stamboomforum

Forum logoArchiefinstellingen, bronnen en inventarissen » Welke bronnen mag je gebruiken voor het zoeken naar afkomst?



Profiel afbeelding

Wat is de titel van het boek over de Smitten? Ook zonder bronnen (idd heel slecht van een gepromoveerd iemand om geen bronnen te noemen, zo iemand zou toch beter moeten weten!) is het vast wel interessant om eens te bekijken/lezen.

DTB van Wremen heb ik helaas ook nergens gevonden, ik ben bang dat die verloren gegaan is.

Anneke 12 - 13 feb 2026 - 22:10

En dan nog weer een paar aktes (via onsvoorgeslacht.nl) waar onze Jacques in voorkomt:

 

Oud-Notarieel Archief Alblasserdam 1668-1812:

13-03-1670 [069] Comparanten: Ariaentgien Aryens, weduwe van Goris Dircx Snoeck, te Alblasserdam, ziek te bed liggende. Zij verklaart te legateren aan Neeltgie Jaeques dochter, dochter van Jaeques Ludders Smit, het bed waar zij comparante op slaapt, 2 hoofdkussens, 3 dekens en 12 lakens en 2 slopen, die daarbij horen. Dit als recompensatie van de vriendschap van bij haar te slapen en andere goede en getrouwe diensten door Neeltgie voor de comparante verricht. Getuigen: Claes Cornelis, heemraad en Pieter Aeriens Burger, beiden te Alblasserdam.

 

Alblasserdammers in Dordtse notarisakten 1600-1701, door G. Ouweneel:

ONA Dordrecht deel 208, folio 219, 23.11.1668 Comp: Willem van Zijl, wonende te Nieuw Lekkerland, te kennen gevende dat Ariaentgen Ariens, weduwe van wijlen Goris Dircx Snoeck, wonende te Alblasserdam, moeder van Cornelis Gorisz Snoeck, wonende int willigenbos buyten de stadt Dordrecht, zich borg heeft gesteld voor Jaques Luyters Smith, wonende te Alblasserdam. Betreft twee obligaties, respectievelijk van 700 gulden (ingegaan 13.12.1666) en 250 gulden (ingegaan 12.5.1667), mitsgaders nog voor Thonis Bastiaensz Visscher, wonende te Alblasserdam. De comparant verklaarde en beloofde voor hem en zijn erven de voorn. Cornelis Snoeck voor zijn portie, zijnde een vierde part in de nalatenschap van desselfs voorsz. moeder, terzake van de resp. bovengemelde geinterponeerde borgtocht, vrij, costeloos en schadeloos te sullen houden.

ONA Dordrecht deel 149, folio 102, 11.10.1669 Jaques Luycassen Smit, en Theunis Bastiaensz, beiden van Alblasserdam, zwagers van Cornelis Gorissen, wonende te Dordrecht. Zijn zusters: Anneken Goris (overleden), Maritgen Goris, Neeltgen Goris. Broer: Huych Gorissen.

 

Weeskamer Alblasserdam 1611-1805:

256 7.4.1644 (2) Comp: Jacus Luddersz Smit, vader van het onmondige weeskind geprocureerd bij hem aen Mertie Jansdr, ter eenre; contra: Jan Jacobsz, grootvader en voogd van het voorsz. weeskind, ter andere zijde. Boedelscheiding. Het weeskind: Cornelia Jacus (ca. 9 weken). De grootvader zal het kind alimenteren en daarvoor hebben het gebruik van het gerechte achtste deel van een weerland, genaamd Jan Dameweer, 11 mergen, gelegen in Lekkerland, dat de voorsz. grootvader met zijn dochter ten houwelijck hadde gegeven.

 

Via onsvoorgeslacht.nl is er trouwens over de kinderen van Jacques Luijdersz Smit (Cornelia, Martijntje, Neeltje, Goris en Jan) ook aardig wat te vinden.

Anneke 12 - 13 feb 2026 - 22:20

Het 1e Smittenboek (ik noem het het bruine boek, gezien de bruine omslag) heet: Geslachtslijst der Familie Smit door J. Smit Azn. te Zwijndrecht, uitgave 1950. Is uiteraard niet meer te koop, maar wie weet kan je het ergens nog 2e hands vinden. Staan veel fouten in.
Het nieuwste boek heet: Genealogie Familie Smit, uitgegeven door de Stichting Cultuurbezit Familie Smit. Met die stichting heb ik contact gehad en het bij hen gekocht voor Euro 50,-. Heeft een blauw kaft, dus ik noem het het Blauwe boek. Inmiddels staat het niet meer op de site van de Stichting, dus wellicht inmiddels uitverkocht. Maar als je de gegevens wil dan kan ik je het Parenteel van de familie Smit toesturen als PDF. Daar is alles uit het Bruine en het Blauwe boek in verwerkt. Nu je me nog meer stukken hebt gestuurd uit de notariële archieven ga ik maar een bijlage maken met die stukken. Ik neem verhalen eigenlijk altijd apart op in een boekje, ze opnemen in de stamboom vind ik storend. Als je wil kan ik nog een boekje over de Smitten toesturen, waarin ik war zaken over de familie heb ondergebracht. Daarna heb ik nog een nieuwe uitgave gemaakt, waarvan ik geen exemplaar meer over heb. Het verschil tussen de 1e druk en de tweede is niet heel groot, het zit voornl. in de hypotheses over Jacques Luydertsz afkomst. Want op hypotheses maak ik nogal vaak. Die hoef je nl. niet te bewijzen.
groetjes,
Nicolette

