stamboomforum

Forum logoArchiefinstellingen, bronnen en inventarissen » Is twee keer trouwen zelfde echtpaar mogelijk? opgelost



Profiel afbeelding

Wie kan antwoord geven op het volgende:

Is het mogelijk dat een stel twee keer trouwt, in 1700 voor de Katholieke kerk en in 1713 nogmaals maar nu voor de Nederlands Hervormde kerk?

mvg, Guke 

Guke Hofman-Gorter - 9 feb 2017 - 12:02

Dat lijkt me wel... R.K. trouwen was een persoonlijke (godsdienstige) keuze, maar dat was niet rechtsgeldig. Normaal gesproken trouwde je eerst officieel (gereformeerde kerk of raadhuis, als die mogelijkheid er was) en dán pas - zelfde dag, dag later - R.K.

Maar als dat er op een of andere manier bij inschoot, zou het best kunnen dat je een aantal jaren nog eens officieel trouwde (staatskerk of gemeentehuis) want anders waren je kinderen formeel onecht en kwam je in de problemen met b.v. de erfenis.

Petra - 9 feb 2017 - 12:09

Hallo Guke, waarom plaats je die informatie niet meteen, (o.t.w. om wie het Gaat), dan kunnen we meteen zoeken en mogelijk een advies geven.

DHv. E. - 9 feb 2017 - 12:22

Voor alle duidelijkheid: DeNederlandse wetgeving staat 2 maal trouwen met dezelde partner toe. Als men gescheiden is, dan kan men later wederom met dezelfde persoon  trouwen. Geen probleem.

De kerken in Nederland mogen niet trouwen. Kerken mogen een huwelijk inzegenen. De RK kerk staat het "trouwen" na een scheiding met een andere partner niet toe. Indien men voor het eerst voor de wet is getrouwd dan kan het huwelijk ingezegend worden bij de RK kerk, zo ook bij de protestantse kerken.

Als men voor de wet getrouwd is, dan kan men zijn huwelijk zowel bij de RK kerk laten inzegen, maar ook bij de protestantse kerk. (zie uitzondering RK kerk hierboven)

Dirk Ranzijn - 9 feb 2017 - 14:37

Hallo DHv.E,

Ik wil de gegevens best plaatsen, maar wilde gewoon graag weten of het mogelijk is, hetgeen ik nu wel kan opmaken uit de gegeven antwoorden :)

Maar voor de duidelijkheid, het betreft de volgende personen: 

07-10-1700 trouwen Petrus Groenen en Agatha Thunissen voor de RK kerk te Venraij,

op 21-05-1713 trouwen Peter Groenen jm van Venraij en Agnees Theunissen, jd van Elten voor de Hervormde Kerk te Bemmel.

Hoewel de voornamen van mn de vrouw iets afwijken, heb ik zelf het idee dat dit hetzelfde echtpaar is.

Guke Hofman-Gorter - 9 feb 2017 - 14:52

Er moet echter in 1700 ook een huwelijksinschrijving voor de schout zijn geweest, want alleen in RC kerk trouwen was niet geldig.

Jongeman resp. jongedochter (d.w.z. mensen die niet eerder gehuwd zijn geweest). 

mvg-Ben

ps ik kan de huwelijksinschrijving RC in Vanray niet viinden. Waar doe ik iets fout?

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QS7-89C4-8451?i=117&cc=2037001

Ben Wegman - 9 feb 2017 - 15:02

alleen in RC kerk trouwen was niet geldig

Dat gold destijds niet voor "Brabant" en "Limburg", met een paar uitzonderingen, zoals Maastricht.

EDIT: Deze opmerking van mij blijkt niet correct te zijn. Zie latere berichten.

Jan Clavaux - 9 feb 2017 - 15:25

Dat zou dus betekenen dat het toch twee verschillende echtparen zijn.

