 jaar die het niet meer doen.
Dat komt omdat de structuur van pdf maken steeds beter wordt.
Beter is hier jpg plaatjes of nog beter tif van te maken, dat is goed gestandarisseerd.
Alleen daar zit een nadeel aan; je kunt niet meer op tekst zoeken.
Dat hoort dus in je database te staan.
Als je pdf/a gebruikt wel; dat is een gecertificeerd archief standaard onderhouden pdf.
Vandaaruit is het altijd weer en ook terug in de tijd te upgraden.
De meeste onder ons weten dus niet wat dat inhoud.
Zo betekent dat ook voor heel veel andere bestandssoorten (zie de extensies) of deze op langere termijn bruikbaar blijven.
Het belangrijkste in dezen is, zijn gegevens gemakkelijk of moeten deze ingewikkeld (meestal onzichtbaar) overgebracht worden door software.
Als we het over Gedcom moeten hebben, vergeet dat maar gewoon.
Ook een NAS gebruiker waant zich ook vaak veilig; maar beter is ergens buitenshuis een kopie neer te leggen.
Het moraal van het verhaal wat mij betreft; hou het zo simpel en logisch mogelijk als het om bewaren gaat en gebruik alle naar pdf en hrml enz. voor publicatie middelen daaruit.
De meeste onder ons kijken naar mooie en nieuw, wat steeds meer risico geeft van onbeheersbaar bewaren voor het nageslacht.
Groet Herman