Nicolette Jentink - 14 feb 2026 - 10:01 (laatst bijgewerkt 14 feb 2026 — 10:26 door auteur)

Bedankt voor je aanbod, maar mij gaat het vooral om Jacques zelf, zijn eerste vrouw Martijntje Jans en hun dochter Cornelia. Zij was getrouwd met Gijsbert Jacobsz Nuchteren. Hun negen kinderen heb ik goed in beeld, mede ook door de genealogie Nuchteren (in te zien via onsvoorgeslacht.nl):

K.J. Slijkerman, Geslachten van het eiland IJsselmonde, deel 5: Het geslacht Nuchteren (Nugteren) te Ridderkerk, Groote Lindt, Zwijndrecht, IJsselmonde, Hendrik Ido Ambacht en Rijsoord, Rotterdam 1991.

Anneke 12 - 16 feb 2026 - 14:24


Een verklaring dat Ariaentje Ariens Aas de moeder was van Annigje Goris (en van haar zussen Neeltje en Marigje) en dus de grootmoeder van Jan, Goris en Neeltje Jacusse.

Oud-rechterlijk Archief Alblasserdam 1639-1811: transcriptie door G. Ouweneel:

05-07-1731 (661-8) Compareerden voor Johannes Camerik en Ary Jacobse ‘t Hoen, schepenen van Alblasserdam: Jannigje Cornelis, weduwe van Pieter Cornelisz Stout, oud 80 jaar, en Jan Ariense Bouwman, oud 78 jaar. Zij verklaren onder ede op verzoek van Jan Jacusse, dochters zoon van Ariaentje Ariens Aas en de verdere nakomeling van deze Ariaentje Ariens Aas, waar te zijn “eerstelijk de voorseyde Jannigje Cornelis, weduwe van Pieter Stout, dat sij comparante heel wel heeft gekendt de voorseyde Ariaentje Ariens Aas, dat haer ook particulierlijk is bekent dat Annigje Goris, getrouwt geweest met Jacus Ludderse Smit, de moeder van voorseyde Jan Jacusse en sijn broeder Goris Jacusse en sijn zuster Neeltje Jacusse, alsmede Neeltje Goris in haer leven huysvrouw van Teunis Bastiaense, de moeder van Ariaentje Teunis, huysvrouw van Maerten Roos, sijn geweest kinderen van de voorseyde Ariaentje Ariens Aas. Verders verclaerden den voorseyde Jan Ariense Bouwman, dat hij attestant mede seer wel heeft gekent de voorseyde Ariaentje Ariens Aas, alsmede de voorseyde Annigje Goris en Neeltje Goris en haar zuster Marigje Goris, dat hij attestant seer wel weet dat de voorseyde Annigje, Neeltje en Marigje Goris zijn geweest gesusters en niet anders te weten als dat de voorseyde drie zusters Annigje, Neeltje en Marigje Goris sijn geweest kinderen van de voorseyde Ariaentje Ariens Aas, dat hem attestant particulierlijk is bekent dat de kinderen van Annigje Goris bij haer verwekt met den voorseyde Jacus Ludderse Smit, den voorseyde Jan Jacusse, Goris Jacusse en Neeltje Jacus, tegen de voornoemde Ariaentje Ariens Aas quamen te seggen en deselve noemden haer grootje en besje. Verclaerden sij attestanten voor te geven redenen van wel wetenschap dat haer ‘t vorenstaende gedeposeerde in manieren voorseyt seer wel bekent en inde geheugenisse is leggende, en ten opsigte van de eerste attestante dat sij seer veel verkeeringh heeft gehadt bij de voorseyde Neeltje Goris, de huysvrouw van Teunis Bastiaense, en daer door ook bysondere kennis heeft gehadt aen de moeder van deselve, de voorseyde Ariaentje Ariens Aas en dat hare zuster Annigje Goris, huysvrouw van Jacus Ludderse Smith, bij dewelcke de voorseyde Ariaentje Ariens Aas heeft ingewoont. En den tweeden attestant, dat hij digte bij den voorseyde Jacus Ludderse Smith heeft gewoont, aen wiens huys de voorseyde Ariaentje Ariens aas heeft gewoont, ten welcken huyse hij attestant alsdoen menigmael is geweest en heeft verkeert en de kinderen van den voorseyde Jacus Ludderse Smit en Annigje Goris, de requirante, bij die gelegentheyt hooren seggen tegen de voorseyde Ariaentje Ariens Aas grootje en besje.”

Anneke 12 - 16 feb 2026 - 14:35







Plaats een reactie

Om reacties (en nieuwe onderwerpen) te plaatsen op het Stamboom Forum dient u eerst in te loggen! Nog geen lid? Registratie is gratis en snel!


Inloggen Registreer nu