Bedankt Jan, en de rest uiteraard ook :)

mvg, Guke

Guke Hofman-Gorter - 9 feb 2017 - 15:27

@ Jan, bedankt voor je toelichting.

@ Guke, waar vond jij de inschrijving van Venray?

mvg-Ben

Ben Wegman - 9 feb 2017 - 15:31

Die vond ik op de site van het Gelders Archief Ben, helaas lukt het niet om het hierin te plakken.

Guke Hofman-Gorter - 9 feb 2017 - 15:33

vervallen; zie de dopen die ik in een later bericht vermeld.

Jan Clavaux - 9 feb 2017 - 15:33

Sorry Ben mijn antwoord klopt natuurlijk niet, want het betreft een trouwen uit Venraij, ik ga het terugzoeken.

Guke Hofman-Gorter - 9 feb 2017 - 15:36

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QS7-99C4-882?i=269&cc=2037001 

Guke Hofman-Gorter - 9 feb 2017 - 15:39

Begrijp ik nou dat het toch hetzelfde echtpaar betreft Jan Clavaux? 

Guke Hofman-Gorter - 9 feb 2017 - 15:40

Ik heb me toch vergist.

Kerkelijk huwelijk  Venray  07-10-1700     
Bruidegom                Petrus  Groenen
Bruid                    Agatha  Tunnissen
Getuige bij het huwelijk        Gerardus  Thunnissen
Getuige bij het huwelijk        Theodorus  Rutten

Doop  Venray  09-11-1701     
Dopeling                Godofrida  Groenen
Vader van de dopeling        Petrus  Groenen
Moeder van de dopeling        Aghatha  Thunnissen
Doopgetuige                Catharina  van de Water
Doopgetuige                Godofridus  Groenen

Doop  Venray  16-10-1703     
Dopeling                Antonia  Groenen
Vader van de dopeling        Petrus  Groenen
Moeder van de dopeling        Agatha  Teunissen
Doopgetuige                Matheus  Teunissen
Doopgetuige                Maria  Peters

Doop  Venray  10-04-1707     
Dopeling                Antonius  Groenen
Vader van de dopeling        Petrus  Groenen
Moeder van de dopeling        Agatha  Teunissen
Doopgetuige                Elizabetha  Rutten
Doopgetuige                Petrus  Hoffs

Doop  Venray  03-01-1710     
Dopeling                Petrus  Groenen
Vader van de dopeling        Petrus  Groenen
Moeder van de dopeling        Agatha  Tunnissen
Doopgetuige                Gerardus  Thunnissen
Doopgetuige                Gerarda  Peeters

Deze zelfde  kinderen laten later zelf kinderen dopen in Venraij met onder andere Agatha Thunisse als doopgetuige. Het lijkt er daarom op, dat dit gezin nooit uit Venraij is vertrokken.

Doop  Venray  03-03-1730     
Dopeling                Joannes  Hebben
Vader van de dopeling        Godefridus  Hebben
Moeder van de dopeling        Godefrida  Groenen
Doopgetuige                Agatha  Theunissen
Doopgetuige                Leonardus  Hebben

Doop  Venray  09-08-1736     
Dopeling                Petronella  Groenen
Vader van de dopeling        Anthonius  Groenen
Moeder van de dopeling        Gertrudis  Camp
Doopgetuige                Agatha  Teunisse
Doopgetuige                Theodorus  Bruijsten

Doop  Venray  04-07-1738     
Dopeling                Antonius  Groenen
Vader van de dopeling        Petrus  Groenen
Moeder van de dopeling        Joanna  Buijs
Doopgetuige                Agatha  Theunissen
Doopgetuige                Jacobus  Buijs

Doop  Venray  16-09-1747     
Dopeling                Peter  Groenen
Vader van de dopeling        Peter  Groenen
Moeder van de dopeling        Jenneke  Buijs
Doopgetuige                Agatha  Tunisse
Doopgetuige                Jacobus  Buijs

Jan Clavaux - 9 feb 2017 - 15:46

Bemmel is niet heel ver van Venraij en er woonde natuurlijk nog familie in Venraij, dus helemaal uitsluiten dat ze in Bemmel woonden kun je natuurlijk niet. Maar ze blijven haar wel consequent Agatha noemen, dus daardoor twijfel ik toch.

Guke Hofman-Gorter - 9 feb 2017 - 15:52

Bij het echtpaar dat op de 2e plaats is vermeld staat jm en jd. Een jonge man en jonge dochter zijn  niet eerder getrouwd geweest. Volgens mij zijn het 2 verschillende huwelijken. Er zijn ook kleine naamverschillen.

J. Visser 1932 - 9 feb 2017 - 21:28

Peter Groenen die in Bemmel woont trouwt als weduwnaar met Mechtelt Hulst in 1721.

Mechtelt Hulst trouwt in 1732 weer met Jan Bartels.

Zie site gelders archief.

Gr. Harry

Harry Peters - 9 feb 2017 - 21:59

Dat gold destijds niet voor "Brabant" en "Limburg", met een paar uitzonderingen, zoals Maastricht.

@Jan Clavaux

Waar is jouw mededeling dat in de Generaliteitslanden een RK huwelijk een rechtsgeldig huwelijk was op gebaseerd? Het is voor zover ik weet strijdig met het echtreglement uit 1656 dat in het bijzonder in de Generaliteitslanden van kracht was. http://de-wit.net/bronnen/histo/echtreglement_generaliteit_1656.htmhttp://www.gouverneur-waalwijk.com/Reglement1656/Reglement1656.html

Zie voor een toegangelijk overzicht van historische regelgeving: http://de-wit.net/bronnen/histo/hist-ovz.htm

ChrisvD - 9 feb 2017 - 22:43


Hallo Chris,

ik ben niet bekend met de regelgeving daaromtrent.

Mijn jarenlange ervaring met onderzoek in die twee "provincies" heeft mij geleerd, dat een RK huwelijk in die tijd werd beschouwd als een wettig huwelijk. In mijn bestand heb ik circa 7000 RK huwelijken van personen in Brabant en Limburg, die bewijsbaar niet voor een gereformeerde kerk of een schepenbank zijn gehuwd, met enige lokale uitzonderingen, zoals ik al aangaf. Toevallig ben ik de afgelopen dagen nog intensief in Leende (NB) bezig geweest

Deze praktijk kom ik ook in de stad Utrecht en de kleine Utrechtse steden tegen, waar katholieken vrijwel zonder uitzondering uitsluitend in de RK kerk trouwden (wat enorm frustrerend is, omdat er dan geen plaatsen van herkomst en dergelijke details worden vermeld) Ik kan er zo een paar honderd voorbeelden van geven.

Kennelijk werd dit dan gedoogd of niet bestraft; zoals gezegd ik ken de wettelijke bepalingen niet

Ik denk, dat ik mezelf dus kan corrigeren, door te stellen

Dat gold destijds in de praktijk niet voor "Brabant" en "Limburg"

Dan heb je het wel over het massaal negeren van de wet.

In het specifieke geval van Venraij lukt het mij bijvoorbeeld ook niet om een wettig huwelijk van de betreffende Peter Groen te achterhalen: http://gemeentearchiefvenray.nl/

Zoals altijd waardeer ik het, als ik op eventuele fouten word gewezen, want ik wil hier op het forum liever geen onzin verkopen.

Dank daarvoor dus, en groeten,

Jan

Jan Clavaux - 9 feb 2017 - 23:42







De auteur van het eerste bijdrage in dit bericht heeft aangegeven dat de vraag is beantwoord of het probleem is opgelost.

Plaats een reactie

Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het Stamboom Forum dient u eerst in te loggen! Nog geen lid? Registratie is gratis en snel!


Inloggen Registreer nu